Ультиматум Роскомнагляду: Чому в Росії хочуть заблокувати Telegram і чи вийде це зробити

Детально про конфлікт Роскомнагляд vs месенджер Telegram, його причини і можливі наслідки

скриншот

Настало 4 квітня. Цього дня закінчується термін дії ультиматуму, який було висунуто Роскомнаглядом до месенджеру Telegram. Тепер відомство (оскільки в Telegram не виконали бажаного) може звернутися до суду з приводу блокування месенджера на території Росії.

У самому Telegram рішення про блокування особливо не бояться, і на те є причини. Загалом, спробуємо розібратися, що, власне, відбувається.

Чого Роскомнагляд хоче від Telegram?

Фото з відкритих джерел

Уся справа в "пакеті Ярової".

У 2016 році Держдума Росії схвалила пакет законів за авторством депутатів Ірини Ярової та Віктора Озерова.

Серед іншого ухвалене законодавство зобов'язувало месенджери та соціальні мережі незалежно від країни їхнього походження видавати ФСБ секретні криптографічні ключі (ключі шифрування).  

Інакше ж месенджерам та соціальним мережам загрожували штраф на суму до 1 млн руб та блокування.

Тобто Роскомнагляд звернувся до Telegram з вимогою "Віддай ключі!"

Як усе було

Творець Телеграм Павло Дуров Фото з відкритих джерел

Для початку, щоб вимагати у Telegram ключі, месенджер треба було внести до Реєстру поширювачів інформації.

Щоб внести месенджер до реєстру, спочатку необхідно було отримати в нього контакти.

Творець Telegram Павло Дуров вимогу надати контактні дані спочатку ігнорував. Потім сказав, що їх можна знайти у відкритих джерелах, а проти внесення до реєстру він не заперечує.

Наступний раунд протистояння був 26 червня 2017 року. Дуров на своїй сторінці у ВКонтакте повідомив таке:

"Голова Роскомнагляду заявив, що Telegram має видати спецслужбам "ключі для дешифрування", щоб ті могли читати листування користувачів і ловити терористів. Ця вимога не тільки суперечить 23-й статті Конституції РФ про право на таємницю листування, а й демонструє незнання того, як відбувається шифрування комунікації у 2017 році".

Він уточнив, що "у 2017 році обмін секретною інформацією побудовано на остаточному шифруванні, до якого власники месенджерів не мають і не можуть мати "ключі для дешифрування", а зберігаються подібні ключі на пристроях самих користувачів.

Ну, і як висновок Дуров написав, що потенційне блокування Telegram "жодним чином не ускладнить завдання терористів і наркодилерів" за наявності інших месенджерів, що працюють за принципом остаточного шифрування.

"Щоб перемогти тероризм через блокування, доведеться заблокувати інтернет", - додав він.

Далі було 12 липня 2017 року і запит ФСБ до лондонського офісу Telegram щодо інформації про листування шістьох користувачів месенджера.

Через кілька місяців, у кінці вересня, Дуров опублікував повідомлення ФСБ про складання щодо нього протоколу про адміністративне порушення за невиконання вимоги.

Останній (на цей момент) акт цього протистояння винесемо, мабуть, окремо. Він навіть має свою назву.

Ультиматум

Фото з відкритих джерел

Верховний суд Росії 20 березня визнав законною вимогу ФСБ надати ключі шифрування Telegram.

Далі був ультиматум: Роскомнагляд дав Telegram 15 днів на передавання ключів для розшифрування листувань ФСБ.  Цей термін спливає  сьогодні, 4 квітня.

Водночас було подано колективний позов 35 користувачів месенджера, які вважали вимогу про надання ключів для розшифрування листувань незаконною. Однак 23 березня Міщанський суд Москви цей позов відхилив.

Позиція Telegram

RFE/RL

Частково про неї сказано вище. У месенджері підкреслили, що не дадуть ключі, просто тому що технічно не можуть це зробити.

Представник Telegram у судах Павло Чиков 2 квітня опублікував скриншот листа, надісланого юристами месенджера до Роскомнагляду у відповідь на вимогу ФСБ.

У ньому йдеться, що месенджер немає технічної можливості надати спецслужбам необхідні їм дані.

У Роскомнагляді заявили, що офіційної відповіді від Telegram не отримали.

Чи вийде заблокувати Telegram?

Фото з відкритих джерел

Навряд чи. Принаймні в цьому переконана більшість фахівців.

"Швидше за все, у нас буде щось на кшталт іранського сценарію. В Ірані держава теж блокує доступ до Telegram, намагається це робити, але подібні блокування користувачі Telegram обходять за допомогою таких технологій, як VPN і проксі… Користувачі можуть установити VPN - тепер це можна зробити без якихось спеціальних технічних навичок. Також команда розробників вбудувала в Telegram функцію, яка дає можливість включити проксі одним посиланням, що істотно спрощує обхід блокування для кінцевих користувачів, які не мають спеціальних технічних навичок", - цитує BFM.ru Олександра Литреєва, керівника однієї з компаній, що займаються розробленням VPN.

Павло Дуров ще 20 березня на своїй сторінці у Twitter написав, що "погрози заблокувати Telegram не принесуть плодів".

У Російській асоціації електронних комунікацій (РАЕК) заявили, що "повне блокування месенджера є неможливим, у низці випадків перестануть працювати лише деякі функції".

Але в Роскомнагляді, схоже, мають іншу думку.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів