Зліт та падіння Ейке Батісти: Від найбагатшої людини Бразилії до засудженого за корупцію на 30 років

У 2012 році статки Ейке Батісти перевищували 34 млрд дол. Нині від них вже практично нічого не залишилося, а колись найбагатшу людину Бразилії очікують 30 років в'язниці

Фото з відкритих джерел

Суд у Бразилії виніс вирок у справі 61-річного бізнесмена Ейке Батісти. Колишній мільярдер отримав 30 років в'язниці за звинуваченням у корупції.

Так, по суті, закінчилася історія успішного бізнесмена, який ще не так давно збирався потіснити своїх суперників з верхніх місць у списку Forbes і планував до 2020 року стати власником 100-мільярдних статків.

Історія є дуже показовою і наочно демонструє, що від успіху до прірви – дуже короткий шлях. Особливо якщо цьому "допомагають" обставини. Розглянемо її ближче.

З чого все починалося

Фото з відкритих джерел

Ейке Батіста народився в 1956 році в Бразилії, у забезпеченій сім'ї.

Батько – Елізер Батіста да Сілва займав пост президента однієї з найбільших гірничодобувних шахт – Vale. Крім того, він очолював міністерство шахт та енергетики.

Про матір відомо мало. Її звали Ютті Фухркен, вона була родом із Німеччини.

Коли Батісті було 12, його родина була змушена на деякий час переїхати до Європи, в результаті поживши в Німеччині, Бельгії та Швейцарії. Там майбутній мільярдер закінчив школу і в 1974 році вирушив вивчати металургію в університеті Аахена (Німеччина).

У той час його сім'я повернулася до Бразилії, де батько очолив Vale.

За запевненнями самого Батісти, він спочатку намагався заробляти самотужки, без допомоги батька. Зокрема, займався продажем страхових полісів для того, щоб оплачувати навчання.

У 1979 році Батіста вирішив повернутися на батьківщину. Він збирався зайнятися бізнесом і його дуже цікавив видобуток золота на Амазонці. У той час там мала місце справжня золота лихоманка.

Чим все продовжилося

Фото з відкритих джерел

Бізнесмен-початківець вклав гроші в золотовидобування, але спершу прогорів, втративши 5,7 млн.

Далі старателі все ж вийшли на необхідний рівень видобутку. Батіста продав частки у проекті декільком партнерам, розділивши ризики.

За цей час він обзавівся п'ятьма копальнями у Бразилії, однією - в Чилі і двома - в Канаді. Одну з копалень у нього купила канадська фірма TVX Gold.

З часом Батіста став найбільшим акціонером цієї компанії, зайнявши пост гендиректора. Втім, надалі інтерес до цього вектору бізнесу у нього згас: причина в падінні акцій компанії через сварку з одним із партнерів.

На початку 2000-х Батіста засновує гірничорудну компанію MMX.

У нову компанію він вклав 300 млн дол. власних коштів і 200 млн, взятих у кредит у Banco Itaú.

У 2008 році відбувся вихід на біржу нафтокомпанії Батісти OGX. Ця компанія за кілька місяців після заснування стала найбільшим приватним гравцем у нафтогазовому секторі країни.

До 2012 року Батіста вже значився засновником п'яти компаній, акції яких торгувалися на біржі, а його статки перевищували 34 млрд дол.

У рейтингу Forbes бізнесмен увійшов до першої десятки. Плани Батісти були масштабними: він планував обігнати у списку найбагатшого на той момент бізнесмена Карлоса Сліма (73 млрд дол.) і стати найзаможнішою людиною у світі.

А до 2020 року бразилець збирався збільшити свої статки до 100 млрд дол.

Чим все закінчилося

Фото з відкритих джерел

Крахом. Незалежна перевірка показала, що значна частина нафти OGX може виявитися невилучаємою, що призвело до паніки інвесторів і подальшого розпродажу акцій компанії.

За даними консалтингової компанії Economatica, вартість всіх компаній Батісти з грудня 2011 року по серпень 2012 року впала майже на 40%, до 19 млрд дол. Статки самого бізнесмена зменшилися до 15 млрд дол.

Акції OGX за рік впали на 96%, звіти компанії були жахливими, у грошовому вираженні резерви виявилися завищеними на 1 трлн дол. Надалі компанія подала заяву про банкрутство.

У вересні Батісту, який стрімко втрачав гроші, було виключено зі списку Forbes, оскільки його статки впали нижче 1 млрд дол.

До проблем Батісти додалися звинувачення в корупційних схемах. Зокрема, його підозрювали в дачі хабара в розмірі 16,5 млн дол. колишньому губернатору Ріо-Де-Жанейро Сержіо Кабралу.

Далі були обшуки і рішення про арешт. Під час обшуків Батіста перебував у США, тому правоохоронці навіть зверталися до Інтерполу по ордер.

Втім, бізнесмен повернувся самостійно. І зрештою дістав термін, який, як стверджує адвокат, найближчим часом планує оскаржити.

"Папа Римський приїде до Бразилії поспілкуватися з бідними, в тому числі й з Батістою". Так звучить один із найпопулярніших жартів про Батісту, який ходив країною в 2013 році.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів