Нові правила прийому дітей до першого класу: Відповіді на головні запитання

Найпопулярніші питання та відповіді щодо нових правил зарахування першокласників

Фото з відкритих джерел

В Україні набули чинності нові правила прийому до школи. Проект змін було опубліковано трохи раніше, і він пройшов стадію обговорення та критики з боку батьків.

Загалом змін достатньо, критики теж. І якщо вже ці зміни тепер офіційно набули чинності, настав час розібратися, що саме зміниться. І що вже (і, варто визнати, небезпідставно) турбує батьків першокласників.

Що змінюється?

Тепер кожна школа повинна приймати дитину, яка "живе на території її обслуговування".

При цьому відмовити у зарахуванні дитини, яка проживає "на території обслуговування", школи не можуть.

Виняток: Випадки, коли потужність закладу не дозволяє зарахувати всіх. У такому разі батькам повинні "невідкладно запропонувати перелік навчальних закладів, максимально доступних і наближених до місця їх проживання".

Відповідний орган управління утворень також повинен "сприяти зарахуванню дітей у обрані батьками навчальні заклади" з поданого списку.

Що таке "територія обслуговування"?

У Порядку зарахування (розділ 1, пункт 2) зазначено, що територією обслуговування є адміністративно-територіальна одиниця (або її частина, або окремі будинки), яку визначає і закріплює місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування за навчальним закладом.

Це робиться "для забезпечення права кожної дитини, що проживає на цій території, на отримання початкової та/або базової середньої освіти у найбільш доступному і наближеному до місця її проживання навчальному закладі".

Говорячи простіше, місцеві органи влади визначають територію, яку "обслуговує" навчальний заклад. Наприклад, найближчі до школи будинки.

Новини за темою: Не за знаннями, а за реєстрацією: Чому нові правила приймання першокласників – сумнівне нововведення

Ок, йдемо з дитиною зараховуватися до школи. Які потрібні документи? І коли їх подавати?  

Заяву про прийом до школи необхідно подати до 31 травня.

До заяви додається копія свідоцтва про народження дитини (при поданні копії пред'являється оригінал) і оригінал або копія медичної довідки за формою первинної облікової документації № 086-1/о "Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов'язкового медичного профілактичного огляду".

За наявності та на бажання одного з батьків дитини з особливими освітніми потребами до заяви можуть додаватися оригінал або копія висновку про комплексну (або повторну) психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини або виписки з протоколу засідання психолого-медико-педагогічної консультації для зарахування дитини до інклюзивного або спеціального класу.

Форма заяви на прийом передбачає "можливість повідомлення про наявність права на першочергове зарахування" і в разі наявності такого права – можливість документального підтвердження проживання на території обслуговування.

Як документально підтвердити проживання на території обслуговування?

У Міносвіти уточнюють, що на цей момент в Порядку немає конкретного списку документів, що підтверджують місце проживання дитини або одного з батьків.

Однак орієнтовний список рекомендують. Це:

Паспорт громадянина України (або посвідка на постійне чи тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту або отримала тимчасовий захист, довідка про звернення по захист в Україні) одного з батьків дитини.

Довідка про реєстрацію місця проживання/перебування.

Виписка з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання/перебування особи (дитини або одного з її батьків).

Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Документ, що посвідчує право власності на відповідне житло (свідоцтво про право власності, витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно, договір купівлі-продажу тощо).

Рішення суду, що набрало законної сили, про надання особі права на заселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання.

Документ, що посвідчує право користування житлом (договір найму, піднайму, оренди тощо), укладений між фізичними особами за умови, що користування відповідним житлом є реальним і здійснюється за угодою та волевиявленням власника майна.

Довідка про проходження служби у військовій частині.  

Акт обстеження умов проживання.

Акт обстеження матеріально-побутових умов.

Будь-який інший документ, що підтверджує місце проживання дитини або одного з її батьків.

У Міносвіти наголошують, що перелік не є вичерпним і щодо списку документів тривають консультації.

А якщо я хочу віддати дитину в іншу школу, не за місцем прописки?

Це можна робити. В міністерстві акцентують на тому, що батьки мають право вільного вибору навчального закладу.

Схема така:

- Батьки (або один з батьків) мають право до 31 травня подати необхідні документи до будь-якого навчального закладу для зарахування на вільні місця.

- Кількість шкіл, у які можна подати документи, не обмежена.

- Такі вільні місця можуть з'явитися в навчальному закладі після 1 червня, коли будуть зараховані діти, які проживають на "території обслуговування". Першочергове право на зарахування також мають діти, батьки яких працюють у цій школі, чи там вже навчаються їхні брати або сестри.

- Кожен навчальний заклад зобов'язаний оприлюднити кількість таких вільних місць протягом двох робочих днів з моменту їхньої появи.

- Діти зараховуються на вільні місця за результатами жеребкування.

Жеребкування? Тобто? Це як взагалі?

Так, вам не примарилося. Для того, щоб, на думку Міносвіти, справедливо розподілити місця, які залишилися після зарахування "місцевих" дітей, проведуть жеребкування.

Це подія відбудеться з 5 по 10 червня і запланована як публічний захід. Під час жеребкування мають право бути присутні представники ЗМІ та громадських організацій.

Жеребкування проводиться за допомогою барабана, скриньки або іншого пристрою, виготовленого з прозорого матеріалу.

Як жереб будуть використовуватися кульки, картки або аркуші паперу.

Після того, як кульки перемішають, кожен учасник (в алфавітному порядку) дістає жереб, розпаковує його і демонструє присутнім.

Після жеребкування її результати фіксують у відповідному протоколі.

Що кому не подобається?

Вже лунають думки, що нові правила не вирішать проблему корупції у школах. Зокрема, більш багаті та впливові батьки спробують знайти шляхи, щоб не віддавати дітей до шкіл, які їх не влаштовують.

"До нас вже зверталися батьки, які зіткнулися з фактами тіньової прописки. Директори деяких шкіл відправляють батьків до РДА, де останні домовляються про тимчасову фіксацію місця реєстрації", - цитує "Українська правда. Життя" голову проекту Центру інформації про права людини щодо реформи системи реєстрації Людмилу Янкіну.

"У той же час інші батьки тепер повинні будуть збирати кілька пакетів документів для подачі заяви в різні школи, щоб потрапити хоча б в одну. Це зайвий час і ще одна перешкода до доступу до освіти", - додає вона.

А ось думка одного з батьків:

скриншот

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>