из открытых источников

Рік тому в Україні стартувала антитерористична операція (АТО), яка триває донині. На сході України відбулися масштабні бойові дії, які вже забрали тисячі життів мирних жителів, у тому числі дітей, зруйнували будинки та інфраструктуру регіону. Країною прокотилася хвиля переселенців, які тікали від війни. Багато областей нашої країни взяли жителів Донбасу. Серед лідерів - Одеський регіон, який найбільше прихистив інвалідів-переселенців. Як вони живуть - у матеріалі 112.ua.

Мекка для інвалідів

Першими почали залишати свої будинки кримчани після анексії півострова, потім - мешканці Донецької та Луганської областей, коли в регіоні розгорнулися повномасштабні бої. Переселенці розосередилися по всій Україні, але найбільше інвалідів та членів їхніх сімей переїхали в Одеську область через сприятливий клімат регіону та безліч санаторіїв.

Новини за темою: Україна в регіонах: Як Дніпропетровськ справляється з безробіттям і переселенцями

Слід зазначити, що Україна виявилася не готовою до внутрішніх переселенцям - їх не було куди селити, борги за проживання обчислюються мільйонами гривень, багато юридичних і правових зволікань. Разом з тим низку наболілих питань спільними діями влади, волонтерів, громадських діячів вдається вирішити. Так, всі переселенці, які приїжджають в Одеську область, протягом короткого часу оформлюють належні їм пенсії і виплати, інваліди, люди похилого віку, матері з дітьми отримують дах над головою.

Згідно з офіційними даними, з початку АТО в Одеській області зареєструвалося 23,9 тис. переселенців, з яких майже 9 тис. працездатних, понад 5,7 тис. дітей, 1,56 тис. інвалідів, понад 7,6 тис. літніх людей. Люди з обмеженими можливостями, члени їхніх сімей, літні досі проживають у санаторіях Одеської області. Як повідомив в. о. начальника управління у справах сім'ї та молоді Одеської облдержадміністрації Андрій Яцеленко, на сьогоднішній день в санаторії "Плай" живуть 266 осіб, з яких 117 інвалідів і людей похилого віку, у "Сперанці" - 199 осіб, з них 126 інвалідів і літніх людей, у "Санетаті" розташувалися 362 переселенці, серед них 163 інваліди і літніх людей, у "Куяльнику" живуть 140 осіб, серед яких 71 людина - інваліди та літні, у "Доброму самарянині" проживає 116 переселенців, у тому числі 33 інваліди і літніх людей, у санаторії "Наті" розмістилися 85 осіб, з них 8 інвалідів та літніх людей.

Кілька місяців тому проводилося анкетування серед переселенців, яке показало, що більше 50% не збираються повертатися додому після закінчення бойових дій з різних причин - страх, зруйновано житло та інфраструктура, тому питання постійного житла є гострим та актуальним.

Соціальне селище

Основними труднощами в розселенні людей з обмеженими можливостями є те, що дана категорія громадян потребує постійного медичного і соціального догляду. На даний момент у санаторіях Одеської області проживає 518 інвалідів-переселенців. Основними труднощами залишаються погашення багатомільйонної заборгованості перед санаторіями - держава виділила гроші за проживання переселенців лише за жовтень минулого року, на сьогоднішній день заборгованість перед одеськими санаторіями наблизилася до суми в 50 млн грн. Поки керівники санаторіїв йдуть назустріч, надаючи притулок і харчування якби в борг. Але проблема вимагає системного рішення. Складним питанням є відсутність резерву житла для переселенців, де вони могли б розміститися на постійній основі. Проте Одеська обласна влада підготувала низку проектів, щоб вирішити питання з житлом для переселенців, у фокусі - інваліди та члени їхніх сімей, оскільки вони є найбільш вразливою категорією громадян.

Новини за темою: Україна в регіонах: Одеса без боргів, але з економічними ризиками

Як повідомив Андрій Яцеленко, для інвалідів-візочників і членів їхніх сімей (на даний момент 53 сім'ї) розглядається можливість розміщення їх в одноповерхових будинках у Татарбунарському районі, а також у палатах районних лікарень та амбулаторій у Березівському, Ширяєвському, Фрунзівському районах області. Також, за ініціативою громадських організацій, розглядається проект будівництва соціального селища для інвалідів. Так, зокрема голова наглядової ради Європейської Асоціації прав інвалідів Наталія Уварова розповіла, що в соціальному селищі можуть розміщуватися не тільки інваліди-переселенці, але і бійці АТО, які отримали травми в ході бойових дій. На реалізацію проекту необхідно близько 1,5-2 млн євро, які планується залучати в різних міжнародних організаціях. Будинки за канадською технологією можуть бути зібрані всього за 3 місяці. За проектом, соціальне селище повинне враховувати крім будинків, адаптованих спеціально для інвалідів, і необхідну інфраструктуру, яка, у першу чергу, включає медичне обслуговування. Представниця зазначає, що в такому селищі інваліди, перебуваючи в колі людей з подібними проблемами, зможуть зняти і психологічне напруження. Активісти вже підшукали місце під соціальне селище у смт Сергіївка.

Літні люди та інваліди 2-3-ї групи можуть розміститися в стаціонарних відділеннях Територіальних центрів соціального обслуговування, де вони будуть забезпечені 4-х разовим харчуванням, одягом, взуттям, постільною білизною та ін. Всього у різних районах області таких місць 100. Крім цього передбачено розміщення даної категорії переселенців у будинках-інтернатах для людей похилого віку, де вони будуть під цілодобовим наглядом, забезпечені всім необхідним: ліками, харчуванням, речами. Подібні будинки-інтернати є в Арцизу та Одесі.

Для розселення матерів з дітьми у сільській місцевості Одеської області підібрані приватні будинки, придатні для проживання. Крім цього вони можуть бути розміщені в гуртожитку в Іванівському районі, проте дана будівля потребує ремонту.

Свій Майдан для результату

Переселенці-інваліди та члени їхніх сімей, які проживають на даний момент в Одеській області, організували свій громадський рух, назвавши його "ІнваМайдан", головною метою якого є боротьба за права інвалідів всієї України.

Новини за темою: Україна в регіонах: Як розрив з Росією позначився на харківському машинобудуванні

"На сьогоднішній день йде війна. Єдина область, де найбільше розселили інвалідів, не тільки візочників, але й дітей з ДЦП, слабозорих, глухих і з психоневрологічними захворюваннями, стала Одеська область. Ми хочемо відстоювати інтереси всіх інвалідів і не тільки переселенців", - розповів інвалід-візочник, переселенець Олександр Бандуренко, підкресливши, що для залучення уваги до проблеми інвалідів "ІнваМайдан" планує проводити різні мирні акції, благодійні збори, флешмоби.

Громадські діячі закликають вирішити питання з житлом для переселенців-інвалідів у найкоротші терміни.

Олена Зигульська, спеціально для 112.ua