П'ять кримінальних справ Олександра Бившева: Як російського вчителя засудили за вірші про Україну

Триста тридцять годин обов'язкових робіт і заборона викладати. Таким є сьогоднішній вирок суду у справі Олександра Бившева – звичайного вчителя з Орловської області Росії

Олександр Бившев Facebook Олександра Бившева

«На незалежність України». Таку назву має вірш вчителя німецької мови та поета Олександра Бившева, опублікований на його особистій сторінці в мережі «ВКонтакте» і за який сьогодні він дістав вирок у Кромському районному суді Орловської області.

Згідно з рішенням суду, 45-річного Бившева оголошена винним за ч. 1 ст. 282 КК РФ (розпалювання ненависті або ворожнечі). Тепер він має відпрацювати 330 годин обов'язкових робіт. Крім того, на вчителя накладено трирічну заборону на роботу в школі.

Це не перша справа проти Бившева. Таких (або схожих) справ вже набралося п'ять. Про них і розповімо детальніше.

Але для початку трохи деталей з останнього на сьогодні вироку.

«Підтримує режим в Україні» і «засуджує політику Росії»

Олександр Бившев Facebook Олександра Бившева

«Грані.Ру» наводять деталі сьогоднішнього вироку. Зокрема, в ньому йдеться, що Бившев «підтримує режим, що склався в Україні після державного перевороту 2014 року».

Крім того, цитують свідчення очевидців, в яких серед іншого йдеться про те, що Бившев:

- «завжди засуджував політику Росії щодо Абхазії»;

- «негативно висловлюється про керівництво Росії, намагається нав'язати свою думку»;

- «у житті не відбувся, от і вирішив піти шляхом Юди».

Також вказано, що Бившев:

- «висловлює свою думку, відмінну від думки переважної більшості населення Росії».

А також, що:

- «мати Бившева є українкою і, можливо, спонукає Бившева до негативних висловлювань проти Росії».

Також у вироку згадано про результати прослуховування розмови поета із сусідками, коли Бившев запевнив, що не припинить писати вірші.

Спочатку прокуратура просила для Бившева два з половиною роки колонії-поселення, але суд зрештою, як видно, пом'якшив вирок.

Сам поет провини не визнав. Бившев не заперечував факту публікації віршів, але наполягав, що має право на висловлення думки.

Це останній на сьогодні вирок у кримінальних справах проти Олександра Бившева. Але були й інші.

Вірш № 1: 300 годин роботи двірником і перша заборона викладати

Олександр Бившев Facebook Олександра Бившева

На початку березня 2014 року Олександр Бившев опублікував у себе на сторінці у «ВКонтакте» вірш «Українським патріотам». У ньому він несхвально написав про дії російських військовиків у Криму.

«Крім того, що я вчитель, я ще й громадянин, у мене є позиція, і я через вірш висловив її на своїй сторінці у соціальній мережі», — цитує поета «Медуза».

У травні 2014 року проти нього відкрили справу за ст. 282 КК РФ (розпалювання ненависті та ворожнечі).

Зрештою суд визнав Бившева винним і призначив йому 300 годин виправних робіт, а також на два роки заборонив займатися викладанням.

Вчитель розповів, що відбув покарання: він наводив лад на місцевому цвинтарі та підмітав міські околиці.

На сьогодні Бившев намагається оскаржити цей вирок в Європейському суді з прав людини.

Вірш № 2: Потрапляння до федерального списку терористів та екстремістів

Олександр Бившев Facebook Олександра Бившева

У червні 2014 року Бившев опублікував на своїй сторінці в «ВКонтакте» ще один вірш. Він мав назву «Українські повстанці» і його темою був абстрактний бій за участю російських та українських солдатів.

Проти Бившева спробували відкрити кримінальну справу. Знову за ст. 282 КК РФ (розпалювання ненависті та ворожнечі). У вчителя вилучили ноутбук, щоб «запобігти подальшим злочинам».

Однак суд зрештою екстремізму у вірші не знайшов, в порушенні справи відмовив і навіть присудив виплатити Бившеву компенсацію за моральну шкоду.

Однак 29 вересня 2015 року Росфінмоніторинг вніс вчителя до списку нинішніх екстремістів і терористів Росії, і рахунки Бившева було заблоковано. Гроші, як заявив сам обвинувачений, зняти не вдалося.

Вірш № 3: Одразу дві кримінальні статті

Олександр Бившев Фото з відкритих джерел

За наступний вірш проти Олександра Бившева відкрили одразу дві кримінальні справи.

Вірш мав назву «На незалежність України». Першу справу було порушено в січні 2017 року за традиційною для Бившева ст. 282 КК РФ (і за цією статтею він сьогодні, 9 квітня, дістав вирок).

У лютому 2018 року проти Бившева завели справу за ст. 294 КК РФ (перешкоджання правосуддю і попередньому розслідуванню).

За свідченнями адвоката вчителя, справу було відкрито через те, що Бившев публікував оповідання про те, як відбуваються судові засідання, і давав інтерв'ю журналістам.

Крім того, він записав розмови з працівниками ФСБ, які приходили до нього додому.

Вірші № 4 і № 5: Та ж стаття, але інша тема

Олександр Бившев Facebook Олександра Бившева

П'яту за рахунком справу проти Бившева було відкрито 2 квітня 2018 року. І знову за ст. 282 КК РФ.

На сайті Орловського Слідчого комітету Росії звинувачення було описано так:

«За даними слідства, у вересні 2017 року невстановлена особа розмістила на сайті „Орлець“ для загального публічного ознайомлення два вірші, в текстах яких містяться висловлювання принизливого характеру щодо певної нації». «Медуза» пише, що в прес-службі СК підтвердили, що «невстановлена особа» - це Олександр Бившев.

Цього разу йшлося про два його вірші, опубліковані в коментарях до статті про проблеми з вивезенням сміття в Орлі,  – «Російський дух» і «Могутня кучка».

Післямова

«Люди бояться навіть за руку зі мною вітатися, всі залякані. Дійшло до того, що коли я приходжу до фотоательє і прошу відксерити які-небудь документи, — мені відмовляють, бояться, що стануть співучасниками моїх „злочинів“».


Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів