Нобелівськими лауреатами в галузі хімії стали дослідники механізмів репарації ДНК

Нагороду розділили троє вчених

112.ua

Нобелівську премію в галузі хімії за 2015 р. отримали дослідники механізмів репарації ДНК – Томас Ліндоль (Велика Британія), Пол Модріч (США) і Азіз Санкар (США). Про це Нобелівський комітет повідомив на спеціальній прес-конференції у столиці Швеції Стокгольмі.

Наукову нагороду присуджено хімікам за "відображення відновлення на молекулярному рівні клітин пошкодженої ДНК і збереження генетичної інформації". "Їхня робота забезпечила фундаментальні знання про те, як живі клітини функціонують, що, наприклад, використовується для розробки нових способів лікування раку", - йдеться у прес-релізі Нобелівського комітету.

У комітеті відзначили, що ДНК живих клітин, у тому числі клітин людського організму, щодня піддається руйнуванню через вплив ультрафіолету, вільних радикалів та інших факторів. Крім того, молекула дезоксирибонуклеїнової кислоти сама по собі є досить нестабільною. Троє сьогоднішніх лауреатів виявили й описали кілька способів відновлення ДНК-клітин на молекулярному рівні. Це допомагає живим організмам зберігати генетичну інформацію в цілості та передавати її під час поділу клітин у початковому вигляді без викривлень, внесених через пошкодження.

Новини за темою: Чому сьогоднішня Нобелівська премія з медицини — найважливіша за багато років

Сума Нобелівської премії цього року становить 953 тис. дол. Ліндоль, Модріч і Санкар розділять премію порівну.

Нагадаємо, торік "нобеля" в галузі хімії отримали Ерік Бетциг (США), Стефан Хел (Німеччина) і Вільям Морнер (США) за "створення флуоресцентного мікроскопа з надвисокою роздільною здатністю".

Цьогоріч вже було оголошено імена лауреатів найвищої наукової нагороди у двох областях. Премію з фізіології і медицини розділили троє вчених – одну половину отримали в рівних частинах Вільям С. Кемпбелл (США) і Сатоші Умура (Японія) за відкриття нових способів лікування захворювань, викликаних хробаками-паразитами, а друга дісталася Юю Ту (Китай), яка відкрила новий спосіб лікування малярії. В області фізики відзначено Такаакі Кадзіта (Японія) і Артура МакДоналда (Канада) за дослідження нейтрино та експерименти з виявлення маси цієї елементарної частинки. Наступним назвуть володаря премії з літератури. Це станеться вже завтра, 8 жовтня.

Що стосується Нобелівської премії в області хімії, то цьогоріч її присуджують вже в 107-й раз. До сьогодні нагороду 63 рази отримував один вчений, а в усіх інших випадках винагороду ділили серед кількох дослідників. Всього нобелівських лауреатів в області хімії до сьогодні було 168. Лише одному хіміку вдалося отримати "нобелівку" двічі. Фредерік Сенгер у 1958 р. одноосібно був удостоєний премії за встановлення структур білків, особливо інсуліну, а в 1980 р. отримав чверть нагороди за дослідження біохімічних властивостей нуклеїнових кислот, особливо рекомбінантних ДНК.

Новини за темою: "Курозаври", рейтинг укусів і новий спосіб боротьби з хабарами: Названі володарі Шнобелівської премії-2015

Жінок-лауреатів Нобелівської премії з хімії було всього чотири, причому дві з них доводилися одна одній близькими родичками. У 1911 р. її отримала Марія Кюрі за відкриття полонію і радію (це була її друга "нобелівка", а першу вона отримала в області фізики), а в 1935 р. аналогічної премії удостоїлася її дочка – Ірен Жоліо-Кюрі, яка разом з чоловіком Фредеріком здійснила синтез нових радіоактивних елементів. У 1964 р. Дороті Кроуфурт-Ходжкін стала лауреаткою Нобелівської премії за визначення за допомогою рентгенівських променів структур біологічно активних речовин, а у 2009 р. Ада Йонат увійшла до групи вчених, відзначених за дослідження структури і функцій рибосоми.

Наймолодшим нобелівським лауреатом у галузі хімії став згаданий вже Фредерік Жоліо. Його внесок у науку був відзначений, коли йому було 35 років. Найстарішому хіміку, який отримав "нобелівку", в день оголошення результатів премії було 85 років. Це дослідник біологічних макромолекул Джон Фенн. До сьогодні середній вік нобелівських лауреатів в області хімії становив 58 років.

Новини за темою: На Нобелівську премію миру номінували 276 кандидатів

Найстарішими з нині живих хіміків-володарів вищої наукової нагороди є Пол Бойєр, якому на сьогодні вже виповнилося 97 років, і Єнс Скоу, який відзначить 97-річчя 8 жовтня. Примітно, що нагороду вони отримали одночасно – в 1997 р.

Найчастіше Нобелівську премію присуджували за дослідження в області біохімії (50 разів), органічної хімії (43 рази), фізичної хімії (38 разів), структурної хімії (20 разів) і ядерної хімії (13 разів).

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів