Пам'ятник в Ольштині
pl.wikipedia.org

У Польщі створено законопроект, згідно з яким з вулиць повинні зникнути пам'ятники, що прославляють комунізм. Про це повідомляє видання Rzeczpospolita. Пам'ятники будуть видалені воєводствами лише після консультації з Інститутом національної пам'яті.

Один з найбільш відомих монументів у центрі міста Ольштин – пам'ятник-подяка Червоній Армії. Монумент складається з двох колон, що символізували відкриту арку. Жителі зневажливо називають їх шибеницями. Якщо законопроект приймуть, цей монумент приберуть.

Сенатори підготували проект, що передбачає знесення майже 490 пам'ятників. На думку чиновників, занадто багато в Польщі монументів, що вихваляють комунізм.

Проект є поправкою до Закону про заборону пропаганди комунізму або будь-якої іншої тоталітарної системи, який парламент прийняв у 2016 р.

Автори проекту вирішили уточнити положення вже існуючого закону. Тепер школи, дитячі сади, лікарні, установи культури, а також населені пункти змінять назви, пов'язані з комунізмом. Крім того, з вулиць приберуть червоні зірки, серпи та молоти.

Нагадаємо, в минулому році Польський сейм зняв з порядку денного розгляд законопроекту, яким пропонувалося прирівняти український націоналізм до тоталітарного ладу. Згідно з попереднім законопроектом, тоталітарним устроєм вважався б, зокрема, фашизм, німецький нацизм, український і литовський націоналізм, прусський, російський і німецький мілітаризм. Цей законопроект, у разі його прийняття, крім погіршення двосторонніх відносин, міг призвести до знесення багатьох пам'ятників на території Польщі, пов'язаних з Україною. У новому законопроекті мова йде виключно про комунізм.

Новини за темою: Порошенко обговорив з маршалком польського Сейму процес примирення між українським і польським народами