Обшуки в редакціях і затримання журналістів у Білорусі: Все, що відомо на цей момент

Білоруський Слідчий комітет сьогодні прийшов з обшуками в офіси двох популярних інтернет-сайтів, попутно "заглянувши" до квартир деяких журналістів. Проміжний підсумок – протоколи і декілька затримань. Розповідаємо, що відбувається

Фото з відкритих джерел

Сьогоднішня історія почалася з допису культуролога Юлії Чернявської у Facebook:

"У TUT. by - вперше за двадцять років існування - обшук. У БЕЛАПАН теж. Підозрюють, що деякі співробітники TUT.by, Навин, Беларускай навуки зламали сайт БЕЛТА. Подробиць поки не знаю. Людей не пускають на роботу. Начебто опитують Марину Золотову. До неї не пускають. Мій чоловік (засновник TUT.by Юрій Зіссер, - прим. ред.) там".

Юрій Зіссер вже прокоментував ситуацію у себе на Facebook:

"Як відомо, з сьогоднішнього раннього ранку і до цих пір відбуваються обшуки в офісах TUT.by і БелаПАН. У нас вилучили вінчестери кількох наших журналістів і, мабуть, деякі документи. Обшук в нашому офісі проходить досить коректно в присутності генерального директора та двох понятих.

В СК на допитах головний редактор Золотова, редактори Бобрик, Єрмаченок, Уласік, Калтигина, Бобоєд. Всі вони з раннього ранку на допитах в СК, їхні телефони заблоковані. Вже затримано на три доби Галину Уласік, вона до ночі повинна потрапити на Окрестіна, але поки все ще на допитах в СК. Можливо, затримають ще когось".

Юрій Зіссер tut.by

Як резюме Зіссер заявив коротко:

"Ситуація неприємна, проте життю та праці порталу ніякої загрози не бачимо. Прорвемося!".

Як бачите, ми почали з кінця (хай і проміжного). Тепер повернемося трохи назад.

Якою є причина обшуків?

Повідомлення Слідчого комітету Білорусі:

"Слідчим комітетом за матеріалами перевірки, проведеної співробітниками МВС, порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 349 Кримінального кодексу Республіки Білорусь (несанкціонований доступ до комп'ютерної інформації, вчинений з іншої особистої зацікавленості, що спричинило заподіяння значної шкоди).

За ч. 2 ст. 349 це карається штрафом, або позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, або арештом на термін від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на термін до двох років, або позбавленням волі на той самий термін.

Приводом до порушення кримінальної справи стало повідомлення республіканського унітарного підприємства "БелТА" про збій при здійсненні доступів до платної підписки послуг, які надавалися названим підприємством одному з його замовників".

Тобто представники "БелТА" звернулися до міліції через збої при наданні платних послуг замовникам. У підсумку, за даними Слідчого комітету, вийшло таке:

"В ході перевірки співробітниками МВС виявлено численні факти неправомірного доступу до комп'ютерної інформації, власником якої є "БелТА".

Протягом двох років (2017-2018 рр.) без відома і згоди республіканського унітарного підприємства скоєно понад 15 тисяч несанкціонованих підключень до інформації, що зберігається в комп'ютерній системі підприємства.

В результаті вчиненого злочину РУП "БелТА" заподіяно значної шкоди, що виразилося у неправомірному заволодінні та використанні захищеної від стороннього доступу інформації, а також у підриві ділової репутації підприємства".

При цьому в Слідкомі вказали на тих, "хто причетний". Мова про посадових осіб видавничого дому "Білоруська наука", ЗАТ "БелаПАН", ТОВ "ТутБай Медіа".

Що говорять в "БелТА"?

Ірина Акулович Белта

Директор "БелТА" Ірина Акулович в коментарі "Нашей Ниве":

"Йдеться про елементарну крадіжку і несанкціонований доступ. У "БелТА" є підписка на інформаційну стрічку — люди платять за неї гроші і першими отримують інформацію, якої ще немає на сайті. Зазначені особи грошей не платили, але під чужими паролями підключалися до цієї стрічки і використали цю інформацію, от і все".

Вона уточнила, що "крадіжку" виявила міліція в ході перевірки заяви щодо проблем з доступу підписників до платної стрічки.

Що далі?

Спочатку стало відомо про трьох затриманих журналістів - головного редактора TUT.by Марину Золотову, редактора новин TUT.by Анну Калтигіну і журналістку агентства "БелаПАН" Тетяну Коровенкову.

Потім кількість затриманих збільшилася до семи – додалися Уляна Бобоєд, Галина Власік, Дмитро Бобрик, Анна Єрмаченок, всі - працівники редакції Tut.by.

Відомо, що частину журналістів вже затримано на три доби, частина продовжує свідчити в Слідкомі.

Стосовно претензій Слідчого комітету Юрій Зіссер заявив:

"Я не уявляю, навіщо це могло знадобитися, бо новини БелТА є у відкритому доступі".

Білоруський журналіст Сергій Пульша в коментарі "112 Україна":

"Чесно кажучи, підстави дуже слабкі, тому що, як зараз кажуть, що все звинувачення будується на тому, що вони читали новинну стрічку державного агентства під чужим логіном. Тобто це саме по собі дуже абсурдне звинувачення, враховуючи, що там сайт "БелТА" у відкритому доступі, і що там можна читати під якимось логіном, я, чесно кажучи, не знаю. Сам я відпрацював у свій час 10 років в інформаційній компанії "БелаПАН", де проводився обшук, іноді, дуже рідко, використовував сайт "БелТА" для отримання якоїсь інформації. Це абсолютно абсурдне звинувачення".

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів