Світ без літературного "Нобеля" у 2018 році: Наслідки секс-скандалу у Шведській академії

Шведська академія, яка визначає переможця Нобелівської премії з літератури, переживає серйозну кризу. У чому серйозність ситуації для всього світу - читайте далі

Щорічна зустріч Шведської академії в Стокгольмі в грудні 2017 року Reuters

Нобелівську премію з літератури у 2018 році не вручатимуть. Вперше з 1949 року. І не тому, що немає гідних кандидатів. Все через секс-скандал довкола Шведської академії, яка й присуджує нагороду.

Чому ж виникла криза всередині організації та чому це досить серйозний прецедент – пояснюємо далі.

Що відомо про Шведську академію?

Одна з королівських академій була заснована Густавом ІІ в 1786 році. До її складу входять 18 членів – відомі шведські письменники, вчені, громадські діячі, чиї твори вважаються зразковими. Це членство є дуже престижним. Головне завдання академії – підтримка та розвиток шведської мови та літератури.

Шведська академія в Стокгольмі Deutsche Welle

Із 1901 року вона визначає переможця Нобелівської премії з літератури. Відтоді установа є однією з найбільш впливових у світі в цій сфері.

Характерно, що вона не раз ставала об’єктом критики. Однак ще ніколи претензії до академії не були настільки серйозними, як зараз.

Що за секс-скандал і до чого тут Нобелівська премія?

У центрі скандалу – відомий шведський фотограф і режисер французького походження Жан-Клод Арно – чоловік поетеси Катеріни Фростенсон, яка була обрана членом академії в 1992 році.

Катаріна Фростенсон та Жан-Клод Арно Фото з відкритих джерел

З осені 2017 року найбільше видання країни Dagens Nyheter опублікувало цілу серію викривальних матеріалів, в яких 18 жінок (серед яких працівниці академії) на тлі кампанії #MeTo звинуватили Арно в сексуальних домаганнях. Зазначалося, що кілька епізодів сталися у культурному центрі Forum, яким володіє подружжя, а одним із його спонсорів не раз виступала Шведська академія. Також були встановлені факти фінансування окремих проектів Арно з Нобелівського фонду.

У квітні видання оприлюднило результати адвокатського розслідування, проведеного на замовлення самої академії. У ньому сім незалежних один від одного свідків (імена не називалися) повідомили, що "представник культури" (у ЗМІ швидко уточнили, що це "чоловік одного з членів академії") в різні роки передчасно розкрив імена щонайменше семи нобелівських лауреатів: Віслави Шимборської в 1996 р., Ельфріди Єлінек в 2004 р., Гарольда Пінтера в 2005 р., Жан-Марі Гюстава Леклезіо в 2008 р., Патріка Модіано в 2014 р., Світлани Алексієвич в 2015 р. і Боба Ділана в 2016 р. 

Тут варто зазначити, що до останнього моменту ім’я переможця тримається у суворій таємниці, а самі члени Нобелівського комітету з літератури при обговоренні кандидатур замість справжніх прізвищ використовують вигадані псевдоніми.

Сам Арно всі звинувачення відкидає і уникає появи на публіці.

Як скандал вплинув на діяльність Шведської академії?

Шведська поліція розпочала розслідування, хоча влада попередила, що деякі звинувачення занадто старі, щоб їх вивчити. Академія розірвала всі зв’язки з Арно та його клубом.

Жан-Клод Арно Фото з відкритих джерел

Після оприлюднення внутрішнього розслідування відразу троє членів академії заявили про свою відставку – Клас Остерген, Кєлл Еспмарк та Петер Енглунд. У ЗМІ писали, що це стало знаком незгоди з тим, як в академії "приймаються рішення".

12 квітня у відставку пішла постійний секретар академії Сара Даніус та скандальна Фростенсон.

Катаріна Фростенсон EPA

В офіційній заяві, опублікованій на сайті академії, про причини рішень нічого не повідомлялося, крім того, що Фростенсон відмовляється від своїх обов’язків в академії і сподівається, що установа продовжить свою діяльність. При цьому Даніус журналістам зізналася, що пішла з посади не за власним бажанням.

Сара Даніус EPA

Згодом про своє звільнення заявила також письменниця і перекладач Сара Стрідсберг.

Дров у багаття підкинули ще й публічні обвинувачення членів академії на адресу один одного. Так, зокрема, Горацій Енгдаль назвав Сару Даніус "найгіршим секретарем за всю" історію, а колег, які пішли у відставку, "невдахами".

У чому серйозність ситуації?

Згідно з правилами, які є чинними станом на сьогодні, всі члени академії призначаються довічно. Тобто їх не можна замінити на нових аж до смерті, навіть у разі їхньої відставки.

При цьому для обрання нових членів академії потрібен кворум з 12 осіб, хоча для голосування за присудження нобелівської премії досить восьми осіб і простої більшості голосів. Однак станом на зараз, враховуючи усі попередні відставки (до та після скандалу) в академії лишилося 10 членів. Світ з тривогою заговорив про загрозу самоліквідації академії.

У ситуацію втрутився король Карл XVI Густав, назвавши конфлікт в академії "вкрай сумним". Спочатку він провів зустріч із Даніус (до її відставки), на якій закликав її вирішити проблему. А згодом дозволив членам академії покидати посаду за власним бажанням. Згідно з внесеними королем змінами, академія матиме можливість приймати рішення про те, щоб член, який не бере активної участі в роботі установи упродовж двох років, вважався таким, що пішов у відставку.

Король Швеції Карл XVI Густав Фото з відкритих джерел

ЗМІ вже встигли охрестити ситуацію всередині академії "руйнуванням Вавилонської вежі", "ефектом від бомби, скинутої на будівлю фондової біржі", зазначивши, що шансів на реабілітацію не так і багато.

Водночас, згідно з опитуванням соццентру Novus, через скандал 62% респондентів втратили довіру до Нобелівської премії з літератури.

Крім того, виникла серйозна загроза, що на тлі кампанії #MeToo потенційні лауреати могли б відмовитися від "нобелівки". У зв’язку з цим cкасування вручення премії в цьому році, схоже, є єдиним способом "відбілити" репутацію академії.

Що ж буде далі?

Попри те, що премія з літератури за всю історію існування не вручалася сім разів, прийняття подібного рішення на тлі скандалу – відбувається вперше. 

Фото з відкритих джерел

Ім’я цьогорічного лауреата оголосять, швидше за все, разом із переможцем 2019 року.

В академії підкреслюють, що вибір лауреата триває, однак установі потрібен час "аби залучити більше активних членів та поновити впевненість у роботі".

Фонд Нобелівської премії підтримав рішення академії, запевнивши, що інші галузі премії ця ситуація не зачепить. Як впорається академія з ситуацією - побачимо. Але, схоже, "Вавилонську вежу" спільними зусиллями таки спробують врятувати від "падіння".

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів