banner banner banner banner banner

Всі проблеми олімпійського спорту чіпляють та заражають і паралімпійський спорт

ВАЛЕРІЙ СУШКЕВИЧ- український громадський діяч, народний депутат України 3-7 скликань. Герой України. Інвалід першої групи з дитинства. Пересувається на візку. Закінчив механіко-математичний факультет Дніпропетровського державного університету за фахом ма-тематик-програміст. Почав трудову діяльність слюсарем на Дніпропетровському металозаводі. З 1994 по 1996 рік – віце-президент Національного комітету спорту інвалідів України. Був президентом Української федерації спорту інвалідів з ураженнями опорно-рухового апарату. У попередніх скликаннях ВР був головою комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів. З 1996 – президент Паралімпійського комітету України, уповноважений президента з прав людей з інвалідністю

Всі проблеми олімпійського спорту чіпляють та заражають і паралімпійський спорт
Уповноважений президента з питань людей з інвалідністю Валерій Сушкевич в студії "112 Україна". 05.12.2016 112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

ВАЛЕРІЙ СУШКЕВИЧ- український громадський діяч, народний депутат України 3-7 скликань. Герой України. Інвалід першої групи з дитинства. Пересувається на візку. Закінчив механіко-математичний факультет Дніпропетровського державного університету за фахом ма-тематик-програміст. Почав трудову діяльність слюсарем на Дніпропетровському металозаводі. З 1994 по 1996 рік – віце-президент Національного комітету спорту інвалідів України. Був президентом Української федерації спорту інвалідів з ураженнями опорно-рухового апарату. У попередніх скликаннях ВР був головою комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів. З 1996 – президент Паралімпійського комітету України, уповноважений президента з прав людей з інвалідністю

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях Валерій Сушкевич.

Доброго дня, Валерію Михайловичу. Коли я записувала інтерв'ю з Макаревичем, ви приїхали на зустріч із ним. Про що ви говорили?

Сушкевич: Я – прихильник творчості Макаревича. Один з моїх проектів називається: "Без меж". Ми хотіли би, щоб люди, які мають вплив на свідомість суспільства, сказали б щось про людей, які мають проблеми з інвалідністю. Я розмовляв з Андрієм з точки зору того, чи готовий він взяти участь у нашому проекті, який має за мету вплив на свідомість суспільства. Він мені відповів, що він якраз думає над тим, як розвернути людські мізки до того, що люба людина: в колясці, на протезі, незряча - людина, яка має можливості, рівні в країні. Макаревич відразу піймав ту домінанту моїх дій, які я собі реалізую.

- Практично у всіх країнах Європи життя інваліда не відрізняється від життя будь-якої іншої людини. У людей немає обмежень. Чому в Україні така складна ситуація?

- Президент України визначився з питанням, що слово "інвалід" із вжитку ліквідується, і є "люди з інвалідністю". Питання не тільки в Україні. Ми – продукт пострадянського суспільства, де інвалід був "інвалід". Фактично, все що є сьогодні в Україні – атавізми того суспільства, де визначалося, що якщо людина незряча, без рук, без ніг, з ДЦП – вона якось портить усю "чудову" радянську картинку. Краще зробити такий страшний принцип, у якому я жив як молода людина – соціальну ізоляцію. Фактично, сегрегація за ознакою інвалідності – тобто дистанціювати, ізолювати. Синонімом радянського сприйняття людей з інвалідністю була убогість – якщо ти з інвалідністю, то ти – убогенький. Про те, що були генії людства, незважаючи на інвалідність, починаючи від Бетховена – про те ніхто не хоче говорити. Маємо цей варіант наслідку ментальності сприйняття цих людей, як людей, які мають проблеми і які нездатні. За моєю статистикою в країні таких людей біля 3 млн. За даними ООН 10% населення світу – це люди з інвалідністю. Навіть у цивілізованих країнах, де не було Чорнобиля, нема зони АТО – ця цифра не менше.

Новини за темою

- На вулицях людей з обмеженими можливостями дуже мало. Виходить, що вони не можуть вийти, соціалізуватися?

- Тут є дві причини, чому люди з інвалідністю залишаються на певному  рівні соціальної ізоляції. Доступність нашого суспільного середовища – бар’єрне. Починаючи від тротуару, дороги, транспорту. Є східці, є неможливість зайти в двері (можуть бути вузькими), у туалет. Недоступні заклади освіти, охорони здоров’я. Коли ми в Європі бачимо багато людей з інвалідністю на вулицях, а у нас не бачимо, складається враження, що у нас їх дуже мало. У правилах ДАІ, до речі, людина на візку не вважається пішоходом. У нас не має права рухатися по переходу, бо ми не є людьми-пішоходами. Це те, що залишилося і ще не помінялося. Можу сказати, що за останні роки наша законодавча база стала одною з найкращих на пострадянському просторі. Ми одні з перших ратифікували Конвенцію ООН про права людей з інвалідністю, хоча влада категорично цього робити не хотіла. Громадянське суспільство і я особисто тоді переконали і уряд, і президента, і він підписав конвенцію, а парламент ратифікував. Сьогодні це головний міжнародно-правовий документ, який став складовою українського законодавства. Раніше ми не бачили пандусів, паралімпійців, не бачили, щоб людина з інвалідністю могла поступити в ВНЗ. Зараз є кандидати наук незрячі, є багато спеціальностей, де люди з інвалідністю реалізують себе. Є супермаркети, аптеки з пандусами. Процес вже пішов і йде. Але темпи реалізації недостатні. Є поняття універсального дизайну, який повинен включати в себе все. 12% травм опорно-рухового апарату в світі – на східцях. Не треба забувати про людей похилого віку і про матерів з дітьми на візочках.

- Чим відрізняються наші паралімпійці?

- 10 років назад на Генеральній асамблеї міжнародного паралімпійського комітету було об’явлено, що Україна має найвищі темпи розвитку паралімпійського руху в світі. Тут є об’єктивний і суб’єктивний чинники. Об’єктивний у тому, що нам вдалося в Україні спільно з представниками громадянського суспільства створити унікальну систему фізичної культури людей з інвалідністю. Ми ресурси громадянського суспільства включили в систему державної влади. У нас є система "Інваспорт" - державна установа, яка вперше в історії державного адміністрування має повноваження на розвиток фізичної культури і спорту в Україні. У кожній області вона має свої підрозділи, але керують цією державною установою дві інституції – Мінспорт і Національний паралімпійський комітет. Вони керують на паритеті, включаючи ресурс федерацій спорту людей з інвалідністю по зору, по слуху і т. д. Суб’єктивний фактор, що нам вдалося створити команду людей, яка сьогодні найкраща за всю історію України. Міністри міняються, але постійно залишається наша команда, Національного паралімпійського комітету, яка разом з будь-яким міністром. У нашій історії був тільки один міністр, з яким я не міг спрацюватися, і я був обурений його недолугим адмініструванням і тим, що він заважав працювати. Це був Булатов, і, на жаль, це була людина, з якою неможливо було вирішити щось не тільки в професійному полі, а і в загальнолюдському контексті, не можна було вирішити жодного питання. Він почав навіть заважати роботі нашої команди. Але це недовго тривало.

Новини за темою

- Наскільки сьогодні потрібне Міністерство спорту? Назвіть джерела корупції у спорті?

- Я почав боротися з корупцією зовсім юною людиною, коли я був ще першим віце-президентом Національного паралімпійського комітету. Я керував федерацією спорту людей з інвалідністю опорно-рухового апарату. Я в своїй федерації повністю викоренив всі корупційні схеми, а потім до мене звернулися незрячі спортсмени, що в них у федерації це процвітає. Це була естафета радянських часів. Коли я став президентом Комітету - я почав працювати над цією раковою пухлиною. Одне з наших досягнень – ми мінімізували корупцію. По-перше – кадрова селекція. У керівництві Комітету люди, які орієнтовані на результат. Я пишаюся членами своєї команди, які працюють вже понад десять років. Кажуть, чому так швидко побудувалася наша параолімпійська база – "от тільки Сушкевичу давали гроші на будівництво Національного паралімпійського центру". Якщо я візьму всі кошти, які потрачені на реконструкцію всіх олімпійських баз - то це будуть шалені кошти. Багато олімпійців здобули медалі, тренуючись у паралімпійському центрі. До мене підходили і говорили, що пропонують відкати під час користування центром. Я сказав, що ніяких відкатів не буде.

- Чи є у вас якісь рекламні проекти? У вас багато медалістів.

- Всі негаразди олімпійського спорту чіпляють і заражають і паралімпійський спорт. Ми забираємо багато тренерів з олімпійського спорту – на жаль, не всі йдуть до нас. Але ми їх спокушаємо своїм відношенням. Тренери відмічають зовсім інший варіант адміністрування в наших командах. Ми успішно боремося з тим, що торкається імунітету в параолімпійському спорті стосовно захворювань великого так званого спорту. Я вважаю, що якщо ти досягаєш світового рівня і виходиш на рекорди світу – ти не можеш займатися по-аматорськи ще чимось. Це нереально. Концентрація людських ресурсів людини настільки велика, щоб досягти рекорду, що цьому треба приділяти найбільшу увагу. Тому у нас є штатні спортсмени, які отримують зарплату щомісячно, які отримують стипендію президента (12 тис. гривень – стипендія паралімпійського чемпіона). Це все в поєднанні дає варіант прийнятності. Ще є преміальні, начебто великі. Але я знаю проблеми людини, яка живе в нашій країні з інвалідністю.

- Чому ви не народний депутат? Чи хочете ви повернутися в політику?

- Це питання для мене зараз дуже болюче. Коли я йшов у черговий  раз у парламент, коли я туди не попав – я свято вірив, що я там буду. 80% людей з інвалідністю вважають, що я депутат. Я не попав у парламент, тому що не зайшов куди потрібно, не попросив. Але я повернуся в парламент. Я побачив, скільки законів України знищено, тих, які я писав, які стосуються прав людей з інвалідністю. Я не можу не піти в український парламент. Мені треба робити те, що я робив, і продовжити підтримувати законодавчо і практично.

Новини за темою

- У вас є питання?

- Як ви займаєтеся своїм здоров’ям?

- Я намагаюся завжди, якщо у мене є час - півгодини вранці на йогу. І намагаюся бігати.

- Я бажаю вам рухатися до кінця. Я дома з 10 до 11 вечора кожного дня займаюся штангою, еспандером, фізичною зарядкою.

- Дякую.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>