banner banner banner

Вислання російських дипломатів: Відлуння холодної війни

Вислання російських дипломатів у відповідь на отруєння Скрипаля — це привід, який США та їхні союзники по НАТО використовують для того, щоб підірвати вплив російської розвідки і загнати Росію у ще більшу міжнародну ізоляцію у відповідь на її агресивну зовнішню політику

Вислання російських дипломатів: Відлуння холодної війни
Прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей The Telegraph

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Вислання російських дипломатів у відповідь на отруєння Скрипаля — це привід, який США та їхні союзники по НАТО використовують для того, щоб підірвати вплив російської розвідки і загнати Росію у ще більшу міжнародну ізоляцію у відповідь на її агресивну зовнішню політику

Дипломатична криза у відносинах Росії та Заходу внаслідок отруєння у Великій Британії колишнього російського шпигуна Сергія Скрипаля радянською хімічною зброєю триває. США, Канада, Австралія, значна кількість країн — членів ЄС і Україна на знак солідарності з Великою Британією протягом декількох днів ухвалили рішення вислати 155 російських дипломатів. Кремль пригрозив вжити «дзеркальних» відповідних заходів. Значна кількість країн Заходу висловила підозру в причетності видворених російських дипломатів до шпигунства.

Спадщина КДБ

Побоювання країн Заходу не випадкові. Упродовж «холодної війни» КДБ СРСР напрацював розгалужену мережу резидентур (закордонна установа органу зовнішньої розвідки) у понад 60 країнах у різних регіонах, у тому числі в США і країнах Західної Європи. Тоді резидентури КДБ працювали під прикриттям (під «дахом») радянських посольств, консульств, торговельних представництв та представництв у міжнародних організаціях. На жаргоні розвідників тих, хто працює під дипломатичним прикриттям, називають «піджаки». Резидентури КДБ складалися з розвідників, відповідальних за різного роду діяльність. Радянські шпигуни займалися науково-технічною розвідкою (лінія Х), добували інформацію про передові західні технології військового і цивільного призначення. Були фахівці політичної розвідки (лінія ПР), зовнішньої контррозвідки (лінія КР), радіоелектронної розвідки (лінія РП).

Окремі радянські розвідники (лінія Н) надавали підтримку «нелегалам» – професійним шпигунам, які працювали за кордоном під чужими документами та особою. Нелегали інтегрувалися в певну галузь або держорган зарубіжної країни і знаходили цікаву інформацію. У гротескній формі роботу «нелегала» було відображено в британських бойовиках про агента МІ-6 Джеймса Бонда, у серії американських фільмів про співробітника ЦРУ Джейсона Борна і в радянському детективі «Сімнадцять миттєвостей весни».

Новини за темою

На думку директора Служби зовнішньої розвідки РФ Сергія Наришкіна, діяльність «нелегалів» є досі актуальною у зв'язку з напруженою обстановкою в різних регіонах світу. Торік він стверджував, що Росія стоїть перед викликом з боку країн — членів НАТО, які нібито дестабілізують обстановку в сусідніх регіонах. Одним з найбільш відомих радянських розвідників-нелегалів був Олексій Козлов, який у 70-х розкрив ядерну програму ПАР і розробку урану в Намібії. Він видавав себе за німця, тривалий час проживав в Алжирі, отримав громадянство ФРН і працював під прикриттям підприємця, який торгував у Європі, Африці та Азії хімчистками. До завдання розвідників, які працюють під дипломатичним прикриттям, входить відволікати увагу контррозвідки зарубіжних країн від діяльності «нелегалів».

З радянських часів у Росії функціонують Військова академія при міністерстві оборони (колишня Військово-дипломатична академія), Червонопрапорна академія зовнішньої розвідки, де готують кадрів для російських спецслужб. За радянського часу була практика вербувати в КДБ, у тому числі для роботи у сфері зовнішньої розвідки, випускників спеціальностей, які мають безпосереднє відношення до зарубіжних країн, включаючи сходознавство, міжнародні відносини, іноземні мови, а також з юридичних спеціальностей. Професіонали працювали в країнах — членах НАТО. Тих, хто гірше, відправляли до країн третього світу, які перебували у сфері впливу США. Посередні специ отримували роботу в країнах соцтабору. Президент РФ Володимир Путін закінчив юрфак ЛДУ, нинішню Червонопрапорну академію зовнішньої розвідки і працював у Дрездені під прикриттям на посаді директора Будинку дружби СРСР - НДР.

Завдання російської розвідки

Директор Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін не заперечує, що серед висланих російських дипломатів були співробітники його відомства, які забезпечували безпеку дипломатичних установ і підтримували комунікацію з колегами із західних спецслужб. Обіймаючи посаду в посольстві або консульстві, шпигун користується дипломатичним імунітетом, він має можливість контактувати з політиками і представниками бізнесу, знаходити інформаторів. Завербований британською розвідкою МІ-6 полковник ГРУ РФ Сергій Скрипаль у 1995 р. працював під дипломатичним прикриттям і обіймав посаду військового аташе в посольстві РФ в Іспанії. Однак російські розвідники мають також інші завдання.

Які країни вислали російських дипломатів kasparov.ru

Кремль прагне впливати на політичні процеси в країнах Заходу. Росію підозрюють у втручанні в президентські вибори в США і референдум про вихід з ЄС у Великій Британії. На думку президента США Дональда Трампа, в Америці дуже велика кількість російських шпигунів. Американський президент розпорядився вислати 60 російських дипломатів і закрити генеральне консульство РФ у Сіетлі. У США вже мали місце шпигунські скандали з участю російської сторони. Резонансним було затримання в 2010 р. 11 російських розвідників, які працювали в США і на Кіпрі. Міністр закордонних справ Великої Британії Борис Джонсон вважає, що Захід здійснює найбільше за всю історію вислання російських шпигунів. Британці схвалили рішення видворити 23 російських дипломатів.

Росія використовує спецслужби для стримування розширення НАТО. Москву підозрюють в організації невдалого державного перевороту в Чорногорії в кінці 2016 р., після поразки на парламентських виборах коаліції Демократичний фронт, орієнтованої на зближення з РФ, яка виступала проти вступу до НАТО. Координацією перевороту організованої сербської ультранаціоналістичної організації "Сербські вовки" займалися громадяни РФ. Сербські ЗМІ мусували інформацію про те, що з Сербії було депортовано російських громадян, причетних до організації перевороту. Після придушення в Чорногорії спроби державного перевороту Сербію відвідав секретар Ради безпеки Росії Микола Патрушев. Наразі Чорногорія вислала одного російського дипломата.

Кремлівські спецслужби активні в Польщі та країнах Балтії, оскільки їхнє керівництво виступає проти будівництва другої гілки російського газопроводу «Північний потік» і просуває варіанти скорочення енергетичної залежності ЄС від Росії. У березні 2018 р. голови парламентів Польщі, Литви, Латвії у спільній заяві попередили інші європейські країни, що Росія буде використовувати газопровід «Північний потік-2» як політичний інструмент. Польща лобіює будівництво альтернативного проекту «Балтійський газопровод», який дасть можливість поставляти 10 млрд куб. м природного газу з Норвегії. Близько 8,78 млрд куб. м норвезького газу планують постачати транзитом через Польщу до Словаччини, Литви, Чехії та України. Уряд Польщі планує збільшити пропускну здатність газових терміналів на балтійському узбережжі до 7,5 млрд куб. м на рік.

До речі, уряди Польщі та Литви також вислали декількох російських дипломатів і підозрюють їх у шпигунстві. Місцеві спецслужби і раніше виходили на слід російських шпигунів. Нещодавно в Польщі затримали співробітника міністерства енергетики, якого підозрюють у тому, що він передавав співробітникам російських спецслужб під дипломатичним прикриттям інформацію про плани польського уряду у сфері енергетичної безпеки та зменшення залежності від постачання природного газу з Росії. У 2015 р. спецслужби Литви затримали співробітника ФСБ, завданням якого було впливати на схвалення державних рішень.

Рейганівські методи Заходу

Вислання російських дипломатів у відповідь на отруєння Скрипаля — це привід, який США та їхні союзники по НАТО використовують для того, щоб підірвати вплив російської розвідки і загнати Росію в ще більшу міжнародну ізоляцію у відповідь на її агресивну зовнішню політику. Вашингтон і Брюссель вирішили знекровити резидентури Служби зовнішньої розвідки РФ. Захід демонструє рішучість Росії і дає зрозуміти, що наступною метою контррозвідки можуть стати російські «нелегали», яких вважають чи не унікальним інструментом зовнішньої розвідки РФ. Захід використовує досвід, узятий у роки «холодної війни». Нинішне вислання російських дипломатів нагадує дії атлантичного табору в 80-х. Завербований французькими спецслужбами підполковник КДБ Володимир Вєтров розкрив 4 тис. документів під грифом «цілком таємно», включаючи інформацію про 422 радянських розвідників. У 1983 р. з Америки і Європи було вислано до 150 радянських розвідників, які працювали під «дахом» посольств, торгових представництв і під виглядом журналістів. Одна тільки Франція видворила 40 радянських розвідників, які працювали під дипломатичним прикриттям.

Сергій Скрипаль ТАСС

Новини за темою

Адміністрація Трампа копіює тактику колишнього президента-республіканця Рональда Рейгана. Тоді ФБР здійснило операцію під кодовою назвою «Феміш» для ідентифікації радянських розвідників у США і скорочення загрози інформаційних витоків у СРСР. У вересні-жовтні 1986 р. Рейган вислав 80 радянських дипломатів, акредитованих у Нью-Йорку, Вашингтоні й Сан-Франциско, яких підозрювали в роботі на КДБ. Росія не зробила жодних висновків з часів закінчення «холодної війни». Кремль продовжує насаджувати свій інформаційний вплив на Заході та усувати колишніх працівників російських спецслужб на кшталт Сергія Скрипаля та Олександра Литвиненка, які перейшли на бік Заходу і розкрили таємну інформацію. Республіканці консолідують увесь західний світ довкола США, використовуючи загрозу з боку російських шпигунів, які можуть навіть застосувати хімічну зброю на їхній території інших країн заради інтересів Кремля.

Поразка Росії?

Масове вислання російських дипломатів демонструє слабкі позиції Росії на Заході. Коли питання стосується забезпечення національної безпеки однієї з країн — членів НАТО, більшість європейських висловлюють солідарність із Вашингтоном, а не з Москвою. Російських дипломатів вирішили вислати навіть ті країни, де на політичній арені переважають євроскептики, включаючи Чехію, Італію, Угорщину. Відмовилися вислати російських дипломатів тільки Австрія, Греція, Мальта, Кіпр, Болгарія, Португалія. Дипломатична криза негативним чином позначилася на відносинах ЄС і Росії. Навіть Німеччина, яка зацікавлена в будівництві газопроводу «Північний потік-2», вирішила вислати чотирьох російських дипломатів. Новим міністром закордонних справ Німеччини призначений Гайко Маас. На відміну від своїх попередників Зігмара Габріеля і Франка-Вальтера Штайнмаєра Маас є прихильником жорсткої лінії щодо Росії, не підтримує пом'якшення санкцій і виступає за альянс США та ЄС у сфері безпеки.

Новини за темою

Росія може ще більше загнати себе в міжнародну ізоляцію, якщо почне у відповідь висилати європейських і американських дипломатів. Росіяни мають намір видворити пропорційну кількість дипломатів з 23 країн, які вирішили вигнати працівників дипломатичних установ РФ. Москва оголосила персонами нон ґрата 13 українських дипломатів. 60 американських дипломатів мають залишити територію Росії до 5 квітня. Планують закрити консульство США в Санкт-Петербурзі. Дискомфорт від цього будуть відчувати російські бізнесмени, які їздять у відрядження до Америки. Чим менше працівників консульств будуть працювати в Росії, тим тривалішою буде підготовка візи. Масове видворення російських дипломатів, як не крути, — це поразка Росії і демонстрація недовіри з боку Заходу господареві Кремля. Щоправда, невідомо, чи керується такою логікою сам Володимир Путін.

Кухалейшвілі Георгій

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>