Іванішвілі, Гарібашвілі, Квірікашвілі: Чому прем'єр-міністри Грузії дочасно йдуть у відставку

Прем'єр-міністр Грузії Георгій Квірікашвілі, як і його попередники, заявив, що достроково залишає займану посаду. Що спонукало його на цей крок, і чи варто грузинам очікувати кардинальних змін у країні з призначенням нового уряду? Розповідаємо

Георгій Квірікашвілі Открытый источник

Грузія вийшла на стежку змін: напередодні тамтешній прем'єр-міністр Георгій Квірікашвілі заявив, що залишає посаду, відповідно услід за ним у передчасну відставку пішов весь уряд.

Не можна сказати, що це рішення сильно здивувало громадськість, оскільки з початку року в країні тривав мітинг за мітингом, на одному з останніх звучала саме така вимога. Але для багатьох стала несподіваною мотивація прем'єра - розбіжності з лідером керівної партії "Грузинська мрія" Бідзіною Іванішвілі.

Тепер у найкоротші терміни керівна партія повинна визначитися з новим складом Кабінету міністрів і представити його президенту країни Георгію Маргвелашвілі, той своєю чергою – затвердити і подати на розгляд парламенту. Але чи закінчаться на цьому політичні зміни в країні? Питання залишається одним із найскладніших.

Хто такий Квірікашвілі і чому він пішов

Георгій Квірікашвілі керував урядом, сформованим керівною партією "Грузинська мрія", два з половиною роки – починаючи з грудня 2015-го. Весь цей час його вважали людиною з оточення вже згаданого лідера політсили, бізнесмена Бідзіна Іванішвілі. І не без підстав.

Невдалий медик та економіст за освітою, Квірікашвілі довгий час працював у банківській сфері і досяг там чимало успіхів, на початку 2000-х він вирішив спробувати себе в політиці та увійшов до парламенту Грузії, але з депутатським кріслом йому незабаром, після Трояндової революції і приходу до влади Міхеїла Саакашвілі, довелося попрощатися, повернувшись до бізнесу.

"Грузинська мрія" дала можливість Квірікашвілі не тільки не згаснути як політику, але і проявити себе на вищих державних посадах. У рік заснування партії (2012-й) йому довірили посаду міністра економіки та сталого розвитку Грузії. Він працював безпосередньо під керівництвом Іванішвілі. Потім у 2015 році обійняв посаду міністра закордонних справ в уряді наступника Іванішвілі Іраклія Гарібашвілі, а через кілька місяців після цього і зовсім очолив уряд.

Перед Квірікашвілі стояло чимало викликів, його завданням було впровадження серйозних економічних реформ для стабілізації ситуації в країні, і, на його думку, йому за 2,5 року це вдалося. Але лідер керівної партії "Грузинська мрія" Бідзіна Іванішвілі іншої думки: кілька днів тому на засіданні політради він різко розкритикував уряд, звинувативши особисто прем'єра у погіршенні життєвого рівня найменш захищених верств населення.

Георгій Квірікашвілі і Бідзіна Іванішвілі Открытый источник

При цьому варто відзначити, що бізнесмен посилався на останню доповідь ЮНІСЕФ про зростання дитячої смертності в Грузії і збільшення кількості бідних у країні.

Після засідання партії заперечували можливу відставку Квірікашвілі, але вже наступного дня прем'єр заявив, що залишає займану посаду. "Між мною і керівною командою виникли розбіжності щодо деяких напрямків, зокрема була розмова у зв'язку з економічною політикою, проведеною урядом під моїм керівництвом. А також я б хотів відзначити, що за останні місяці особливо була ціла низка принципових питань, щодо яких у нас з головою партії були різні думки і позиції. Це нормальний процес, починаючи з 2012 року, ще як міністр, я ніколи не уникав полеміки, але думаю, що зараз настав момент, коли голові партії треба дати укомплектувати команду, виходячи з наявних у нього поглядів", - зазначив він.

При цьому Квірікашвілі наголосив, що завдяки йому зараз у країні найвище економічне зростання в регіоні, найсприятливіші умови для бізнесу, захищені права власності, угоди про вільну торгівлю з найбільшими ринками. "Це визнають усі авторитетні організації світу і це чітко відображено в міжнародних рейтингах", - додав він.

Услід за прем'єром у передчасну відставку пішов і весь уряд - 13 міністрів та один держміністр стали виконувачами обов'язків.

Варто відзначити, що відставки Квірікашвілі в Грузії чекали – її безпосередньо вимагали учасники одного з найбільш масштабних протестів у країні, що почався 31 травня у зв'язку з недостатнім покаранням винних у смерті учнів 51-ї тбіліської школи Давида Саралідзе і Левана Дадунашвілі. Але ніхто не думав, що прем'єр так швидко відмовиться від свого крісла, адже протестувальникам він категорично заявив, що не підтримає їхню вимогу. "Як тільки я буду переконаний, що моя відставка принесе навіть невелику користь країні, то я не сумніватимуся ні на мить. Але зараз немає такої ситуації, це не той час. Для мене важливіше зберегти стабільність у країні і якомога швидше відповісти на питання, які ставить наше суспільство", - сказав він.

В опозиційних силах Грузії почали говорити, що Квірікашвілі "звільнив Іванішвілі".

Хто замість Квірікашвілі

Тепер у найкоротші терміни керівна партія повинна визначитися з новим складом Кабінету міністрів і представити його президенту країни Георгію Маргвелашвілі, той своєю чергою – затвердити і подати на розгляд парламенту.

Якщо всі процедури завершаться вчасно і безперешкодно, то в Грузії буде новий уряд протягом трьох тижнів: сім днів, згідно з Конституцією, дається партії на визначення кандидата на посаду прем'єр-міністра, ще сім днів - на формування його команди і розробку програми роботи уряду, ті ж сім днів є у парламенту, щоб ознайомитися з представленою програмою та складом уряду для вираження довіри.

Відзначимо, що новий уряд буде затверджено за підтримки понад половини зі 150 депутатів парламенту.

"Ми почнемо консультації, щоб представити кандидатуру президенту, і зробимо це найближчими днями", - заявив лідер фракції "Грузинська мрія" Мамука Мдінарадзе.

У місцеві ЗМІ відразу ж просочилася інформація, що на посаду прем'єр-міністра країни політсилою розглядається кілька претендентів: в. о. міністра фінансів Мамука Бахатадзе, в. о. міністра внутрішніх справ Георгій Гахарія і в. о. міністра регіонального розвитку та інфраструктури Майя Цкітішвілі.

Мамука Бахатадзе Открытый источник

Водночас президент Грузії Георгій Маргвелашвілі на конференції "Європейський шлях Грузії" в Батумі заявив, що "маскаради" в країні повинні закінчитися і наступним прем'єр-міністром має стати безпосередньо Бідзіна Іванішвілі, а не людина з його оточення. "Прем'єр пішов з посади і сказав, що повинен дати можливість голові партії, тобто Бідзіні Іванішвілі, укомплектувати новий уряд. Я вважаю, що ці процеси повинні бути набагато більш зрозумілими, прогнозованими й осмисленими суспільством. Вважаю, що для суспільства повинно бути зрозуміло, чому раптом йдуть з посади прем'єр-міністри, які є успішними прем'єр-міністрами… За яким принципом і якими критеріями обираються нові прем'єр-міністри?!.. Цей маскарад, коли призначаються люди, а реально приймає рішення партія, повинен закінчитися, бо все це шкодить Грузії… Якщо ми говоримо про європейський вибір і формування європейської держави, скажу просто, там прем'єр-міністри є лідерами керівної партії. Відповідно, Бідзіна Іванішвілі, як лідер керівної партії, повинен стати прем'єр-міністром, якщо ми говоримо про відповідальну політику", - зазначив він.

Втім, сьогодні близько 18:00 парламентська більшість висунула на посаду прем'єр-міністра Грузії кандидатуру 36-річного в. о. міністра фінансів Мамуки Бахтадзе, який пробув на своїй посаді трохи більше півроку, а до цього очолював АТ "Грузинська залізниця" та Міжнародну енергетичну корпорацію Грузії.

Як зазначив лідер парламентської більшості Арчіл Талаквадзе, команда одноголосно підтримала його кандидатуру. "Впевнений, що під керівництвом Мамуки Бахтадзе уряд Грузії успішно забезпечить рух країни вперед", - наголосив він.

Чи зміниться Грузія з новим урядом

На цей момент мало в кого виникають сумніви, що найближчим часом у Грузії буде сформовано новий уряд. Чи то Бахтадзе, чи сам Іванішвілі або хтось ще з "Грузинської мрії".

"Чи набере новий уряд голоси? Думаю, що зможе набрати, тому що у них конституційна більшість: зі 150 місць у парламенті у них 115-116 місць. Щоб сформувати уряд, потрібно лише 76 голосів", - зазначив в ефірі телеканалу "112 Україна" колишній член парламенту Грузії Георгій Вашадзе.

Але також мало хто вірить, що з новим урядом у країні щось суттєво зміниться. "Головна проблема в Грузії - неформальне правління. Коли хтось вирішує, у кого немає на це жодних повноважень. Вирішує тільки через те, що він керує більшістю (у парламенті, - ред.)", - каже Вашадзе.

"Мамука Бахтадзе довів до банкрутства "Залізницю Грузії". Ім'я цієї людини пов'язано лише з невдалістю. Якщо реальний правитель цієї країни Бідзіна Іванішвілі призначить його з якоїсь особистої мотивації, це буде, мабуть, остання точка, з чого почнеться розвал влади Іванішвілі… Адекватно, щоб людина, яка ухвалює всі важливі рішення в країні, була прем'єр-міністром. Грузинський народ має знати, хто відповідальний за всі ті проблеми, перед якими опинилася наша країна в результаті шестирічного правління "Грузинської мрії", - додав "Грузії-Онлайн" член "Національного руху" Саломе Самадашвілі.

Тобто для того, щоб у країні щось змінилося, потрібно не просто поміняти уряд, але і парламент, і президента, оскільки вони також пов'язані з "Грузинською мрією".

Протести проти судової реформи в Польщі, архівне фото З відкритих джерел

"Думаю, все це буде відбуватися… На жаль, останні кілька років фактично країна не розвивається, реформи не розвиваються, і правоохоронні органи, судова система - це одна з головних проблем у країні. Та радянська система, яка була в прокуратурі, правоохоронних органах, все ще залишилася", - зазначив Вашадзе, згадуючи останній масштабний протест у країні.

Втім, поки що проведення позачергових виборів не стоїть на порядку денному парламенту. "Проведення позачергових виборів не стоїть на порядку денному, і зараз у цьому немає необхідності. Ми наділені суспільством, виборцем чотирирічним мандатом, і це зобов'язання буде доведено до кінця. Скажу зворотне, роль і значення чинного парламенту в найближчому майбутньому ще більше зросте", - заявив "Грузії-Онлайн" лідера більшості парламенту Арчіл Талаквадзе.

Коротко про Бідзіну Іванішвілі 

Бідзіна Григорович Іванішвілі - грузинський громадський і політичний діяч, кандидат економічних наук, бізнесмен і філантроп.

У велику політику прийшов у 2011 році, створивши рух "Грузинська мрія" як платформу для подальшої політичної діяльності.

Бідзіна Іванішвілі З відкритих джерел

За підсумками парламентських виборів, що відбулися в Грузії 1 жовтня 2012 року, виборчий блок "Грузинська мрія — Демократична Грузія" здобув більше половини місць у парламенті, а пізніше підтвердив свої позиції на наступних виборах.

З 25 жовтня того ж року Іванішвілі став прем'єр-міністром Грузії, але через рік залишив посаду, нібито створивши в країні дієздатну державну систему, не залежну від особистості однієї людини.

Незабаром у зв'язку з позбавленням Іванішвілі грузинського громадянства об'єднання формально очолила Манана Кобахідзе. До складу "Грузинської мрії" увійшли такі знаменитості, як політик Созар Субарі, екс-дипломат Тедо Джапарідзе, гросмейстер Зураб Азмайпарашвілі і футболіст Каха Каладзе.

У 2013 році кандидатом у президенти від коаліції "Грузинська мрія" на вибори глави Грузії пішов міністр освіти Георгій Маргвелашвілі. Восени Маргвелашвілі впевнено переміг на виборах і досі зберігає посаду глави держави, хоча вважається, що він більше не є членом жодної з політичних сил.

Іванішвілі донині є однією з найбагатших людей світу. Згідно з останніми даними його статок оцінюється в 4,6 млрд дол.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів