Затримання мера Одеси: Що інкримінують Геннадію Труханову та у яких ще справах фігурує його ім'я

В аеропорту "Бориспіль" затримали міського голову Одеси Геннадія Труханова. Йому інкримінують привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах. Пояснюємо, про що саме йдеться

Геннадій Труханов З відкритих джерел

Детективи Національного антикорупційного бюро напередодні заочно повідомили одеському міському голові Геннадію Труханову про підозру у вчиненні кримінального злочину за фактом привласнення, розтрати майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах. Сьогодні ця процедура була повторена співробітниками відомства очно в аеропорту "Бориспіль" відразу опісля того, як посадовець прибув туди рейсом із Варшави і був затриманий прикордонниками. Що саме інкримінують Труханову і в яких ще справах фігурує ім'я мера Одеси? Спробуємо підсумувати.

Глава перша: Завод "Краян"

На вулиці Косівській в Одесі стоять руїни колись легендарного заводу "Краян". У кращі часи підприємство випускало важкі крани з вантажопідйомністю до 100 тонн. А у 2000-х збанкрутіло: робітників звільнили, цехи почали потроху руйнуватися.

Майже 15 років він нікому не був потрібен, аж раптом приміщеннями колишнього заводу зацікавилася місцева мерія. У відомстві порахували, що не погано було б зібрати всі розпорошені по місту служби і відділи міської влади в одній будівлі, і приміщення "Краяна" ідеально підходять для реалізації цієї мети.

Через деякий час Одеська міська рада викупила будівлі заводу й заходилась робити там ремонт. Однак оголошена мерією вартість покупки насторожила громадських активістів і вони забили на сполох. Як виявилося згодом, недаремно.

З відкритих джерел

Національне антикорупційне бюро побачило в купівлі приміщень колишнього заводу "Краян" склад злочину, а саме - завдання збитків місцевому бюджету Одеси. "У вересні 2016 року Одеська міська рада придбала будівлю, яка раніше входила до цілісного майнового комплексу ДП "Завод "Краян", за 185 млн грн у приватної структури, яка на початку 2016 року сама придбала цей комплекс на аукціоні, організованим ліквідатором держпідприємства, за 11,5 млн грн", - зазначають в НАБУ.

Іншими словами, вартість приміщень, які придбала одеська мерія за кошти міського бюджету, була завищена майже в 17 разів.

Місцеві ЗМІ стверджують, що непублічно за "Краяном" стояв саме мер Одеси Труханов. Він же, за даними "Наших грошей", проводив рішення про придбання цих приміщень через міськраду.

Поряд з цим в НАБУ встановили, що кошти від міської влади за приміщення заводу фірма-продавець спробувала перерахувати компанії з ознаками фіктивності, керівник якої наразі перебуває в зоні АТО. За клопотанням детективів суд заарештував ці гроші на рахунках компанії-продавця, і відтоді постійно вчиняються спроби зняття арешту з рахунків, в тому числі шляхом раптової зміни ціни договору.

Варто зауважити, що у цій справі на початку жовтня одеський міський голова вже був на допиті НАБУ в Києві, а згодом в його оселю прийшли співробітники антикорупційного відомства з обшуком, однак тоді Труханову жодних підозр не висували, він нібито проходив у справі як свідок.

Наразі ситуація довкола заводу "Краян" суттєво змінилася. За останньою інформацією НАБУ, у цій справі, окрім Труханова, повідомлено про підозру ще трьом посадовцям мерії: заступнику мера Павлу Вугельману, директору департаменту комунальної власності Олексію Спектру та голові постійної комісії з питань комунальної власності Одеської міськради Василю Шкрябаю (двом останнім заочно).

Геннадій Труханов і Павло Вугельман З відкритих джерел

Трьох фігурантів справи - одну посадову особу мерії Одеси та двох фізичних осіб-керівників компанії - співробітники НАБУ затримали напередодні. За інформацією "Таймера", серед них Володимир Радіонов - заступник начальника департаменту комунальної власності Одеської міської ради.

Сьогодні до них приєдналися одеський міський голова Труханов та його заступник Вугельман. "Наразі з усіма підозрюваними виконуються слідчі та процесуальні дії, а також вирішується питання про обрання запобіжних заходів", - підкреслюють у відомстві.

При цьому варто додати, що також поплатився депутат Одеської облради Олег Бабенко (родич екс-нардепа Олександра Дубового, соратника секретаря РНБО Олександра Турчинова). Він, як стверджують детективи, не підозрюється у завданні збитків одеському міському бюджету, однак фігурує у іншому, дотичному до цієї справи, кримінальному провадженні. Зокрема, чоловік намагався дати хабар в розмірі 500 тис. дол. за зняття арешту із коштів, які були передані одеською мерією за купівлю будівель заводу "Краян", компанії-продавця. В середині січня йому та його спільнику оголосили підозру у вчиненні відповідного злочину. Втім, сам депутат тоді стверджував, що дізнався про це з новин, і запевняв, що жодних хабарів не давав.

Глава друга: Одеський аеропорт

Втім, кримінальне провадження, відкрите за фактом завдання збитків одеському міському бюджету через купівлю приміщень заводу "Краян" за завищеною ціною, – не єдина справа Національного антикорупційного бюро, в якій фігурує ім'я Геннадія Труханова. Є ще принаймні два відкритих провадження. Одне з них стосується передачі майна КП "Міжнародний аеропорт "Одеса" в статутний капітал ТОВ "Міжнародний аеропорт Одеса", що на думку детективів, завдало місту 100 млн грн збитків.

З відкритих джерел

Як відомо, цей об'єкт опинився в центрі скандалу ще влітку 2011 року. Одеська міськрада, яку очолював тодішній мер Олексій Костусєв, несподівано для багатьох проголосувала за створення спільного підприємства з компанією двох відомих у місті бізнесменів – Бориса Кауфмана та Олександра Грановського.

У статутний капітал новоствореного ТОВ "Міжнародний аеропорт "Одеса" місто віддало весь майновий комплекс комунального аеропорту, а Кауфман-Грановський – 355 млн грн. Додатково останні зобов'язувалися залучити до 120 млн грн інвестицій на ремонт терміналу та злітної смуги.

Втім, згодом з'ясувалося, що місцева влада влила майно аеропорту у ТОВку за балансовою вартістю, тобто в кілька разів дешевше від його реальної ціни. Як наслідок цих дій - місто втратило 100-відсотковий контроль за аеропортом і вже ані ухвалювати рішення про розвиток активу, ані вийти зі спільного підприємства без великих втрат не могло.

Окрім того, за версією слідства, грошей, які Кауфман і Грановський внесли у статутний фонд ТОВки, вони туди вносити не мали права, оскільки значну частину цих коштів уже було використано як гарантію під кредити для інших фірм, а такі схеми заборонені законом.

Ситуація залишалася патовою до осені 2014 року – тоді Одеська міськрада подала позов до суду, щоб повернути у власність майно аеропорту. Його розгляд тягнувся до літа 2015-го, але в липні того року суд фактично задовольнив прохання міськради і скасував пункти угоди між містом та "інвесторами", де йшлося про передачу майна аеропорту у ТОВку.

Борис Кауфман і Олександр Грановський З відкритих джерел

Кауфман і Грановський подали на це рішення апеляцію, але до нового судового рішення не дійшло, оскільки новий мер Одеси Труханов підписав з ними мирову угоду.

У НАБУ переконані, що одеський міський голова не мав таких повноважень, і припускають, що він міг діяти у змові з "інвесторами".

Глава третя: Ремонт доріг

Остання справа Національного антикорупційного бюро, в якій фігурує ім'я мера Одеси Труханова, стосується привласнення коштів місцевого бюджету шляхом завищення вартості робіт із реконструкції автодоріг.

Вперше про неї було згадано в жовтні минулого року, коли детективи бюро прийшли з обшуками до оселі міського голови Одеси. "Детективи НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів САП проводять обшуки в рамках розслідування двох кримінальних проваджень за фактами можливого зловживання службовим становищем службовими особами Одеської міської ради та підконтрольних останнім приватних суб'єктів господарювання… У рамках одного провадження розслідується можливе привласнення коштів місцевого бюджету шляхом завищення вартості робіт з реконструкції автодоріг та подальшого перерахування незаконно одержаних доходів на рахунки підконтрольних офшорних підприємств", – заявили у відомстві.

Про які саме тендери і факти йдеться – у НАБУ тоді не уточнили і наразі такої інформації немає.

З відкритих джерел

Однак раніше місцеві жителі подейкували, що Труханова зробили мільйонером саме дороги. Він нібито де-факто керує будівельною групою "Рост", що належить Олександру Жукову. Люди підозрюють, що компанія шляхом проведення формальних тендерів бере участь у ремонті доріг за рахунок міського та обласного бюджетів.

При цьому варто зауважити, що у двох останніх згаданих справах Труханову підозр поки що не оголошували.

Глава четверта: Заключна

Цікаво, що після вже згаданих обшуків в оселі Труханова, за місцем його роботи та на підприємствах Одесою поповзли чутки, що мер переховується від слідства. Зокрема, це сталося після того, як міський голова Одеси взяв собі відпустку – починаючи з 26 грудня.

Справа в тому, що спочатку вона була запланована до 18 січня, а в останній день продовжена до 21-го. Згодом відпустку замінило відрядження до Афін, із Греції Труханов полетів до швейцарського Давосу, де мав перебувати до 28 січня, а потім знову взяв відпустку - до 11 лютого. Але на роботу на наступний день опісля неї знову не вийшов – відбув у відрядження до Чехії (згідно з розпорядженням до 16 лютого).

Так, у цілому після активних дій слідства Труханов був відсутній в Одесі понад півтора місяця.

Втім, одеський мер всі звинувачення на свою адресу відкидає, мовляв, від слідства не тікав і всі його рішення на посаді міського голови Одеси були і є законними.

Геннадій Труханов З відкритих джерел

"Сьогодні я перервав своє відрядження до Чехії, метою якого було налагодження співпраці в сфері муніципального транспорту. Це рішення було прийнято в зв'язку з проведенням слідчих заходів і поширенням інформації, що я нібито ховаюся від слідства. Офіційно заявляю, що не маю наміру ні від чого ховатися. Тим більше, що правда і закон - на моєму боці. Більше того, перервавши відрядження, я попросив свого адвоката офіційно зв'язатися з НАБУ і повідомити про час мого приїзду, щоб уникнути подальших спекуляцій. Як одеський міський голова, що двічі отримав вотум довіри від одеситів, я офіційно заявляю, що всі рішення, прийняті міською радою та виконавчим комітетом, відповідали і відповідають букві закону", - заявив Труханов на своїй сторінці у Facebook.

При цьому мер Одеси висловив сподівання, що вже найближчим часом будуть відкриті всі питання, які цікавлять громадськість, і виключені всі можливі спекуляції на цю тему.

Що ж, очікуємо.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>