banner banner banner

Російсько-сербська дружба, або Чим образив сербський народ український посол Александрович

Посол України в Сербії Олександр Александрович за крок від відкликання Белградом його акредитації та оголошення персоною нон ґрата. Підставою для подібної загрози стало його недавнє інтерв'ю місцевому інформаційному порталу щодо участі сербів у збройному конфлікті на Донбасі та співпраці Сербії з Росією

Олександр Александрович telegraf

Кілька днів тому посол України в Сербії Олександр Александрович дав інтерв'ю інформаційному порталу BIRN, в якому головним чином акцентував увагу на тому, що Росія використовує Сербію для знищення Європи. Реакція сербського Міністерства закордонних справ не змусила себе довго чекати – у відомстві звинуватили українського посла в намірах нашкодити дружнім відносинам між Москвою і Белградом і пригрозили заходами у відповідь. Ймовірно, може йтися про відкликання урядом Сербії акредитації Александровича та оголошення його персоною нон ґрата. Спробуємо розібратися, чим же так образив український посол сербський народ, але спочатку пригадаємо, що означає "російсько-сербська дружба" в контексті історії, економіки і політики.

Російсько-сербські відносини

Взаємовідносини між Росією і Сербією офіційно було оформлено в 1838 році з відкриттям консульства Росії в Князівстві Сербія (тодішньої автономії Османської імперії) і складалися досить неоднозначно. Так, у XIX столітті Москва сприяла відновленню сербської державності в ході воєн з Туреччиною. Проте надалі російська влада не схвалювала дії Белграда в Балканських війнах, хоч і надавала йому істотну допомогу.

У Першу світову війну Росія знову виступила на боці Сербії, але в період СРСР відносини Белграда з Москвою були, швидше, прохолодними: Королівство Югославія трималося осібно в соціалістичному світі, не підтримуючи радянську політику втручання в справи соцкраїн і зберігаючи хороші відносини зі США, хоч і мало велику вигоду з торгівлі з СРСР, а також змогло отримати радянські дешеві кредити.

Розпад Югославії в 2006 році спричинив хвилю співчуття в Росії до сербів: до країни потягнулися російські добровольці, а влада РФ підтримала Белград у ході Косовського конфлікту.

Наразі між країнами дуже тісні економічні відносини. Зокрема, діє угода про вільну торгівлю. За даними сербського управління статистики, за перші п'ять місяців 2017 року експорт із Сербії до РФ збільшився відносно того самого періоду минулого року на 19,2% і становив 368,8 млн. дол., а імпорт з Росії до республіки — на 14,4% і досяг 715,7 млн дол.

Президент РФ Володимир Путін і президент Сербії Олександр Вучич З відкритих джерел

Крім того, Росія є єдиним постачальником природного газу до Сербії, забезпечує близько 70% імпорту сирої нафти і нафтопродуктів.

Також Москва підтримує Сербію за допомогою кредитування та інвестицій. Так, у 2013 році між країнами було укладено угоду про виділення Белграду російською стороною кредиту на 500 млн дол. під 3,5% річних терміном на 10 років з відстрочкою платежу на два роки. Російські компанії вкладають інвестиції в туризм, банківську сферу, машинобудування, кольорову металургію, хімічну промисловість та енергетику Сербії.

Варто додати, що між країнами діє безвізовий режим, розвивається військово-технічне співробітництво, а також у галузях культури, освіти, науки і спорту. Самі серби відгукуються про росіян з теплотою і навіть називають "братами".

У зовнішній політиці вкрай важливо зазначити, що Сербія не визнала анексію Російської Федерації Криму, однак і не підтримала санкції, запроваджені проти Москви Європейським Союзом, її парламентаріїв не рідко помічають на окупованому півострові.

Новини за темою: Міносвіти Сербії підписало угоду із табором "Артек" в анексованому Криму

"Ми будемо покращувати економічні, політичні та всі інші відносини. Ми ніколи не будемо підтримувати санкції проти РФ і будемо залишатися військово нейтральними, тобто не будемо входити до жодного військового союзу, як НАТО", - неодноразово наголошували в уряді країни.

Що сказав український посол

В інтерв'ю BIRN посол України в Сербії Олександр Александрович засумнівався у військовій нейтральності Сербії, оскільки, за його словами, Белград не робить нічого, щоб зупинити своїх громадян від участі у бойових діях на сході України.

Александрович зазначив, що, хоча Сербія з 2014 року ухвалила закон, який забороняє її громадянам воювати на іноземних полях бою, за останніми даними, у збройному конфлікті на Донбасі беруть участь близько 300 сербів, деякі з найманців повертаються до країни та агітують інших брати участь у бойових діях на території сусідніх держав.

Олександр Александрович Посольство України в Сербії

Вирішити цю проблему, переконаний посол, заважають описане вище співробітництво Сербії з Російською Федерацією, а також неефективна політика покарання за порушення відповідного закону. "Нікого з сербських громадян не було запроторено до в'язниці через свою найману діяльність проти України. Якщо я помиляюся, я пропоную сербському уряду спростувати мої слова", - зазначив Адександрович.

На його думку, велика кількість найманців на Донбасі "дискредитують сербську націю в очах дружнього українського народу, який ніколи не робив нічого поганого проти сербів". "Наші парламентарі не їздять до Косова. Ми граємо у футбол або баскетбол з Косовом на нейтральних полях, тому що не визнаємо косовських паспортів. І українці не приїжджають до Сербії, щоб убивати сербів", - підкреслив він.

Також, на думку українського посла, Росія використовує Сербію для дестабілізації Західних Балкан. "Росія готує сербських найманців для вбивства українців. Росія використовувала сербських екстремістів для перевороту в Чорногорії. Росія заохочує сербський сепаратизм у Республіці Сербській для дестабілізації Боснії. Росія використовує сербський фактор для дестабілізації Македонії. Росія продає свої літаки Сербії, щоб спричинити напруженість у відносинах з Хорватією", - зазначив він.

Новини за темою: Сербія відкликала всіх дипломатів з Македонії через дані розвідки про підготовку спецоперації проти держорганів, - Вучич

При цьому Александрович підкреслив, що російський президент Володимир Путін не піклується про Сербію, для нього ця країна – лише інструмент для знищення Європи. "Чи дійсно сербський народ цього хоче? Ви дозволите Росії використовувати вас для знищення Європи, де ви хочете вчитися і працювати? У цьому немає жодного сенсу. Ось чому західні чиновники просять Сербію не сидіти на двох стільцях", - додав він.

Водночас український посол висловив упевненість, що в України із Сербією є спільне майбутнє в Європейському Союзі, якщо для цього буде достатньо політичної волі.

МЗС Сербії побачив порушення Віденської конвенції

Реакція сербського Міністерства закордонних справ на слова українського посла була негайно. Зокрема, у відомстві заявили, що вся діяльність Александровича в Сербії зводиться до спроб порушити відносини Белграда з Москвою, і підкреслили, що, якщо українська дипломатія продовжить виходити за межі Віденської конвенції, міністерство буде змушене вжити заходів у відповідь.

"Враховуючи, що неодноразові зауваження, зроблені МЗС Сербії з порадами послу направити свою енергію на обов'язки, зазначені у Віденській конвенції про дипломатичні відносини, не мали жодного ефекту, я б хотів звернутися до МЗС та уряду України з проханням вказати йому на неприпустимість подібної поведінки. Інакше ми будемо змушені вжити звичайні в таких випадках заходи", - заявив державний секретар МЗС Сербії Івіца Тончев.

Івіца Тончев З відкритих джерел

При цьому варто зазначити, що Тончев не уточнив, які саме кроки може зробити Сербія щодо Александровича, проте відомо, що відповідно до Віденської конвенції може йтися про відкликання урядом Сербії акредитації посла та оголошення його персоною нон ґрата.

Тончев нагадав, що роль послів полягає в поліпшенні двосторонніх відносин, головним чином політичних та економічних, а "український посол у Сербії, схоже, про це забув". "Він заявив, без будь-яких обґрунтованих тверджень, про сербський чинник дестабілізації Македонії, створення напруженості у відносинах з Хорватією, участь сербських екстремістів у спробі державного перевороту в Чорногорії... Звичайно, він скористався можливістю повторити вже відоме висловлювання одного західного дипломата про сидіння на двох стільцях. На щастя, інтерв'ю не тривало довше, тому що Сербію, ймовірно, звинуватили б у провокації Другої світової війни, звичайно, у співпраці з Москвою", - сказав він.

Новини за темою: У Чорногорії починається суд над підозрюваними у спробі держперевороту: Серед 14 обвинувачених є громадяни Росії

Наостанок Тончев підкреслив, що "Сербія веде збалансовану, коректну і послідовну зовнішню політику, яка дає серйозні результати, постійно покращуючи власну репутацію і зміцнюючи позиції у світі".

"У війнах на території колишньої Югославії брали участь і громадяни України, з приводу чого Сербія офіційно ніколи не зверталася до Києва. Сербія поважає територіальну цілісність України і досі є прихильником політики кращих двосторонніх відносин", - додав він.

Примітно, що Сербська радикальна партія на чолі з Воїславом Шешелем вже виступила за негайне оприлюднення українського посла персоною нон ґрата і видворення його за межі країни, оскільки, на їхню думку, він своїми висловлюваннями образив "сербський народ".

Оцінити таку позицію важко, тому додамо, що не тільки українські дипломати критикують зовнішню політику Сербії. Раніше Держдеп США натякнув Бедграду про спробу країни всидіти на двох стільцях - інтеграцію в ЄС та збереження дружніх відносин з Москвою. На думку високопоставленого чиновника Держдепу Хойта Брайана Йі, країна повинна вибирати одну сторону, нехай це і складно.

Про Александровича. Коротко

Олександр Александрович народився 20 серпня 1971 року в м. Теребовля Тернопільської області. За освітою філолог.

Олександр Александрович З відкритих джерел

Його дипломатична кар'єра розпочалася в 1995 році з посади аташе відділу країн Західної Європи Управління Європи та Америки МЗС України. До призначення (червень, 2015 р.) Надзвичайним і Повноважним послом України в Республіці Сербія він виконував обов'язки Першого директора європейського департаменту МЗС України.

Одружений, має двох дітей. Загальний дохід сім'ї за 2016 рік становить 180,6 тис. грн. На банківських рахунках Александровича, згідно з його останньою декларацією, 9 тис. дол. і 180,6 тис. грн. З майна значиться лише квартира в Києві площею 47,4 кв. м.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>