Зникнення Павла Гриба: Нові подробиці, уточнюючі деталі, прогнози

В історії 19-річного українця Павла Гриба, який поїхав на побачення з дівчиною в білоруський Гомель і опинився в російському СІЗО, з'явилися нові подробиці

Історія 19-річного українця Павла Гриба, який поїхав на побачення з дівчиною в білоруський Гомель і опинився в російському СІЗО, з кожним днем доповнюється все новими і новими подробицями та уточнюючими деталями. Спробуємо розповісти її заново, використавши всю наявну на даний момент інформацію.

Краснодарський суд заарештував "терориста"

Як стало відомо сьогодні, історія Павла Гриба почалася задовго до його зникнення в Білорусі. 17 серпня Жовтневий районний суд Краснодара заарештував "обвинуваченого Гриба Павла Ігоровича, 1998 року народження, який перебуває в міжнародному розшуку" на два місяці – до 17 жовтня. Причиною для цього стало кримінальне провадження за статтею 205.1 КК РФ ("Сприяння терористичній діяльності"). Про яку саме терористичну діяльність і якого роду сприяння йде мова, в суді не уточнили.

За словами адвоката Гриба Андрія Сабініна, швидше за все, це судове рішення було винесено заочно. "Я такого не бачив. Але, судячи з інформації, цей арешт – заочний, до 17 жовтня... Він (Павло Гриб, – ред.) не може бути заарештований, тому що він знаходиться в СІЗО. Заарештовували без нього. Він на момент винесення цього рішення, очевидно, нічого не знав. Перше, про що він дізнався, - це процедура, пов'язана з його затриманням. На руках у нього жодного документа немає", – зазначив адвокат.

При цьому Сабінін додав, що поки не може документально відстежити, які дії по справі Павла Гриба були здійснені слідчими. "Поки я не ознайомлюся з матеріалами справи та протоколом дій, про що я вже говорив слідчим, я сам цієї хронології знати не буду, а усно мені цього ніхто не скаже", – пояснив адвокат.

У той же час родичі Гриба звинувачення в тероризмі вважають нереалістичними. Запевняють, до випадку з викраденням і арештом хлопець ніколи не був у Росії і не відвідував анексований нею Крим.

"Я не знаю, який саме факт тероризму йому інкримінують. Що саме і де він зробив, - нам не повідомляють. Він і за кордоном був останній раз тільки в 2012 році. Ні в АТО, ні де б то не було не було не був - не дозволяє стан здоров'я. Максимум, де був активний - це в соцмережах", - розповів батько хлопця, співробітник Держприкордонслужби України Ігор Гриб.

Батько затриманого Ігор Гриб Фото з відкритих джерел

За словами Ігоря Гриба, у віртуальному просторі син "часто не вибирав вирази щодо ворогів Батьківщини".

Побачення закінчилося СІЗО

У тих же соціальних мережах Павло Гриб познайомився з дівчиною, зустріч з якою 24 серпня у білоруському Гомелі обернулася для нього затриманням і обмеженням свободи в Російській Федерації.

Як відомо, нею виявилася мешканка Сочі (РФ), яка представилася українським журналістам Тетяною. Вона зізналася, що дійсно запросила Павла Гриба в Гомель для зустрічі і це її змусили зробити співробітники ФСБ Росії.

Дівчина зазначила, що також знаходиться під слідством за тією ж статтею, що й Павло. "Все було підлаштовано. Мене туди шантажем направили, в Білорусію. Ми порушували такі теми, як націоналізм чи щось подібне. Ну, взагалі-то і проти мене справу порушено. Можна сказати, що через розмови з ним тоді і... Я ось про це не можу розповідати, тому що підписала папір про нерозголошення", - сказала вона.

Дівчина, з якою спілкувався Павло Гриб Громадське

Примітно, за словами сестри Гриба, молоді люди познайомилися на початку цього року в соцмережі "ВКонтакті". Ініціатором цього знайомства виступила дівчина. Після блокування соцмережі в Україні вони почали спілкуватися по скайпу. Спочатку місцем зустрічі мала стати Росія, проте хлопець відмовився туди їхати і був знайдений альтернативний варіант – Гомель. Туди дівчина повинна була приїхати зі своєю матір'ю.

Після спілкування з Павлом Грибом 11 вересня його адвокат Андрій Сабінін зазначив, що призначене побачення відбулося. Зі слів Гриба, його затримали в районі автовокзалу Гомеля 24 серпня приблизно о 17 годині вечора після зустрічі з Тетяною. У нього був куплений зворотний квиток в Україну.

"Грошей у нього не було, він нікуди б далі не поїхав. З собою у нього було посвідчення, що він - інвалід дитинства, паспорт. На одній з центральних вулиць, я не знаю, що з себе представляє Гомель, десь в районі автовокзалу та проспекту Правди, до нього підійшли якісь люди в цивільному, посадили його в мікроавтобус та відвезли. Зрозуміло, свобода його була обмежена у вигляді фіксації рук, кудись вони їхали і вже в сутінках в якомусь лісі передали його іншим людям", - розповів адвокат.

Хто затримав Гриба в Гомелі, білоруси чи росіяни, і кому саме його передали, Сабінін сказав, що не може відповісти.

Адвокат зазначив, що після передачі незнайомим людям хлопця кілька днів тримали в якійсь будівлі без вікон і сонячного світла.

"Після цього, знову ж, за його словами, прибула слідча бригада, оформила його затримання у відповідності з російським кримінально-процесуальним кодексом. І коли його привезли у відділення поліції, він дізнався, що це Смоленська область. Він побачив вивіску на дільниці поліції. По-моєму, це місто Рябцево. Там у нього зняли відбитки пальців", - сказав захисник.

Потім, за словами Сабініна, бригада виїхала з Грибом у Краснодар, де він зараз знаходиться в СІЗО №5.

Врятувати українця Гриба

В Україні про зникнення Павла Гриба стало відомо 27 серпня. В цей день його батько Ігор Гриб написав у Facebook, що син поїхав 24 серпня в Гомель на зустріч з дівчиною, повинен був приїхати додому в той же день, але цього не сталося. Чоловік відправився на пошуки сина в Гомель, і там з'ясував, що хлопця розшукує ФСБ Краснодарського краю. Іншої інформації батькові отримати не вдалося.

У ситуацію втрутилося посольство України, направивши ноту МЗС Білорусі з метою з'ясувати, де знаходиться Павло Гриб. У дипвідомстві підкреслили, що консул тримає ситуацію на контролі.

Далі послідувала реакція Чернігівської місцевої прокуратури, яка відкрила кримінальне провадження за фактом зникнення Гриба. "Під процесуальним керівництвом Чернігівської місцевої прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні з попередньою правовою кваліфікацією за ч. 1 ст. 115 КК України (умисне вбивство) щодо безвісного зникнення громадянина України, який у подальшому, за повідомленнями окремих ЗМІ, можливо, затриманий співробітниками спецслужб іноземної держави на території Республіки Білорусь", - повідомили в прокуратурі.

Примітно, білоруська сторона не один день тягнула з реакцією на цю подію. 31 серпня офіційний представник Держприкордонкомітету Білорусі Антон Бичковський підтвердив, що Павло Гриб в'їхав на територію Білорусі через митний пункт пропуску "Нова Гута". За його словами, прикордонники пропустили хлопця без зайвих питань.

Син співробітника ДПСУ Ігоря Гриба Павло Facebook сотрудника ГПСУ Игоря Гриба

В цей же день зробило офіційну заяву і Міністерство закордонних справ країни. У відомстві зазначили, що з 29 серпня по запиту посольства України правоохоронні органи Білорусі – генеральна прокуратура, міністерство внутрішніх справ, Слідчий комітет, Комітет державної безпеки, Прикордонний комітет – на всій території країни ведуть пошук Павла Гриба. Зібрана інформація узагальнюється і готується для передачі українській стороні.

Пізніше, 8 вересня, Управління внутрішніх справ країни заявило, що Павло Гриб співробітниками міліції не затримувався, із заявами або за інших обставин до правоохоронців ніхто не звертався. Місцезнаходження хлопця встановлюється. Однак це вже не настільки важливо, оскільки паралельно МЗС України отримало лист від Управління ФСБ Краснодарського краю — в ньому говорилося, що Гриб був затриманий 25 серпня за статтею "Терористичний акт" і знаходиться в місцевому СІЗО №5.

Українські консули відразу ж спробували потрапити до затриманого, але їм було відмовлено у візиті.

МЗС України висловило протест російській стороні у зв'язку з безпідставним затриманням Павла Гриба і назвало справу "політично мотивованою".

"У справі затримання Павла Гриба повідомлення Управління ФСБ в Краснодарському краї від 25.08.2017 було направлено Генеральному консульству України в Ростові-на-Дону рекомендованим листом тільки 31.08.2017 і надійшло в консульство 07.09.2017 - через 14 днів після арешту", - підкреслили у відомстві.

МЗС України зажадало забезпечити доступ консулів до затриманого, надати вичерпну інформацію про місце, причини та обставини його затримання, умови утримання та забезпечити його негайне повернення в Україну.

У свою чергу уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська звернулася до російського омбудсмена Тетяни Москалькової з проханням втрутитися в ситуацію і з'ясувати умови утримання і стан здоров'я хлопця.

Новини за темою: Перебування Павла Гриба без ліків у СІЗО може призвести до фатальних наслідків, - батько

Як відомо, у Павла Гриба серйозне захворювання, яке вимагає особливого догляду. Хлопець хворіє портальною гіпертензією — підвищеним тиском, що може призвести до внутрішньої кровотечі.

Примітно, така кровотеча може виникнути не тільки від удару, але і від емоційного перенапруження, фізичних навантажень, порушення дієти. Найгірший з наслідків внутрішньої кровотечі – летальний випадок.

На даний момент українські консули намагаються передати Павлу Грибу, за заздалегідь узгодженим переліком, речі і ліки. За інформацією міністра юстиції України Павла Петренка, справа хлопця буде розглянута Європейським судом з прав людини.

Крім цього, сьогодні постійний представник України в Раді Європи Дмитро Кулеба закликав комісара Ради Європи з прав людини Нілса Мужнієкса вжити заходів для звільнення Павла Гриба.

Російська сторона затримання Павла Гриба не коментує.

ФСБ постійно затримує українців

Викрадення і затримання українських громадян спецслужбами РФ є досить частою практикою. Приміром, нещодавно стало відомо про звернення в СБУ двох жителів Сумської та Івано-Франківської областей. Сумчанин заявив, що працівники ФСБ викрали і насильно утримували його в Росії, примушуючи до роботі на спецслужби РФ. Другий також заявив про спробу вербування з боку ФСБ.

Раніше, в березні 2017 року, ФСБ затримала на кордоні з Кримом координатора Кримської правозахисної групи Ольгу Скрипник та ще двох правозахисників. Після допиту їх відпустили.

До цього виникали відомі випадки з викраденням і вивезенням на російську територію нардепа Надії Савченко і затриманням українських активістів в окупованому Криму.

В СБУ неодноразово закликали українців не їздити на заробітки в РФ, щоб не стати жертвою провокації російських спецслужб.

Тепер МЗС України не рекомендує відвідувати своїм громадянам і Білорусь. "Після того, як Павло Гриб зник з території Білорусі, ми повинні говорити про небезпеку перебування українських громадян не тільки на російській території... Я закликаю кожного, хто їде на російську територію, дуже добре подумати, чи їхати туди. Але зараз у нас створилася ситуація, коли ми бачимо, що російські спецслужби діють також на території Білорусі, і я вважаю, що українські громадяни повинні зважувати, яким чином їздити туди", - зазначив глава відомства Павло Клімкін.

Що далі?

Чи подіють прийняті заходи по звільненню Павла Гриба українською стороною, можна лише гадати з вже наявного досвіду з раніше затриманими ФСБ українцями.

На думку правозахисників, хлопець ще довгий час може перебувати в СІЗО. "Якщо слідство буде завершено, то суд повинен винести вирок: або виправдувальний, або про позбавлення волі. Але звинувачення в тероризмі - серйозна стаття і займе багато часу для розслідування. Швидше за все, йому продовжать термін затримання", - зазначив адвокат Андрій Сабінін.

Суд, додав адвокат, також міг би відпустити Гриба на підписку про невиїзд або під домашній арешт, але тому, що він не має російської реєстрації і якого-небудь майна в РФ, його не зможуть відпустити і найімовірніше продовжать термін утримання під вартою.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...