"Народний референдум" у Венесуелі: Черговий удар по Мадуро, затьмарений смертю

Сутички між прихильниками опозиції і урядовими силами у Венесуелі вийшли на новий етап. Опозиція, як і обіцяла, провела "народний референдум" щодо конституційної реформи, запропонованої президентом країни Ніколасом Мадуро. За попередніми даними, понад 7 млн венесуельців сказали своє слово, але чи врахують його та що буде після "народного референдуму" - поки не зрозуміло

"Опозиційний референдум" у Венесуелі, 16.07.2017 р.  AFP 

У Венесуелі вже кілька місяців тривають сутички між прихильниками опозиції і урядовими силами.

Першопричиною конфлікту стало рішення верховного суду країни серйозно обмежити владу Національної асамблеї (парламенту). Незабаром його скасували, проте прихильники опозиції вийшли на вулиці з вимогою відставки членів суду і проведення дострокових виборів.

Пізніше опозиція виступила також проти проведення конституційної реформи, старт якої було заплановано президентом країни Ніколасом Мадуро на 30 липня цього року.

Зокрема, цього дня мають відбутися вибори до установчих зборів, які згодом реформували би конституцію, проект якої влада має намір винести на загальнонаціональний референдум.

Передбачається, що до нового проекту Конституції буде включено норми, що скасовують нинішні принципи формування парламенту, а також відтермінування президентських виборів.

Опозиція вважає, що йдеться про порушення конституції, а рішення про скликання установчих зборів має прийматися не рішенням президента, а на референдумі.

Влада ж підозрює своїх супротивників у намірі дестабілізувати ситуацію в країні.

Зазначимо, що за час протистояння прихильників опозиції і урядових сил понад 90 осіб було вбито, сотні заарештовано і тисячі поранено. Країна перебуває у глибокій кризі, але противники не здаються.

Новим етапом розвитку конфлікту стало оголошення опозицією проведення 16 липня (неофіційного, народного) референдуму. Його основна мета - дати відповідь, якою мірою громадяни підтримують останні кроки президента Ніколаса Мадуро щодо конституційної реформи.

"Опозиційний референдум" у Венесуелі, 16.07.2017 р.  AFP 

Зокрема, на референдум винесено три питання: "Ви відкидаєте і не визнаєте реалізацію установчих національних зборів без попереднього схвалення венесуельського народу?", "Ви вимагаєте від національних збройних боліваріанських сил підкорятися і захищати конституцію 1999 року і підтримувати рішення Національної асамблеї?", "Ви згодні, щоб було оновлено державну владу відповідно до конституції, проведено вільні вибори і створено уряд національної єдності?".

Напередодні референдуму опозиція анонсувала, що виборчий процес буде організовано в тому числі, в релігійних установах по всій країні. Всього планувалося відкрити понад 2 тис. центрів для голосування.

Зазначалося, що надруковано 14 млн бюлетенів для виборців усередині країни і ще десятки мільйонів бюлетенів для голосування за її межами. Зокрема, за кордоном голосування мало охопити 85 країн, де мешкають венесуельці.

Президент Венесуели Ніколас Мадуро заявив, що згоден із проведенням "опозиційного референдуму", однак закликав організаторів провести його мирно.

Виборчі дільниці відкрилися вранці 16 липня закрилися в 19:00 (02:00 за київським часом) того ж дня, хоча спочатку голосування повинно було завершитися о 16:00 (23:00 за київським часом).

"Опозиційний референдум" у Венесуелі, 16.07.2017 р.  AFP 

Зазначимо, що чіткого списку виборців у опозиції не було: організатори оголосили, що будь-яка людина, старша за 18 років, може брати участь у процесі.

За перебігом голосування спостерігала спеціальна комісія, що складається з п'ятьох екс-президентів кількох країн Латинської Америки.

За останніми даними, вже підрахували близько 95% голосів, і майже 98% опитаних виступили проти політики чинного глави Венесуели Ніколаса Мадуро.

"Венесуела дала чітке послання для національної виконавчої влади та світу", - заявив голова Центрального університету Венесуели Сесілія Гарсія Ароса, зазначивши, що в країні проголосували понад 7 мільйонів жителів, а за кордоном - близько 700 тисяч.

Нагадаємо, загалом населення Венесуели становить близько 31 млн осіб.

"Опозиційний референдум" у Венесуелі, 16.07.2017 р.  AFP 

Водночас важливо, що опозиція не змогла виконати прохання Мадуро і убезпечити громадян: день "народного референдуму" був затьмарений смертю, щонайменше, однієї особи.

Як повідомив глава муніципалітету Сукре Карлос Окарис з опозиційного альянсу "Блок демократичної єдності", 16 липня, під час "народного референдуму" група озброєних осіб напала на дільницю для голосування в одному з районів Каракаса.

"За неофіційними даними, чотирьох осіб було серйозно поранено. Дві людини, ймовірно, загинули", - зазначив він.

Пізніше правоохоронні органи підтвердили смерть однієї жінки і поранення ще чотирьох осіб.

Всього, за словами Окариса, під час голосування було зафіксовано 273 інциденти.

Примітно, що юридична ситуація з "народним референдумом" суперечлива.

Національна виборча рада Венесуели заявила, що цей референдум не матиме юридичної сили, оскільки право проводити подібні заходи має тільки виборча влада.

У свою чергу опозиція посилається на 71-ю статтю конституції, що дозволяє проводити консультаційні опитування.

Так, наразі не зрозуміло, що буде після проведення "опозиційного референдуму".

Один з лідерів опозиції Енріке Капрілес заявив, що в разі участі мільйонів людей у голосуванні почнеться ще більший тиск на владу з метою зважити на думку народу.

Влада ж побоюється оголошення фактичного створення паралельного уряду після референдуму. "Вони розбудовують паралельну державу, яка призначить тимчасового президента, щоб оголосити вибори, не визнаючи змісту конституції", — зазначив провладний депутат Педро Карреньо.

Таким чином, швидше за все, протистояння розтягнеться ще на невизначений термін. Підтвердженням цього є також те, що сьогодні, 17 липня, у Венесуелі розпочалася підготовка до проведення урядового референдуму.

Новини за темою: "Революція Libertad" у Венесуелі: Сотня загиблих, "вертоліт відплати" і два референдуми

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...