Президент Естонії про російські плани переглянути питання незалежності Балтії: О боже мій
Раніше сьогодні джерело заявило, що в російській прокуратурі мають намір розпочати перевірку законності визнання незалежності республік Прибалтики
13:53 30.06.2015
Президент Естонії Тоомас Хендрік Ільвес прокоментував намір Генеральної прокуратури Росії розглянути питання про нібито незаконність визнання незалежності країн Балтії.
"О боже мій!" - написав Ільвес в Twitter.
Нагадаємо, що раніше сьогодні джерело, знайоме з планами російської прокуратури, заявив, що там мають намір розпочати перевірку законності визнання незалежності республік Прибалтики Держрадою СРСР в 1991 році. На думку джерела, відповідь на це звернення "буде аналогічною запиту щодо Криму", стосовно якого російська прокуратура прийняла рішення про його нібито незаконну передачу Україні. У той же час джерело зазначило, що подібне рішення не має реальних правових наслідків". "Генпрокуратура РФ лише констатувала факт, а саме те, що передача Криму Україні за часів Микити Хрущова відбулася не на конституційній основі, оскільки відповідні рішення приймалися неповноважними органами влади", - пояснив співрозмовник агентства.
За його словами, "в нинішніх умовах і реаліях немає того владного органу, який міг би скасувати це рішення". "Хоча такої потреби вже немає. Крим знову перебуває у складі Росії, і питання перейшло в політичну площину", - підкреслило джерело.
Нагадаємо, що на даний момент Крим є окупованим російськими військами і за результатами незаконного референдуму нібито перейшов під юрисдикцію Росії і фактично управляється за її законами.
Незалежність Литви була визнана в серпні 1991 року, Верховна Рада Естонії прийняла постанову про незалежність 20 серпня.
4 травня 1990 року Верховна Рада Латвійської РСР прийняла Декларацію про відновлення незалежності Латвійської Республіки. 3 березня 1991 року вимога підкріплена опитуванням. Через 5 місяців, 21 серпня, Верховна Рада Латвії приймає конституційний закон "Про державний статус Латвійської Республіки", який підтверджує незалежність Латвії.
Особливістю відділення Латвії і Естонії є те, що, на відміну від Литви і Грузії, до повного розпаду СРСР в результаті дій ГКЧП вони не оголошували незалежність, а "м'який" "перехідний процес" до неї, а також те, що в цілях набуття контролю на своїй території в умовах порівняно невеликої відносної більшості титульного населення республіканське громадянство було надано лише особам, які проживали в цих республіках на момент їх приєднання до СРСР, та їхнім нащадкам.