США, Китай та Іспанія: Топ-10 країн з "демографічною бомбою"

США й Іспанія вирішують проблему низької народжуваності за рахунок імміграції робочої сили

Открытый источник

Найбільш схильні до ризику "демографічної бомби" такі країни, як-от США, Італія, Іспанія, Японія, Китай, Сінгапур, Латвія, Велика Британія, Південна Корея і Болгарія. Рейтинг країн опублікувало видання Science Alert.

У всьому світі спостерігається скорочення народжуваності і збільшення очікуваної тривалості життя.

Ситуація, коли спостерігається збільшення кількості літніх людей, називається "демографічною бомбою".

Старіння населення призводить до збільшення витрат на охорону здоров'я і пенсійне забезпечення, тим часом кількість працездатного населення скорочується, а разом з ним зменшується і кількість платників податків.

Вважається, що для відтворення населення у країнах на одну жінку повинно припадати 2,2 дитини (тобто 220 дітей на 100 жінок). Народжуваність у багатьох країнах значно менша.

Збільшення кількості робітників-іммігрантів може допомогти пом'якшити цю тенденцію, але одна лише імміграція не може вирішити демографічну проблему, якщо значна кількість громадян буде їхати на роботу в інші країни.

У таких країнах, як США та Іспанія, відтворення населення відбувається за рахунок нелегальних мігрантів, але водночас населення активно залишає такі країни, як-от Латвія і Болгарія.

У США коефіцієнт народжуваності досяг історичного мінімуму і перебуває на рівні 1,76, коли очікувана середня тривалість життя 78,7 року. Експерти пов'язують це з кризою 2008 р. і високою вартістю навчання в коледжі. Відзначається, що в деяких штатах витрати на догляд за дитиною на рік можуть перевищувати 10 тис. дол. І хоча в штатах зростає кількість людей похилого віку, разом з ними збільшується і кількість робочих іммігрантів.

В Іспанії коефіцієнт народжуваності 1,5, а тривалість життя в країні одна з найвищих в ЄС (близько 83 років). У країні смертність давно перевищує народжуваність, а приріст населення відбувається завдяки міграції.

В Італії також висока тривалість життя і багато мігрантів, але це не рятує країну від демографічних проблем. За даними видання, багато італійців хочуть заводити двох та більше дітей, але проблема з працевлаштуванням перешкоджає цьому.

У Болгарії скорочення населення відбувається швидше, ніж деінде у світі. Коефіцієнт народжуваності тут 1,46, а громадяни країни часто емігрують в інші країни. Видання зазначає, що населення країни може впасти до показника після Другої світової війни.

Латвія також переживає демографічні проблеми. З 2004 р., коли країна вступила до ЄС, близько 20% її громадян залишили батьківщину у пошуках роботи у Німеччині і Великій Британії. Латиші - одна із 10 національностей, чия популяція скорочується найшвидше. 

З проблемою низької народжуваності стикаються і країни Азії, де досить низький приплив іммігрантів порівняно з Іспанією.

У Південній Кореї коефіцієнт народжуваності перебуває на рівні 1,26, а середній вік жінки, яка народжує первістка, перевищив 31 рік (найбільший вік у світі). Багато корейців відзначають, що не мають дітей через відсутність фінансової стабільності.

Найнижчий у світі коефіцієнт народжуваності - 0,83 - у Сінгапурі. Ще в 2017 р. відсоток людей старше 65 років зрівнявся з кількістю дітей до 15 років.

В Японії коефіцієнт народжуваності становить 1,44, а уряд пропонує матеріальні стимули, щоб жінки народжували більше дітей. На відміну від США та Іспанії тут немає потоку іммігрантів, які б компенсували низьку народжуваність.

У Великій Британії народжуваність також неухильно падає, раніше це компенсувалося великим припливом іммігрантів, але після Брекситу їх кількість зменшилася.

Видання зазначає, що найшвидші темпи падіння народжуваності в Китаї. Очікується, що до 2030 р. близько 25% населення Китаю становитимуть люди віком 60 років і старше, коли в 2010 р. цей показник дорівнював лише 13%. 

Незважаючи на те, що уряд два роки тому дозволив заводити сім'ям двох дітей (раніше можна було лише одного), коефіцієнт народжуваності залишається досить низьким, а уряд окремих провінцій хоче заохочувати сім'ї, які заводять другу дитину.

Раніше вже повідомлялося, що Східна Європа зіткнулася з демографічною кризою. За останні 30 років Румунію залишили 14% населення, Молдову — 16,9%, Україну — 18%, Боснію — 19,9%, Болгарію та Литву — 20,8%, Латвію — 25,3% населення.

Населення України скорочується щороку. За офіційними даними, зараз населення становить трохи більше 42 млн осіб. В Україні смертність перевищує народжуваність, а за даними ЗМІ, з країни з 20 березня виїхало понад 377,9 тис. трудових мігрантів. Кожну хвилину їх кількість збільшується на 2 людини.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів