Як в Україні отримати допомогу по безробіттю: Процедура та розмір виплат

Открытый источник

В Державному центрі зайнятості розповіли 112.ua, що станом на 1 вересня в Україні 275 тисяч українців мають статус безробітних, з них 224,8 тисяч отримають допомогу по безробіттю. Середній розмір цієї виплати у серпні 2019 року склав 3 253 гривні. Зараз найвищий рівень безробіття по Україні зафіксовано в Луганській, Донецькій та Волинській областях, найнижчий – в Харківській, Київській областях та місті Києві. 112.ua підготував пам'ятку для українців, які з якоїсь причини залишилися без роботи, а, може, ніколи і не були офіційно працевлаштовані, - тим не менш, держава потурбувалася про всі верстви населення.                                                                            

Хто має право на отримання допомоги по безробіттю?

Допомога по безробіттю надається громадянам, які офіційно зареєстровані як безробітні. Для того, щоб отримати відповідний статус, потрібно стати на облік в Центр зайнятості.

Реєстрація безробітних, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводиться незалежно від реєстрації місця проживання або перебування, оскільки в Україні діє Єдина інформаційно-аналітична система державної служби зайнятості.

При взятті безробітного на облік в Центр зайнятості на нього заводиться персональна картка, в якій зазначаються особисті дані.

Реєстрація безробітних в Центрі зайнятості проводиться при подачі наступного пакету документів:

 • паспорт громадянина України;
 • облікова картка платника податків;
 • трудова книжка або цивільно-правовий договір;
 • документ про освіту (диплом, свідоцтво, сертифікат тощо);
 • військовий квиток із зазначенням дати постановки на облік (у разі необхідності);
 • довідка з останнього місця роботи про розмір заробітної плати (необхідна, якщо страховий стаж за останні 12 місяців складає не менше півроку).

Новини за темою: В Україні станом на вересень вважаються безробітними 2,5 тис. переселенців з Донбасу, - Держслужба зайнятості

Додатково до основного переліку документів, необхідних для постановки на облік безробітного, працівники Центру зайнятості можуть попросити надати ряд довідок (для окремих груп населення). Для іноземців, які постійно проживають в Україні, наприклад, обов'язково пред'явлення посвідчення (дозволу) на проживання. Переселенці пред'являють довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і подають її копію. При цьому якщо у переселенця відсутні документи, що підтверджують факт його звільнення, в ЦЗ також пред'являють:

 • заяву про припинення трудових відносин, справжність підпису на якій нотаріально завірена, або документ, що підтверджує факт припинення зайнятості (цивільно-правовий договір, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), або відповідне рішення суду – у разі припинення трудових відносин у судовому порядку;
 • розрахунковий документ (квитанцію), що підтверджує відправку зазначеної заяви роботодавцю рекомендованим листом з описом вкладення.

В якому розмірі виплачується допомога?

Згідно з постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від 12.09.2018 №175 "Про мінімальний розмір допомоги по безробіттю", з 01.01.2019 встановлені мінімальні розміри допомоги по безробіттю:

 • 1 630 гривень – для застрахованих осіб, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж 6 місяців. Зазначеним особам призначається допомога по безробіттю у розмірі, який визначається з урахуванням середньої заробітної плати та страхового стажу і не може бути менше зазначеного мінімального розміру;
 • 610 гривень - для осіб, які мають страховий стаж менше 6 місяців протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної. Крім того, зазначений мінімальний розмір допомоги по безробіттю призначається іншим категоріям безробітних, визначених пунктом 2 статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", а саме: "звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7 і 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, а також з аналогічних підстав, визначених іншими законами, особи, зазначені у частині другій статті 6 цього Закону, особи, зазначені в абзаці третьому частини четвертої статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".

У Держцентрі зайнятості повідомили 112.ua, що середній розмір допомоги по безробіттю у серпні 2019 року склав 3 тис. 253 гривні.

Сума виплат, залежно від тривалості безробіття, плавно зменшується. Так, у перші 90 днів безробітний отримує 100% призначеної йому допомоги, у наступні 90 календарних днів – 80%, в період, що залишився виплати складають 70%.

Важливо, що максимальний розмір фінансової допомоги по безробіттю не може перевищувати 4 прожиткових мінімуми для працездатних осіб. Тобто, максимальна сума допомоги по безробіттю в даний час складає 7 тис. 412 грн.

Як довго виплачується допомога?

Відповідно до українського законодавства, загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

Проте існує ряд нюансів (зокрема, стаття звільнення), які впливають на тривалість надання фінансової допомоги безробітним.

Періоди виплат допомоги по безробіттю наступні:

 • 720 днів – для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права виходу на пенсію);
 • 360 днів – стандартна тривалість виплат для більшості громадян;
 • 270 днів – при звільненні з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, за згодою сторін, а також відповідно до пп. 3, 4, 7, 8 ст. ст. 40, 41 і 45 Кодексу законів про працю України;
 • 180 днів – для переселенців, а також молоді, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, звільнилася зі строкової військової служби.

Новини за темою: В Україні станом на вересень вважаються безробітними 130 кримчан, - Держцентр зайнятості

Для тих, у кого офіційного стажу більше року, але вони змушені були піти з роботи з поважної причини, допомога розраховується наступним чином: Страховий стаж до 2-х років – 50% від усієї суми. Від 2-6 років – 55%. 6-10 років – 60%. Страховий стаж більше 10 років – 70%. Розмір допомоги по безробіттю, який нараховують за останньою зарплатою, не може перевищувати чотирьох прожиткових мінімумів.

Як розрахувати суму виплати допомоги по безробіттю?

Середня заробітна плата для виплати допомоги по безробіттю розраховується у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів у Постанові № 1266 від 26 вересня 2001 р. Розрахунковим періодом є 6 місяців, що передували розірванню трудового договору. Спочатку обчислюється середньоденний заробіток, з урахуванням відпрацьованих днів у розрахунковому періоді, потім він множиться на відсоток, який і визначає розмір допомоги.

Кожен українець може зробити розрахунок допомоги по безробіттю самостійно.

Можна скористатися онлайн-калькулятором на сайті служби зайнятості або іншого офіційного порталу.

Для розрахунку допомоги знадобиться наступна інформація:

 • Загальна кількість страхового стажу;
 • Розмір страхового стажу за останні 12 місяців;
 • Скільки залишилося до пенсії. За якою статтею відбулося звільнення;
 • Дохід за останній рік.

Калькулятор сам вирахує можливу суму допомоги, остаточний розмір підрахують в ЦЗ. Якщо всі дані вписані правильно, то обидва результати будуть однаковими.

Відвідування центру зайнятості та підбір підходящої роботи

Після присвоєння статусу безробітного необхідно відвідувати ЦЗ (не рідше одного разу на 30 календарних днів) та співпрацювати з кар'єрним радником у підборі підходящої вакансії. Підходящою роботою вважається та, яка відповідає вашій освіті, професійним навичкам та досвіду роботи.

У тому випадку, якщо протягом 6 місяців з дня реєстрації безробітному не змогли знайти роботу за фахом, то йому запропонують пройти перенавчання на іншу професію з урахуванням його здоров'я, здібностей та потреб ринку праці.  

Повторна реєстрація в центрі зайнятості можлива не раніше, ніж через 90 календарних днів з дня припинення реєстрації. Однак у цей тримісячний період служба зайнятості надаватиме вам лише консультаційні послуги, виплата допомоги по безробіттю проводитися не буде.

Пропуск призначеної дати відвідування центру зайнятості без поважних причин спричиняє за собою скорочення виплат та/або зняття з обліку.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>