"Побудував перемогу на грошах Каддафі": У чому підозрюють екс-президента Франції Ніколя Саркозі

Колишнього президента Франції Ніколя Саркозі знову затримала поліція. Це наслідки розслідування справи п'ятирічної давнини, відкритої через підозру у тому, що виборча кампанія політика в 2007 році могла незаконно фінансуватися з Лівії. Розповідаємо, у чому суть цієї справи і в чому ще звинувачують колишнього господаря Єлисейського палацу

Ніколя Саркозі З відкритих джерел

Французька поліція затримала колишнього президента країни Ніколя Саркозі в рамках розслідування можливого незаконного фінансування його передвиборчої кампанії на президентських виборах 2007 року.

Як повідомляють місцеві ЗМІ, затримання було проведено сьогодні вранці в будівлі кримінальної поліції Нантера (західне передмістя Парижа), куди екс-глава держави прийшов вперше за п'ять років існування кримінальної справи проти нього для дачі показань.

Правоохоронці можуть тримати Саркозі під вартою впродовж 48 годин. Після закінчення цього часу він або буде звільнений, або постане перед суддею чи прокурором. Однак перше мало ймовірно: джерела, близькі до розслідування, запевняють, що з часу відкриття провадження щодо колишнього лідера Франції слідство значно просунулося вперед.

Якщо суд вирішить, що є "серйозні докази" того, що виборча кампанія Саркозі у 2007 року була профінансована незаконно, йому може бути пред'явлено звинувачення.

У чому підозрюють Саркозі

Кримінальне провадження про можливе незаконне фінансування виборчої кампанії колишнього президента Франції Ніколя Саркозі було відкрито місцевою поліцією в квітні 2013 року за трьома статтями - "хабарництво і корупція", "фальсифікація" і "відмивання грошей".

У правоохоронців з'явилися підстави вважати, що режим нині покійного лівійського диктатора Муаммара Каддафі таємно надав Саркозі на виборчу кампанію в 2007 році в загальній складності 50 млн євро, що вдвічі більше дозволеного законом бюджету (прийнятним є 21 млн євро) і порушує правила зовнішнього фінансування кампанії (за французькими законами не допускається іноземне фінансування і приховування даних про його джерело).

Ніколя Саркозі та Муаммар Каддафі AFP

Перші передумови для відповідних підозр французької поліції дав ще в березні 2011 року син Каддафі Сейф аль-Іслам, який заявив пресі, що Лівія спонсорувала Саркозі під час його переможної передвиборчої кампанії. "Ми фінансували Саркозі, й у нас є докази", - зазначив він, уточнюючи, що йдеться про "банківські рахунки, документи та операції з переказу грошових коштів".

Через рік після цього у французькі ЗМІ просочилися відомості, що лівійська допомога Саркозі вимірювалася 50 млн євро. Цю інформацію підтвердив франко-ліванський бізнесмен Зіяд Такієддін, який нібито був посередником цієї угоди. За його словами, Каддафі перераховував Саркозі гроші не лише на передвиборчу кампанію, але і на інші цілі. "Документи існують. Я їх бачив", - говорив він.

Першочергових слідчих дій виявилося недостатньо для затримання і пред'явлення обвинувачень екс-президентові, проте прослуховуючи телефон Саркозі близько дев'яти місяців, поліція отримала цінну інформацію, що стосувалася іншої справи, за якою він проходив раніше, - справи мільярдерки Лілліан Беттанкур (вона підозрювалася також у нелегальному фінансуванні передвиборчої кампанії політика).

Ніколя Саркозі і Ліліан Беттанкур З відкритих джерел

Зокрема прослуховування телефону Саркозі чітко вказало на те, що один із суддів, які ведуть справу Беттанкур, погодився передавати політику і його адвокату службові матеріали слідства та сповіщати про його плани дій в обмін на надання йому у подальшому високої посади.

Саркозі влітку 2014 року було пред'явлено звинувачення в корупції, зловживанні впливом та розголошенні службової таємниці.

До речі, в цей же період правоохоронці почали ще одне розслідування фінансування передвиборчої кампанії Саркозі, але цього разу в 2012 році. Його партію "Союз на підтримку народного руху (СПНР) запідозрили у фінансових махінаціях із коштами, виділеними на виборчий марафон екс-президента, а пізніше звинувачення в шахрайстві було пред'явлено і самому політику.

Йдеться про так звану справу Bygmalion. Суть її в тому, що однойменне PR-агентство, через яке проводилася частина коштів на виборчий марафон Саркозі, завищувало розцінки за свої послуги і відправляло рахунку на ім'я правлячої партії, а не виборчого штабу екс-президента. Як встановило слідство, завищення розцінок було зроблено з метою отримати кошти, які виходять за рамки обмеження на фінансування передвиборчої кампанії, встановленого французьким законодавством.

На новий етап розслідування справи про зв'язки Саркозі з Каддафі вийшло в листопаді 2016 році. Тоді французькій поліції вдалося допитати вже згаданого бізнесмена франко-ліванського походження Зіяда Такієддіна. Він підтвердив правоохоронцям, що в кінці 2006 — на початку 2007 року доставляв з Лівії до МВС Франції, головою якого на той момент був Саркозі, валізи з готівкою на суму 5 млн євро. До того ж двічі передавав гроші очільнику кабінету Саркозі Клоду Геану, а один раз — особисто кандидату в президенти.

Також поліцією було встановлено інших співучасників злочину, проведено масу обшуків та інших слідчих дій.

Варто відзначити, що увесь цей час Саркозі не визнав своєї провини у жодній із зазначених справ і всіляко заперечує всі пред'явлені йому звинувачення, мотивуючи політичним замовленням.

Чому Лівія так довго мовчала

Багатьох зацікавить, чому Лівія мовчала близько чотирьох років і раптом вирішила згадати про вкладені кошти у французьку політику.

Справа в тому, що на початку 2011 року арабські країни охопила криза, яку пізніше назвали "Арабською весною". У багатьох державах прокотилася хвиля протестів і повстань проти чинних режимів. Для деяких це стало початком державних переворотів, для інших - приводом для громадянської війни, кількість жертв яких була дуже високою. Лівія була серед тих "інших".

Ситуація в країні була настільки складною, що до її вирішення підключилися міжнародні сили, які зайняли позицію проти режиму Каддафі. Особливу роль у цьому відводилася Франції, яка не тільки визнала легітимність опозиційної Перехідної національної ради Лівії, але й особливо активно закликала ввести до країни війська для захисту мирного населення.

Ніколя Саркозі З відкритих джерел

Каддафі і його оточення вважали дії Парижа зрадою та почали оприлюднювати інформацію про свої зв'язки із Саркозі, який на той час був чинним президентом країни. "Саркозі страждає розумовою відсталістю. Саме завдяки мені він став президентом. Це ми дали йому кошти, які дозволили йому виграти на виборах", - заявив Каддафі в одному з інтерв'ю, оприлюднених у французькій пресі вже після його смерті.

Як відомо, режим Каддафі був остаточно придушений у жовтні 2011 року, а його самого вбили під Сиртом.

Що відомо про екс-президента Франції

Ніколя Саркозі народився 28 січня 1955 року в Парижі. Його батько - угорець, який емігрував до Франції, мати - француженка єврейського походження.

Він закінчив університет Париж Х - Нантер. У 1979-1981 роках навчався в паризькому Інституті політичних досліджень, є фахівцем в області ділового та сімейного законодавства.

У 1976 році вступив до молодіжної організації правої партії "Об'єднання на підтримку республіки" (ОПР). У 1977 році став членом керівництва ОПР.

У 1977 році увійшов до складу міської ради Нейї-сюр-Сен (поблизу Парижа), у 1983 році став мером цього міста (до 2002 року).

На початку 1980-х був співзасновником і співвласником адвокатського бюро Claude et Sarkozy і до 1987 року займався адвокатською практикою.

У 1988 році вперше був обраний депутатом національних зборів. Того ж року став національним секретарем Об'єднання на підтримку республіки, в 1993 році - членом політбюро, а в 1998 році - генеральним секретарем цієї партії (на посаді до березня 2001 року).

У 1993-1995 роках обіймав посаду міністра бюджету в уряді Едуара Балладюра, будучи одночасно офіційним представником уряду і з 1994 року виконував обов'язки міністра з комунікацій.

У 1999 році виконував обов'язки голови ОПР, але після поразки партії на виборах до Європарламенту у червні 1999 року подав у відставку.

У 2002-2004 роках - міністр внутрішніх справ, внутрішньої безпеки та місцевого самоврядування в уряді Жан-П'єра Раффарена.

У травні-листопаді 2004 року - державний міністр (ранг віце-прем'єра), міністр економіки, фінансів та промисловості в уряді Раффарена.

З листопада 2004 року по 14 травня 2007 року був головою партії "Союз за народний рух" (СНР; створена в 2002 році в результаті злиття низки партій, зокрема ОПР).

Ніколя Саркозі та Ангела Меркель З відкритих джерел

У 2004-2007 роках очолював також генеральну раду (орган самоврядування) департаменту Верхня Сена.

У червні 2005 року був запрошений до уряду Домініка де Вільпена, обіймав посаду державного міністра та очолив міністерство внутрішніх справ та благоустрою території. При ньому було посилено заходи по боротьбі зі злочинністю, посилено контроль за нелегальною імміграцією. Саркозі проявив себе як прихильник жорстких заходів забезпечення порядку. Це проявилося, зокрема, під час гострої соціальної кризи, що вибухнула у Франції в жовтні-листопаді 2005 року (за участю молоді, переважно іммігрантів з Північної Африки), а також під час студентських заворушень у березні 2006 року.

26 березня 2007 року Саркозі залишив уряд у зв'язку з підготовкою до президентських виборів. 6 травня 2007 року здобув перемогу, отримав у другому турі 53% голосів (його суперницею була Сеголен Руаяль, кандидат соцпартії).

З 16 травня 2007 по 14 травня 2012 року - президент Франції. Популярність на цій посаді йому принесли дії, спрямовані на поглиблення інтеграції всередині ЄС і на стабілізацію та розвиток фінансової структури Євросоюзу (Конституція ЄС, Лісабонський договір, Бюджетний пакт ЄС). Саркозі відіграв значну роль у вирішенні грузинсько-південноосетинського конфлікту; був одним із ініціаторів відновлення переговорів між ЄС і Росією про укладення нової угоди про партнерство та співробітництво і повернення Франції до політичної структури НАТО.

У 2012 році Саркозі балотувався на другий президентський термін, але програв вибори, поступившись соціалісту Франсуа Олланду (у першому турі 22 квітня отримав 27,18% голосів, у Олланда - 28,63%; у другому турі 6 травня - 48,33%, в Олланда - 51,67%).

Ніколя Саркозі та Франсуа Олланд З відкритих джерел

Після поразки повернувся до адвокатської практики (бюро, яке він заснував у 1980-ті роки), заявивши, що більше ніколи не буде брати участь у політичному житті країни. Однак у вересні 2014 року він офіційно оголосив про своє повернення в політику.

29 листопада 2014 року більшістю голосів він був обраний головою партії "Союз за народний рух" (у травні 2015 року перейменована на "Республіканці"). 23 серпня 2016 року залишив посаду голови партії для того, щоб брати участь у президентських виборах у 2017 році.

20 листопада 2016 року в першому ж турі праймеріз зазнав поразки (посів третє місце, отримавши 21,4% голосів) і вибув із президентської гонки.

Ніколя Саркозі є кавалером Великого хреста ордена Почесного легіону (2007 рік, за посадою президента) і кавалером Великого хреста Національного ордена заслуг (2007, за посадою президента), має державні нагороди інших держав.

Одружений (утретє) з популярною співачкою Карлою Бруні, у 2011 році у них народилася дочка. Від попередніх шлюбів має трьох синів.

Ставлення до подій в Україні

Колишній президент Франції Ніколя Саркозі в лютому 2015 року на з'їзді партії СНД підтримав анексію Криму Росією і заявив, що Україна "повинна бути мостом між Росією та Європою" і "її призначенням не є членство в Євросоюзі".

Ніколя Саркозі та Володимир Путін З відкритих джерел

Президент України Петро Порошенко, перебуваючи 22 квітня того ж року в Парижі заявив, що сподівається, що Саркозі помилився, визнаючи легітимність російської анексії Криму, і кримчани вже бачать, як погіршуються умови життя.

А вже у липні французькі депутати з партії Саркозі відвідали окупований Крим і закликали зняти санкції проти Росії, що стало справжнім скандалом. Цей вчинок депутатів було засуджено МЗС Франції, а сам Саркозі не тільки його підтримав, але й не виключив, що сам у майбутньому поїде до Криму.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>