banner banner banner

У РФ через події в Україні відправили на експертизу підручник з новітньої історії: Що з ним не так

Раді Федерації вкрай не сподобалася згадка про революцію 2014 року в Україні, хоча загалом у підручнику є й більш цікаві моменти

Президент РФ Володимир Путін біля карти Федерації  AFP 

У 2014 році через місяць після так званого "референдуму" у Криму президент Російської Федерації Володимир Путін висловив надію, що "приєднання" півострова потрапить до єдиного підручника історії Росії. Минуло три роки, і в 2017 році події останніх років, у тому числі незаконна анексія Криму, почали потрапляти до російської шкільної програми. Але, як виявилося, у підручнику для 10-х класів щодо цього питання залишилися вагон і маленький візок "провокаційних" моментів. Розгледіли їх у Раді Федерації в жовтні і забили на сполох. Сьогодні стало відомо, що міністерство освіти і науки країни  відправило навчальний посібник на додаткову експертизу до Російської академії наук. Там його до 27 січня зобов'язані перевірити на предмет "юридичної, правової, політичної та громадянської" коректності опису "приєднання" до Росії Кримського півострова. Спробуємо розібратися, що ж так занепокоїло Раду Федерації і, власне, як описують у російському підручнику з новітньої історії розвиток подій в Україні періоду окупації Криму.

Про яку саме книгу говоримо?

Насамперед зазначимо, що йдеться про підручник для 10-х класів "Історія Росії. Початок XX — початок XXI століття" авторства Олега Волобуєва, Сергія Карпачова і Петра Романова, випущений видавництвом "ДРОФА" у 2015 році на 363 сторінках.

Навчальний посібник пройшов педагогічну, громадську та історико-культурну експертизу в 2016 році, його було схвалено міністерством освіти і науки РФ для використання в школах.

З відкритих джерел

Що з ним не так? Думка Ради Федерації

Перші зауваження до підручника історії для десятикласників у Росії виникли в жовтні 2017 року після виступу на пленарному засіданні Ради Федерації сенатора від Криму Сергія Цекова. Зокрема, він процитував колегам уривок з навчального посібника Волобуєва, Карпачова і Романова щодо розвитку подій в Україні у 2014 році: "Революція, що почалася в Києві, стала явищем міжнародної політики і на революційній хвилі виплеснула Кримський півострів, що поплив в іншому напрямку".

"У мене, як учасника возз'єднання Криму з Росією, така оцінка викликає подив, якщо не сказати обурення. Як кривавий путч у Києві можна називати революцією, як пропонується в цьому підручнику?" — заявив сенатор.

При цьому Цеков додав, що таких недоліків у цьому та інших підручниках багато.

Вислухавши сенатора, голова верхньої палати ради федерації Валентина Матвієнко підкреслила, що така подача матеріалу є дуже "провокаційною", і доручила комітету з освіти і науки спеціально вивчити розділи підручників історії, присвячених приєднанню Криму. "Оперативно вжити заходів, щоб це було написано коректно з юридичної, правової, політичної, громадянської, якої хочете точки зору, і зобов'язати міністерство освіти негайно це виправити", — сказала вона.

Тобто головна вина авторів-укладачів підручника полягає в тому, що вони слово "революція" написали, відповідно обдурили школярів і вплинули на їх правильне розуміння історичних подій.

А як взагалі описано події тих днів в Україні?

Велику увагу до українських питань, в тому числі анексії Криму і втрати контролю над частиною Донецької та Луганської областей, в підручнику приділено у завершальному п'ятому розділі "Російська Федерація 1992-2014 роках".

У першій главі натхненно описано початок реформ у Росії і стабілізації держави після розвалу Радянського Союзу: як Москва довго і впевнено йшла до своєї величі на початку XXI століття.

У другій главі, присвяченій владі та суспільству в 2000-2014 роках, ми вже бачимо карту Російської Федерації, до складу якої включено анексований Кримський півострів.

Сторінки з підручника
Сторінки з підручника З відкритих джерел
Сторінки з підручника
Сторінки з підручника З відкритих джерел

Далі йде найбільша глава - про зовнішню політику в той період. Саме тут серед іншого описано "кольорові революції", що відбулися в Грузії та Україні, а також "тюльпанову революцію" 2005 року в Киргизії.

Отже, читаємо: "Помаранчева революція", по суті, не була революцією", "У період президентства В. Ющенка підвищився градус націоналізму", "Ющенко посилив політичний та ідейний тиск на російськомовне населення. Одну з великих ідеологічних кампаній проводилося під прапором Голодомору", "Голодомор почали необ'єктивно трактувати як геноцид українського народу".

Сторінки з підручника З відкритих джерел

Сильніше за це подив викликає останній блок у розділі, що присвячений подіям кінця 2013-2014 років в Україні. "Янукович (під загрозою для його життя) таємно залишив Київ і незабаром змушений був сховатися в Росії. У Києві незаконно було сформовано новий уряд", — безапеляційно констатують автори підручника.

При цьому, на їхню думку, "приєднання" Криму до Росії було відповіддю на "антиконституційний переворот" у Києві. Російські військовики взяли участь у подіях на півострові, але вони "ні в що не втручалися", а РФ лише "взяла на себе питання збереження миру на півострові".

Сторінки з підручника З відкритих джерел

Тут же підкреслюється, що США та Євросоюз не визнали "возз'єднання Криму з Росією", проігнорувавши думку кримчан. Антитерористичну операцію, яку проводить український уряд в окремих районах Донецької та Луганської областей, названо "каральною", а звинувачення Росії в агресії - необґрунтованими.

Сторінки з підручника З відкритих джерел

Також слід зазначити, що в підручнику йдеться про те, що Україна порушує мінські домовленості та обстрілює території Донбасу.

Як підсумок, пояснення нинішньої кризи в РФ: "У 2014 році Росія зіштовхнулася із серйозними політичними та економічними труднощами, викликаними політикою санкцій з боку країн Заходу у зв'язку з подіями в Україні та приєднанням (після референдуму) Криму. Однак це не похитнуло стабільності політичного режиму".

Сторінки з підручника З відкритих джерел

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>