скриншот

У США розсекретили 750 відео ядерних випробувань в атмосфері, що проводилися в період з 1945 по 1962 р. Ініціаторами проекту стали фізики Ліверморської національної лабораторії в штаті Каліфорнія.

За цей період Штати провели 210 атмосферних ядерних випробувань, причому кілька камер фіксували кожну подію зі швидкістю близько 2 400 кадрів за секунду. Але за минулі десятиліття близько 10 000 цих фільмів було розкидано по всій країні в сховищах підвищеної безпеки. Вони не тільки покривалися пилом, але і повільно псувалися.

Протягом останніх п'яти років фізик-ядерник Ліверморської національної лабораторії Грег Спріггс і команда експертів у галузі кіно, архівістів та розробників програмного забезпечення шукали, сканували, аналізували і розсекречували ці фільми. Їхня мета - зберегти зміст плівок до того, як його буде втрачено назавжди. На сьогоднішній день команда знайшла близько 6500 з 10 000 фільмів, створених під час випробувань. Було відскановано близько 4 200 фільмів, 400-500 проаналізовано повторно і близько 750 - розсекречено.

Підбірка цих розсекречених фільмів була опублікована сьогодні в плейлисті LLNL YouTube.

Дані, які збирають вчені, треба зберегти в цифровій формі, щоб запобігти псуванню.

На початку проекту стало ясно, що ця робота не під силу одній людині. Перший крок Спріггса полягав у тому, щоб взяти з собою пару експертів з кіно. Серед них - Джим Мой, експерт в обробці рідкісних фільмів, який обробляв одну з решти копій документального фільму про вбивство Кеннеді. Піт Куран, автор книги "Як фотографувати атомну бомбу", привніс унікальний досвід у пошуку давно забутих документів, необхідних з урахуванням того, що для кожного фільму необхідно знайти таблиці даних. Команда співпрацювала з колегами із Лос-Аламоської національної лабораторії, зокрема з її архіваріусом Аланом Карром, щоб отримати доступ до тестових фільмів у сховищі LANL.

Одним з головних завдань команди дослідників було визначення фактичної частоти кадрів кожної камери, що дозволяло визначити точний момент проведення випробування. Аналіз частоти кадрів вручну міг зайняти вісім годин для двосекундного фільму. Завдяки новому програмному забезпеченню частоту кадрів однієї такої плівки можна визначити приблизно за п'ять хвилин.

За оцінками Спріггса, ще два роки знадобиться для сканування фільмів, які залишилися, і ще більше - для завершення аналізу та розсекречення. Коли його запитали, чому цей проект важливий для нього, він висловив домінуючу точку зору серед вчених-зброярів у LLNL: він проти використання ядерної зброї і впевнений, що ключем до забезпечення його невикористання є те, щоб запаси США залишалися ефективним стримуючим фактором.

Ці дані можуть допомогти дослідникам краще зрозуміти наслідки ядерних вибухів та ефективно керувати запасами зброї в США.

"Ми з'ясували, що більшість опублікованих даних були неправильними, - сказав Спріггс. - Ми вирішили, що нам необхідно повторно просканувати і проаналізувати всі записи".

"Переглянувши старі плівки, ми - фахівці з ядерної зброї, - відкрили для себе багато нового і, публікуючи хроніку випробувань, сподіваємося передати це знання майбутнім поколінням. Це просто неймовірно, яка кількість енергії виділяється при ядерному вибуху і які він викликає руйнування! Сподіваюся, що атомна зброя ніколи не буде використана знову", - зауважив Спріггс.