"Буддійський бен Ладен" Вірату: Що відомо про "обличчя терору" у М'янмі та його рух

Його називають "буддійським бен Ладеном" і Гітлером, він є одним з головних натхненників радикального антиісламського "Руху 969" і прямо говорить про необхідність очищення М'янми від мусульман

Ашин Вірату AP Photo

На обкладинці одного з випусків впливового британського журналу Times був зображений відомий буддійський чернець бірманської громади Ашин Вірату. Фото було опубліковано з підписом: "Обличчя буддійського терору. Як войовничі ченці підбурюють антиісламські протести".

Надалі таке формулювання заперечив сам Вірату, однак на сьогоднішній день він і підтримуваний ним антиісламський "Рух 969" є чи не головними натхненниками переслідувань проти мусульман-рохінджа в штаті Рокхайн.

969. Цифри Будди

Історія цифр, які стали в подальшому символом радикального руху, почалася в 1997 році. Тоді чиновник у справах релігії У Чжо Лвін опублікував 40-сторінкову брошуру з лаконічним заголовком "969". У ній чиновник спробував ввести до сучасного буддизму нумерологічну складову, зрозумілу віруючим. Ще однією метою було організувати певну "нумерологічну" відповідь мусульманам, які часто використовували у М'янмі число 768, за яким ховається вираз "В ім'я Аллаха милостивого та милосердного". Крім того, число 768 злило буддистів, оскільки вони розгледіли в ньому зловісний сенс: якщо додати 7+6+8 – вийде 21. Це число буддисти трактували як намір мусульман у 21 столітті зробити М'янму ісламською країною.

Сенс числа 969 простий, пише introvertum.com. У буддизмі існує поняття "трьох коштовностей", або "триратна" - це Будда, його вчення (дхарма) і чернеча громада (сангха). Будді властиві дев'ять основних якостей, дхармі – шість і сангхі – дев'ять.

Таким чином число 969 спочатку виявилося всього лише протиставленням ісламській нумерології, власне символ не ніс нічого агресивного.

Однак у подальшому через переосмислення радикалами ідей, викладених у книзі, цифра 969 по суті стала означати саме агресивну протидію.

"Три відмови"

Подальшою поворотною подією стала поява приблизно у 2000 році анонімної брошури "Загроза зникнення раси". Одна із її тез стосувалася захисту своєї віри саме за допомогою протидії конкретно ісламу.

Крім того, у брошурі було викладено основний ідеологічний принцип – так звані "три відмови":

  1. Розрив всіх ділових зв'язків з бізнесменами-мусульманами
  2. Відмова буддистів від укладення шлюбів з мусульманами
  3. Рекомендація взагалі не спілкуватися з мусульманами та уникати навіть випадкових контактів.

Ці "три відмови" згодом злилися з "Рухом 969", ставши його складовою частиною, хоча з цим не були згодні деякі ченці.

Зіткнення між мусульманами і буддистами – ситуація для М'янми не нова, проте після появи радикальних рухів, подібних до "969", які отримали серйозну підтримку в суспільстві, вони явно загострилися. Чернець Ашин Вірату також став одним із гарячих послідовників "969".

"Буддійський Гітлер"

"У нас є гасло – коли ти їсиш, їж 969; коли ти йдеш, іди до 969; коли ти купуєш, купуй 969", - одного разу оголосив Вірату в своєму монастирі в Мандалаї, підкреслюючи, що щось купувати і пересуватися можна лише разом з буддистами.

Ашин Вірату Фото з відкритих джерел

Ашин Вірату народився у 1968 році в Мандалаї, другому за величиною місті М'янми. У 14 років він втік зі школи і став ченцем традиції Тхеравади.

Під час хвилі насильства проти мусульман, що тривала з 2001 по 2003 рік, Вірату був заарештований і засуджений до 25 років в'язниці.

Зокрема його звинувачували у поширення антимусульманських листівок, підбурювали до заколотів у місті К'яуксе. За даними США, тоді в місті було вбито щонайменше 10 мусульман.

У 2010 році Вірату вийшов з в'язниці за амністією та обійняв посаду настоятеля монастиря Масоееїн у Мандалаї, де прийняв керівництво 60 ченцями (загальний вплив монастиря поширювався ще на 2500 ченців).

Фото з відкритих джерел

Свою популярність Вірату отримав під час зіткнень між буддистами і мусульманами у травні 2012 року. Ці зіткнення вразили світ своєю жорстокістю. Вважається, що ідейним натхненником буддистів був саме Вірату. Його відкриті антиісламські заяви просочилися у пресу, і він вперше був названий "буддійським бен Ладеном".

Втім, деякі хвилі насильства і зіткнень були спровоковані власне мусульманами. Наприклад, у 2013 році у М'янмі до 26 років тюремного ув'язнення був засуджений мусульманин, який напав на жінку-буддистку. Жертвою інциденту стала 24-річна працівниця автозаправки, яка дістала численні опіки. Цей випадок спровокував чергову хвилю зіткнень, під час яких було спалено мечеть, сирітський притулок і кілька магазинів.

Новини за темою: Замкнуте коло буддистського хаосу: Як влада М'янми винищує "зайвий" народ

У червні 2012 року вийшов зазначений вище випуск Times з ченцем на обкладинці. Сам Вірату після цього підкреслив, що він категорично проти будь-якого насильства.

Фото з відкритих джерел

"Мене такими нападками не похитнути. Ось, що я хочу сказати з приводу порівняння мене з бен Ладеном. У бен Ладена були руки в крові. У мене руки чисті. Це те ж саме, що лева назвати лисицею. Це порівняння абсолютно недоречне", - зазначив він.

Цитати Вірату

"Якщо ви прийшли до мусульманського магазину і щось купили, - каже він, – ви залишили там свої гроші, які одразу ж будуть використані проти вас, вашої нації і вашої релігії".

"Мусульмани – джерела всіх проблем у м'янманському суспільстві, вони ведуть себе нахабно й образливо для буддистів, а головна їхня мета — знищення буддизму як релігії, навернення м'янманців до ісламу і встановлення мусульманського панування над М'янмою".

"Вони не обирають засобів для досягнення цього і діють найбруднішими та жорстокими способами. Саме тому буддисти не можуть спати спокійно, хіба людина може спати спокійно, якщо поруч бігає скажена собака".

Фото з відкритих джерел

Важливо відзначити, що Вірату та його послідовники продовжують відстоювати ідею того, що їхні дії виключно мирні. Сам чернець заявляє, що не закликає до насильства, проте факт полягає в тому, що переслідування мусульман у країні з кожним роком зростали. Зараз вони досягли піку, результатом чого вже є заяви правозахисників про "геноцид" і звинувачення на адресу військових та нинішньої влади.

Новини за темою: Збройний конфлікт у М'янмі: Чому буддисти витісняють мусульман

Протиборство посилює наявність радикальних мусульман з угруповання "Армія порятунку рохінджа Аракана", напад яких на блокпости поліції і став каталізатором нової хвилі переслідувань, а також сама історія штату Рокхайн, мешканців якого не раз звинувачували в сепаратизмі.

У М'янмі зіткнувся радикальний буддизм та іслам (у тому числі радикальна його частина). Проміжні підсумки цих зіткнень – безліч жертв і переселенців. Далай-Лама вже звернувся до керівництва країни з проханням підтримати мусульман. А раніше він так висловився про них, а також про представників інших релігій:

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів