banner banner banner banner

Меморіали Голокосту в світі: Як трагедію відображено в камені

Не тільки в Європі, по всьому світу розкидані пам'ятники, присвячені одній з найстрашніших сторінок історії минулого століття

Меморіали Голокосту в світі: Як трагедію відображено в камені
Time and date

112.ua

Редакційний блог

Не тільки в Європі, по всьому світу розкидані пам'ятники, присвячені одній з найстрашніших сторінок історії минулого століття

У Києві 29 вересня світові політики, дипломати, громадські діячі зберуться у Бабиному Яру, щоб у 75-ту річницю трагедії вшанувати пам'ять тих, хто помер тут, розстріляний нацистськими військами.

Меморіальні комплекси жертв Голокосту розкидані по всьому світу – не тільки в Європі пам'ятають трагедію єврейського народу, яка трапилася з ним у роки Другої світової війни. До пам'ятної дати ми вирішили показати, як шанують пам'ять загиблих у різних країнах, зокрема у самій Німеччині та країнах, які підкорилися Третьому рейху і пішли слідами нацистів в "єврейському питанні".

У київському Бабиному Яру не один пам'ятник, присвячений трагічним подіям, але основні урочистості пройдуть біля головного монумента, встановленого в 1976 році.

Меморіал пам'яті жертв Бабиного Яру. 1976 р Фото з відкритих джерел

Також у Яру є Менора, присвячена загиблим євреям, яких було більшість серед загиблих на цьому місці. Встановлено 29 вересня 1991 р.

Менора в Бабиному Яру. Меморіал встановлений у 1991 р. Фото з відкритих джерел

Також пам'ятник розстріляним дітям у вигляді зламаних іграшок. Встановлений у 2001 р.

Пам'ятник дітям, які загинули в Бабиному Яру. Встановлений в 2001 р Фото з відкритих джерел

Напередодні настільки важкої і пам'ятної дати давайте подивимося, як виглядають найбільші меморіальні комплекси по всьому світу.

У Львові пам'ятник загиблим євреям встановлено на місці входу до гетто. Створене нацистами львівське гетто було третім за величиною в Європі. Пам'ятник становить собою бронзовий семисвічник, під яким на гранітній плиті написано: "Пам'ятай і в серці збережи". За семисвічником невелика алея (імітація "дороги смерті"), у кінці якої стела в образі старого, який підняв до неба голову і руки, а під нею пам'ятні плити. Меморіал у Львові відкрито у 1992 р.

Пам'ятник жертвам Львівського гетто. Відкритий у 1992 р Фото з відкритих джерел

У сусідній Білорусі в Мінську на місці розстрілу 5 тис. євреїв розташовано меморіал "Яма". На цьому місці було вперше на території СРСР встановлено в 1947 році пам'ятник загиблим євреям, на якому було дозволено зробити напис на ідиш. Доля авторів обеліска незавидна - їх пізніше заарештували.

Скульптурну композицію "Останній шлях" встановили вже в 2000 році.

Меморіал "Яма" в Мінську. Встановлений у 2000 р Фото з відкритих джерел

Берлінський меморіал присвячений пам'яті всіх євреїв, які були знищені в нацистських таборах смерті по всій Європі. Комплекс побудовано за ескізом Пітера Айзенмана, він складається з 2 700 блоків, між якими залишено вузькі проходи, щоб відвідувач міг відчути себе на самоті серед сірих каменів. Відкритий у 2005 р.

Меморіал жертвам Голокосту в Берліні. Відкритий у 2005 р Buzzfeed

Меморіал жертвам Голокосту в Берліні. Відкритий у 2005 р Buzzfeed

Ще один меморіальний комплекс у Берліні створено неподалік від сирітського притулку імені Баруха Ауербаха. На невеликому п'ятачку знаходився будинок Єврейської громади Берліна за адресою Шенхаузер-алея, 22, жителі якого були 17 серпня 1942 р. депортовані до концтабору Терезин, де і загинули. Неподалік, поруч з будинком на Вайнбергсвег, 13 на місці будинку, в якому розміщувався сирітський притулок Райхенхайма, створений на пожертви багатого виробника вовни, встановлено меморіал з червоної цегли.

Тут проживало близько 140 дівчаток і хлопчиків. Але 19 жовтня 1942 р. поїзд, у якому було 959 осіб з Берліна, у тому числі 60 сиріт у віці від 2 до 16 років та троє вихователів, вивіз їх у ліси під Ригою, де всі вони були знищені. А десятьма днями пізніше останніх дітей з цього сирітського притулку – у віці від 10 місяців до 16 років – відправили в Аушвіц.

Buzzfeed

Buzzfeed

У Німеччині меморіальних комплексів чимало, хоча керівництво Третього рейху і намагалося будувати табори за межами територій "арійської" раси. Нижче знімки табору Міттельбау-Дора поблизу Нордхаузена у східній Німеччині, а також міста Шверте, де знаходився інший концтабір.

Пам'ятник на місці коцтабору Міттельбау-Дора Buzzfeed

Пам'ятник на місці коцтабору біля Шверте Buzzfeed

Стіна імен у паризькому Shoah Memorial містить 76 тис. імен євреїв, депортованих з Франції протягом Другої світової війни. Меморіал споруджено на місці концтабору Дрансі, який у часи Другої світової війни перебував у передмісті Парижа, через нього пройшло 70 тис. євреїв, майже 65 тис. з них були відправлені в табори смерті. Вижило тільки 2 тис. осіб, які пройшли Дрансі.

Shoah Memoria у Парижі
Shoah Memoria у Парижі Buzzfeed
Shoah Memoria у Парижі
Shoah Memoria у Парижі Buzzfeed
Shoah Memoria у Парижі
Shoah Memoria у Парижі Buzzfeed

У невеликому чеському містечку Пльзень на місці колишньої єврейської школи і Старої синагоги жителі створили меморіал пам'яті 2,6 тис. євреїв міста, які загинули під час Другої світової війни.

Меморіал в Плзені Buzzfeed

Ще один меморіал у Чехії в місті Ліберець (колишній Райхенберг), який після приєднання Судетів до Німеччини став центром Судетської провінції. Саме в Ліберці в 1938 році пройшла перша нацистська акція фізичного насильства по відношенню до євреїв на території Третього рейху, яка отримала назву Кришталевої ночі, але і до цих подій більшість євреїв покинули місто, а їхнє майно було конфісковано. Синагога в місті була спалена в 1938 році, а нова відкрилася 9 листопада 2000 року в 62-у річницю знищення старої.

Меморіал у Ліберці Buzzfeed

Напевно, одним з найбільш величних меморіалів у світі є Яд Вашем в Ізраїлі, комплекс, у якому зберігається пам'ять про 6 млн євреїв, убитих нацистами під час Другої світової війни.

Це величезний комплекс, де зібрано мільйони імен та фотографій загиблих, саме там у першу чергу шукають інформацію про можливі місця смерті і поховання родичів, туди стікаються обривки архівів та крихти інформації про врятованих і загиблих.

Музей розташовується на 18 га, до комплексу входить безліч об'єктів: Дитячий меморіал, Зал пам'яті, Меморіал депортованим "Вагон для худоби", Партизанська панорама, Стіна пам'яті, колона Героїзму і монумент Єврейським солдатам, безліч пам'ятних майданчиків.

Центром меморіалу є Зал імен, де зібрано знімки загиблих, які дивляться на відвідувачів зі стелі, що піднімається вгору, до неба.

Ще в Ізраїлі є пам'ятник убитим нацистами представникам ЛГБТ, які також знищувалися в концтаборах.

Меморіал вбитим представникам ЛГБТ
Меморіал вбитим представникам ЛГБТ Buzzfeed
Фото з відкритих джерел

Зворушливий меморіал створено в Будапешті – чавунне взуття на березі Дунаю в пам'ять про євреїв, убитих членами угорської нацистської партії. Євреїв привозили до дунайської набережної на вантажівках, наказували зняти взуття і відвозили на баржах у невідомому напрямку, тіла убитих несла вода, точна кількість вбитих жителів Будапештського гетто невідома.

"Башмаки". Меморіал пам'яті жертв Голокосту в Будапешті. Відкритий у 2005 р. 112.ua

"Башмаки". Меморіал пам'яті жертв Голокосту в Будапешті Buzzfeed

У Відні, столиці Австрії, встановлено пам'ятний монумент жертвам нацизму, створений британською художницею Рейчел Уайтрід. Це ціла бібліотека, книги у якій заховані корінцями всередину - і вже ніхто не зможе прочитати, що в них написано.

Меморіал у Відні Buzzfeed

Меморіальні комплекси встановлено і в країнах, де не було влади Третього рейху, але і там вшановують пам'ять загиблих під час Голокосту. Велика Британія - країна, яка першою вступила у війну з нацистською Німеччиною після нападу на Польщу. На вокзалі Ліверпуля встановлено пам'ятник операції, що почалася за 9 місяців до 1 вересня 1939 року "Кіндертранспорт". Її суть полягала в тому, щоб відвезти на територію Великої Британії дітей, визнаних у відповідності з Нюрнберзькими расовими законами євреями. Ця операція допомогла врятувати близько 10 тис. дитячих життів, багато з яких залишилися сиротами.

У Ліверпулі встановлювали меморіал двічі, у 2003 році там помістили скульптурну композицію, а в 2006 її замінили скляною "валізою", у якій зберігаються речі, які діти брали з собою у вимушену еміграцію.

Меморіал у Ліверпулі 2003 року Buzzfeed

Меморіал у Ліверпулі 2006 року Buzzfeed

Великий меморіал встановлено у США, на набережній Маямі у Флориді, його відкрили в 1990 році зусиллями американського комітету тих, хто вижив у Голокості, він складається зі скульптурної композиції у вигляді тіл, що перетворюються на величезну відкриту руку, яка символізує прагнення свободи, і каменя пам'яті, на ньому викарбувано імена тисяч загиблих.

Меморіал у Флориді
Меморіал у Флориді Buzzfeed
Меморіал у Флориді
Меморіал у Флориді Buzzfeed
Меморіал у Флориді
Меморіал у Флориді Buzzfeed

Більш ніж через 70 років з того дня, коли нацисти остаточно прийняли своє рішення щодо "єврейського питання", у світі з'являються все нові і нові пам'ятники та меморіали, а очевидців тих страшних подій стає все менше. І нехай вони з'являються, нові, щоб трагедія не була забута, а світ не повторив вже пройдений шлях нелюдської жорстокості, над якою життя все ж отримало справедливу перемогу.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>