В Ізраїлі відзначають День Катастрофи і героїзму європейського єврейства

У 2016 році День жалоби за жертвами нацизму відзначається 5 травня, через тиждень після цієї дати Ізраїль святкує День Незалежності

У День пам'яті Катастрофи і героїзму європейського єврейства (Йом ха-Шоа) люди вшановують пам'ять шести мільйонів євреїв, загиблих від рук нацистів та їхніх поплічників під час Другої світової війни, і згадують про героїзм євреїв, які підняли повстання у Варшавському гетто. Національний День пам'яті відзначається щорічно 27 числа єврейського місяця нісана. У 2016 році це 5 травня.

Повстання у Варшавському гетто стало символом єврейського опору. Протягом п'яти тижнів захисники гетто чинили героїчний опір переважаючим силам німецьких військових, які з артилерією і бронемашинами почали планомірне руйнування гетто й знищення його жителів. Ліквідація Варшавського гетто розпочалася 19 квітня 1943 року (27 нісан за єврейським календарем) і закінчилася 16 травня.

Спочатку День пам'яті катастрофи і героїзму мали намір призначити в день повстання, що спалахнуло у Варшавському гетто, але ця дата була датою початку свята Великодня, що не підходило для національного Дня пам'яті. Тому Днем пам'яті був призначений день 27 нісана – шостий день після закінчення свята Великодня. Через тиждень після цієї дати Ізраїль святкує День Незалежності. Близькість за часом до Дня Незалежності символічно виражає історичний перехід від Голокосту єврейського народу до Відродження.

День пам'яті Катастрофи і героїзму європейського єврейства починається на заході сонця і закінчується наступного дня з появою зірок. У цей день проводяться церемонії та мітинги пам'яті, державний прапор приспущений до половини флагштока, телерадіоканали транслюють тільки передачі про євреїв Європи під час Другої світової війни: про виявлений героїзм, про загиблих, про їхню спадщину.

Урочистості Дня пам'яті відкриваються о 20:00 державним мітингом на площі Варшавського гетто в Національному меморіалі Яд ва-Шем. Мітинг, на якому присутні люди, які пережили Голокост, і члени їхніх сімей, проводиться в присутності президента країни і глави уряду. Люди, які пережили катастрофу, і їхні родичі в другому і третьому поколінні запалюють шість факелів в пам'ять про шість мільйонів загиблих. На наступний день о 10:00 годині по всій країні лунає сирена, після якої настають дві хвилини мовчання. Потім проводяться церемонії в пам'ять про загиблих. Після двох хвилин мовчання в Яд ва-Шем проходить церемонія покладання вінків до меморіалу, присвяченому повстанню у Варшавському гетто.

З 1988 року і щороку в День пам'яті проходить "Марш життя", учасники якого виходять з табору смерті Освенцим (нім. Аушвіц) в табір смерті Біркенау. Хода була організована з метою збереження та передачі молодому поколінню пам'яті про Голокост і його жертви. Назва "Хода світу" виникла на противагу назві "Марш смерті" – ході ув'язнених євреїв на великі відстані під час Другої світової війни, в процесі якої більшість ув'язнених гинули у важких умовах або були вбиті нацистською охороною.

Освенцим був найбільшим табором, заснованим німцями. Він представляв собою комплекс, що складався з концентраційного табору, табору смерті і табору примусової праці, розташований під польським містом Краковом. Табірний комплекс складали три великих табори: Освенцим I, Освенцим II (Біркенау) і Освенцим III (Моновиц). В Освенцимі загинуло понад мільйон людей, дев'ять десятих з них — євреї. Кожна з чотирьох найбільших газових камер вміщала по 2 тис. осіб. Втекти з Освенцима, в якому, крім прямого знищення та примусової праці, над полоненими проводилися жорстокі "медичні експерименти" над чоловіками, жінками та дітьми, було практично неможливо. Більшість полонених Освенцима залишалися живими тільки декілька тижнів або місяців.

  • Бараки в таборі Освенцим-Біркенау. Фотографія зроблена після звільнення табору. Освенцим-Біркенау, Польща, після 29 січня 1945 р.
    Бараки в таборі Освенцим-Біркенау. Фотографія зроблена після звільнення табору. Освенцим-Біркенау, Польща, після 29 січня 1945 р. ushmm.org
  • Ув'язнені на примусових роботах по розширенню табору. Освенцим-Біркенау, Польща, 1942 - 1943 рр.
    Ув'язнені на примусових роботах по розширенню табору. Освенцим-Біркенау, Польща, 1942 - 1943 рр. ushmm.org
  • Нацистський лікар Карл Клауберг (ліворуч), який проводив медичні експерименти на полонених в блоці 10 табору Освенцим. Польща, між 1941 і 1944 рр.
    Нацистський лікар Карл Клауберг (ліворуч), який проводив медичні експерименти на полонених в блоці 10 табору Освенцим. Польща, між 1941 і 1944 рр. ushmm.org

В результаті Голокосту було знищено близько 60% євреїв Європи і близько третини єврейського населення світу.

Зазначимо, під Голокостом (від англ. holocaust, з ін-грец. ὁλοκαύστος — "всеспалення") у вузькому розумінні мається на увазі масове знищення євреїв, які жили в Німеччині, на території її союзників і окупованих ними територіях під час Другої світової війни; знищення європейських євреїв протягом 1933-1945 років, знищення єврейських громад. В широкому сенсі – це переслідування і масове знищення нацистами представників різних етнічних і соціальних груп у період існування нацистської Німеччини. Так, нацисти знищили до 10% поляків (без урахування військових втрат), близько 3 млн радянських військовополонених, тисячі осіб нетрадиційної орієнтації. Тотального винищення зазнали душевнохворі та непрацездатні.

У пам'ять про жертви навмисної спроби повного винищення єврейської нації в Єрусалимі в 1953 році було засновано Меморіальний комплекс Яд ва-Шем. Також меморіал віддає данину поваги неєвреям, які ризикували у роки Катастрофи життям заради порятунку євреїв. Законом про збереження пам'яті мучеників і героїв їм присвоєно в Ізраїлі почесне звання "Хасидей уммот ха-олам" (праведники народів світу).

До складу Меморіального комплексу Яд ва-Шем входять архів, бібліотека, центр досліджень і публікацій, Світовий центр викладання Катастрофи, відділ праведників народів світу, а також ряд музеїв (Історичний музей, Музей мистецтва, Зал імен, Зал пам'яті, Зал пам'яті дітей, Долина знищених громад). На темно-сірій мозаїчній підлозі Залу пам'яті висічено назви 22 найбільших нацистських концтаборів, таборів смерті і місць масових розстрілів. У центрі залу у формі, що нагадує розбиту бронзову чашу, горить вічний вогонь, перед яким знаходиться сховище попелу жертв, зібраного і привезеного до Ізраїлю з таборів смерті. Також в Яд ва-Шем встановлено обеліск воїнам-героям і дитячий меморіал у вигляді видовбаної в скалі печери, присвячений півтора мільйонам дітей, знищеним в ті страшні роки. У західній частині Яд ва-Шем знаходиться величний монумент під назвою Долина громад, на якому викарбувані назви 5 тис. єврейських громад, знищених під час Голокосту. Меморіал депортованим являє собою вагон для перевезення худоби, у якому перевозили євреїв у табори. В архіві та бібліотеці міститься найбільш повна інформація за цією темою, тут зберігається понад 62 млн листів і близько 300 тис. фотографій.

Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту, затверджений Генеральною Асамблеєю ООН 1 листопада 2005 року, відзначається щорічно 27 січня. В Ізраїлі цей день присвячений поглибленому вивченню теми расизму і антисемітизму на прикладі Катастрофи.

Новини за темою

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>