ЄСПЛ зобов'язав Україну виплатити 7,5 тис. євро китайцеві, несправедливо засудженому за вбивство українця
Україна порушила ст. 6 (право на справедливий судовий розгляд) Європейської конвенції про права людини у відношенні до громадянина Китаю
12:07 14.11.2018
Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) зобов'язав Україну виплатити 7,5 тис. євро компенсації громадянину Китаю, несправедливо засудженому за вбивство українця в Харкові. Про це повідомляють "Українські Новини" з посиланням на рішення суду від 13 листопада.
Згідно з фабулою справи, заявник, Ю. Чжан, є громадянином Китаю, який народився в 1983 році і зараз живе в Тяньчане (Китай).
Сам інцидент стався 1 травня 2009 року в Харкові. Тоді між чотирма українцями і групою відпочиваючих на пікніку китайських студентів, серед яких був Чжан, почалася бійка, внаслідок якої один з українців був зарізаний і від отриманих травм помер у лікарні. За підозрою у вбивстві затримали і арештували китайця Чжана.
Судовий розгляд тривав 3 роки, але в листопаді 2012 року набув чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс України. Грунтуючись на його положеннях, український суд відмовився брати до уваги всі свідчення китайців - свідків злочину, через те, що вони до цього часу вже виїхали з України. Суд наполягав, що їх показання не можуть трактуватися на користь захисту, бо вони не були зроблені безпосередньо в суді.
Тому в липні 2013 року суд засудив Чжана до 12 років тюремного ув'язнення, його апеляції були відхилені. Обвинувачення грунтувалося переважно на свідченнях 2 українців, учасників бійки, які під час скоєння злочину перебували у стані алкогольного сп'яніння.
У свою чергу, в січні 2015 року Чжан подав скаргу до ЄСПЛ, а в 2016 році засуджений китаєць був відпущений з в'язниці і виїхав до Китаю.
"Європейський суд з прав людини одноголосно постановив, що в його відношенні Україною було порушено ст. 6 (право на справедливий судовий розгляд) Європейської конвенції з прав людини. ЄСПЛ вважає, що заявник був засуджений на основі суперечливих і непослідовних показань свідків звинувачення, також не були прийняті до уваги свідчення з боку захисту", - говориться в повідомленні.
Євросуд, крім того, підкреслив, що нові норми КПК були неправильно застосовані щодо китайця. Таким чином, суд постановив, що Україна повинна була виплатити заявнику 7,5 тис. євро компенсації за моральну шкоду.