Як отримати водійські права в Україні: Інструкція

112.ua

В Україні водійське посвідчення дає право користуватися транспортом класу B1 (трицикли і квадрицикли), B, C1, C (автомобілі) при досягненні 18-річного віку. Користуватися транспортом класу А (мотоцикли) можна з 16 років, а всі інші категорії відкрито з 19 років. Що стосується громадського транспорту: автобуси, трамваї і тролейбуси, то керувати ними дозволяється тільки після 21 року.

Якщо вас цікавить, як отримати водійські права в Україні? Які документи потрібні для видачі посвідчення? Що робити, якщо позбавили водійських прав? То наступна добірка 112.ua саме для вас.

Для початку визначимося, яким транспортним засобом ви плануєте керувати

Насамперед вибір засобу пересування обмежується віковими характеристиками. З 16 років можна отримати право управління для засобів категорії А, у 18 років відкритий доступ для класів B1, B, C1, C. Доступ до вищих категорій вимагає досягнення 19 років. А управління пасажирським транспортом можливо з 21 року.

112.ua

Залежно від типу транспортного засобу, його маси і технічних особливостей права видаються за категоріями. Для управліннями багатьма з них передбачено окреме навчання, а підкатегорії найчастіше відкриваються автоматично.

Після того, як із вибором категорії ви визначилися – потрібно слідувати інструкції нижче.

Як отримати водійське посвідчення вперше: Інструкція

Крок 1. Навчання в автошколі

При виборі автошколи важливо враховувати два основні моменти: наявність ліцензії МОН та атестата акредитації МВС.

Терміни та вартість навчання на курсах водіння залежать від вибраної категорії транспортних засобів. Для запису в автошколу необхідно подати наступний пакет документів:

 • заява із зазначенням місця проживання та категорії транспортного засобу;
 • паспорт (пред'являється особисто) + копія ІПН;
 • 4 фотографії розміром 3,5х4,5;
 • медична довідка

Після закінчення курсу навчання здаються внутрішні іспити з правил дорожнього руху і водіння. Підтвердженням проходження підготовки водіїв є свідоцтво про закінчення навчання в автошколі, термін дії якого складає 2 роки з дня закінчення курсів.

Крок 2. Медичний огляд

Без медичної довідки права отримати неможливо. Основною метою медогляду є отримання довідки про придатність до керування транспортним засобом.

Медичний огляд для отримання прав включає в себе: загальне обстеження спеціалістами медичної комісії, лабораторне і функціональне обстеження (загальний аналіз крові та сечі, аналіз крові на цукор, ЕКГ, обстеження гостроти і поля зору, обстеження вестибулярного апарату, визначення групи крові та резус-фактора).

Крок 3. Здача іспитів у сервісному центрі МВС

З 2019 року прив'язку до прописки для здачі іспитів на права скасували, тому зробити це можна в будь-якому сервісному центрі Міністерства внутрішніх справ. Водночас потрібно врахувати, що здавати теорію на знання правил дорожнього руху і водіння можна тільки в одному територіальному сервісному центрі.

Всі необхідні документи подаються представниками автошколи, від вас вимагається лише наявність паспорта.

Індивідуальна здача іспитів (окремо від своєї групи з автошколи) передбачає самостійну подачу повного пакета документів:

 • заява (заповнюється в ТСЦ);
 • копія ідентифікаційного коду;
 • документ, що посвідчує особу;
 • квитанція про оплату адміністративної послуги;
 • медична довідка встановленого зразка;
 • оригінал та ксерокопії документів про зміну особистих даних (у випадку їх зміни);
 • дві фотографії 3,5х4,5 см

Іспит для отримання прав складається з двох частин: теоретичної (20-хвилинне тестування – 20 запитань) і практичної (власне водіння).

Якщо ви не вклалися у відведений для тестів час або зробили більше двох помилок – іспит ви провалили і до практичної частини не допущені. Перездати теорію можна не раніше, ніж через 5 днів, кількість спроб необмежена. На складання практичного іспиту з водіння надається 3 спроби.

Важливо! На сайті Головного сервісного центру МВС з'явилася можливість безкоштовно підготуватися до здачі теоретичного іспиту з правил дорожнього руху для отримання водійського посвідчення за посиланням. Кількість спроб пройти тест — необмежена.

Крок 4. Отримання водійського посвідчення

Права видаються через 5 робочих днів з моменту успішної здачі іспитів. Посвідчення видається особисто під розписку після пред'явлення паспорта.

Окрім посвідчення, працівники центру повинні повернути вам екзаменаційну картку і медичну довідку.

Термін дії посвідчення водія становить 30 років та рахується з дня його оформлення. Інвалідам та особам, які мають медичні обмеження, права видаються із зазначенням відповідної піктограми у графі "Обмеження".

Водіям-початківцям після проходження медогляду і здачі іспитів видається тимчасове посвідчення з обмеженим правом керування транспортним засобом (перевищення швидкості 70 км/год). Термін дії таких водійських прав становить 2 роки, опісля їх замінюють на постійні.

Як замінити водійське посвідчення?

Заміну посвідчення водія можна здійснити у відповідності з "Положенням про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засоби" в таких випадках:

 • посвідчення непридатне для використання (зіпсоване, не читаються записи);
 • змінені особисті дані власника (прізвище, ім'я та по батькові);
 • відкриття іншої категорії водійських прав;
 • отримання посвідчення нового зразка;
 • права були втрачені або вкрадені.

Процедура обміну водійського посвідчення не передбачає повторну здачу іспитів. Заміна чинних прав проводиться незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування водія. Обмін посвідчення проводиться протягом 5 робочих днів з моменту подання повного пакета документів.

Як отримати міжнародні водійські права?

Отримати водійські права міжнародного зразка можна в будь-якому сервісному центрі МВС протягом 5 днів від дня подання повного пакету необхідних документів:

 • посвідчення водія (оригінал);
 • громадянський та закордонний паспорт;
 • фотографія 3,5х4,5 см

Водійське посвідчення міжнародного зразка видається на 3 роки і діє за кордоном тільки в поєднанні з українськими правами. При цьому для оформлення європейського посвідчення водія не потрібно проходити ПДР-тести і здавати водіння.

Які зміни при отриманні водійських прав набрали чинності з 19 жовтня?

Нововведення, які стосуються підготовки водіїв

 • допускається індивідуальний порядок підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв;
 • практичний іспит проходить у територіальному центрі МВС, в якому успішно складено теоретичний іспит;
 • термін дії свідоцтва про закінчення автошколи скоротили з 10-ти до 2-х років;
 • є можливість застосування фото- і відеофіксації під час здачі іспитів.

Електронний формат

Свідоцтво про закінчення закладу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв у паперовому вигляді випускників автошкіл більше не видається. Воно буде вноситися в електронному вигляді до Єдиного державного реєстру МВС.

Окрім того, в процедурі взаємодії сервісних послуг МВС та установ з підготовки водіїв запроваджено електронний обмін інформацією.

Всі випускники, які закінчили навчання з підготовки водіїв у закладах професійно-технічної освіти, допускаються до складання іспитів без додаткового навчання в автошколі.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>