Світ без літературного "Нобеля" у 2018 році: Наслідки секс-скандалу у Шведській академії

Шведська академія, яка визначає переможця Нобелівської премії з літератури, переживає серйозну кризу. У чому серйозність ситуації для всього світу - читайте далі

Щорічна зустріч Шведської академії в Стокгольмі в грудні 2017 року Reuters

Нобелівську премію з літератури у 2018 році не вручатимуть. Вперше з 1949 року. І не тому, що немає гідних кандидатів. Все через секс-скандал довкола Шведської академії, яка й присуджує нагороду.

Чому ж виникла криза всередині організації та чому це досить серйозний прецедент – пояснюємо далі.

Що відомо про Шведську академію?

Одна з королівських академій була заснована Густавом ІІ в 1786 році. До її складу входять 18 членів – відомі шведські письменники, вчені, громадські діячі, чиї твори вважаються зразковими. Це членство є дуже престижним. Головне завдання академії – підтримка та розвиток шведської мови та літератури.

Шведська академія в Стокгольмі Deutsche Welle

Із 1901 року вона визначає переможця Нобелівської премії з літератури. Відтоді установа є однією з найбільш впливових у світі в цій сфері.

Характерно, що вона не раз ставала об’єктом критики. Однак ще ніколи претензії до академії не були настільки серйозними, як зараз.

Що за секс-скандал і до чого тут Нобелівська премія?

У центрі скандалу – відомий шведський фотограф і режисер французького походження Жан-Клод Арно – чоловік поетеси Катеріни Фростенсон, яка була обрана членом академії в 1992 році.

Катаріна Фростенсон та Жан-Клод Арно Фото из открытых источников

З осені 2017 року найбільше видання країни Dagens Nyheter опублікувало цілу серію викривальних матеріалів, в яких 18 жінок (серед яких працівниці академії) на тлі кампанії #MeTo звинуватили Арно в сексуальних домаганнях. Зазначалося, що кілька епізодів сталися у культурному центрі Forum, яким володіє подружжя, а одним із його спонсорів не раз виступала Шведська академія. Також були встановлені факти фінансування окремих проектів Арно з Нобелівського фонду.

У квітні видання оприлюднило результати адвокатського розслідування, проведеного на замовлення самої академії. У ньому сім незалежних один від одного свідків (імена не називалися) повідомили, що "представник культури" (у ЗМІ швидко уточнили, що це "чоловік одного з членів академії") в різні роки передчасно розкрив імена щонайменше семи нобелівських лауреатів: Віслави Шимборської в 1996 р., Ельфріди Єлінек в 2004 р., Гарольда Пінтера в 2005 р., Жан-Марі Гюстава Леклезіо в 2008 р., Патріка Модіано в 2014 р., Світлани Алексієвич в 2015 р. і Боба Ділана в 2016 р. 

Тут варто зазначити, що до останнього моменту ім’я переможця тримається у суворій таємниці, а самі члени Нобелівського комітету з літератури при обговоренні кандидатур замість справжніх прізвищ використовують вигадані псевдоніми.

Сам Арно всі звинувачення відкидає і уникає появи на публіці.

Як скандал вплинув на діяльність Шведської академії?

Шведська поліція розпочала розслідування, хоча влада попередила, що деякі звинувачення занадто старі, щоб їх вивчити. Академія розірвала всі зв’язки з Арно та його клубом.

Після оприлюднення внутрішнього розслідування відразу троє членів академії заявили про свою відставку – Клас Остерген, Кєлл Еспмарк та Петер Енглунд. У ЗМІ писали, що це стало знаком незгоди з тим, як в академії "приймаються рішення".

12 квітня у відставку пішла постійний секретар академії Сара Даніус та скандальна Фростенсон.

Катаріна Фростенсон EPA

В офіційній заяві, опублікованій на сайті академії, про причини рішень нічого не повідомлялося, крім того, що Фростенсон відмовляється від своїх обов’язків в академії і сподівається, що установа продовжить свою діяльність. При цьому Даніус журналістам зізналася, що пішла з посади не за власним бажанням.

Сара Даніус EPA

Згодом про своє звільнення заявила також письменниця і перекладач Сара Стрідсберг.

Дров у багаття підкинули ще й публічні обвинувачення членів академії на адресу один одного. Так, зокрема, Горацій Енгдаль назвав Сару Даніус "найгіршим секретарем за всю" історію, а колег, які пішли у відставку, "невдахами".

У чому серйозність ситуації?

Згідно з правилами, які є чинними станом на сьогодні, всі члени академії призначаються довічно. Тобто їх не можна замінити на нових аж до смерті, навіть у разі їхньої відставки.

При цьому для обрання нових членів академії потрібен кворум з 12 осіб, хоча для голосування за присудження нобелівської премії досить восьми осіб і простої більшості голосів. Однак станом на зараз, враховуючи усі попередні відставки (до та після скандалу) в академії лишилося 10 членів. Світ з тривогою заговорив про загрозу самоліквідації академії.

У ситуацію втрутився король Карл XVI Густав, назвавши конфлікт в академії "вкрай сумним". Спочатку він провів зустріч із Даніус (до її відставки), на якій закликав її вирішити проблему. А згодом дозволив членам академії покидати посаду за власним бажанням. Згідно з внесеними королем змінами, академія матиме можливість приймати рішення про те, щоб член, який не бере активної участі в роботі установи упродовж двох років, вважався таким, що пішов у відставку.

Король Швеції Карл XVI Густав Фото из открытых источников

ЗМІ вже встигли охрестити ситуацію всередині академії "руйнуванням Вавилонської вежі", "ефектом від бомби, скинутої на будівлю фондової біржі", зазначивши, що шансів на реабілітацію не так і багато.

Водночас, згідно з опитуванням соццентру Novus, через скандал 62% респондентів втратили довіру до Нобелівської премії з літератури.

Крім того, виникла серйозна загроза, що на тлі кампанії #MeToo потенційні лауреати могли б відмовитися від "нобелівки". У зв’язку з цим cкасування вручення премії в цьому році, схоже, є єдиним способом "відбілити" репутацію академії.

Що ж буде далі?

Попри те, що премія з літератури за всю історію існування не вручалася сім разів, прийняття подібного рішення на тлі скандалу – відбувається вперше. 

Ім’я цьогорічного лауреата оголосять, швидше за все, разом із переможцем 2019 року.

В академії підкреслюють, що вибір лауреата триває, однак установі потрібен час "аби залучити більше активних членів та поновити впевненість у роботі".

Фонд Нобелівської премії підтримав рішення академії, запевнивши, що інші галузі премії ця ситуація не зачепить. Як впорається академія з ситуацією - побачимо. Але, схоже, "Вавилонську вежу" спільними зусиллями таки спробують врятувати від "падіння".

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...