Українські вчені вперше після 17-річної перерви вирушають досліджувати Південний океан

За замовленням Комісії з захисту морських живих ресурсів Антарктики (ССAMLR) буде проведено дослідження запасів антарктичного криля, який є основою океанічної екосистеми

З відкритих джерел

Сьогодні, 13 листопада, група українських учених уперше після 17-річної перерви вирушає в дослідницьку експедицію із вивчення стану Південного океану. Про це йдеться в повідомленні на сайті Міністерства освіти і науки України.

До складу команди увійдуть учені Національного антарктичного наукового центру МОН України, Українського наукового центру екології моря та Інституту геофізики НАНУ.

Вісім учених будуть працювати на кораблі протягом місяця, а одна дослідниця залишиться на судні на весь період, поки вода Південного океану буде вільна від льоду.

"Уперше з 2001 року Україна бере участь у подібних дослідженнях. І це, звичайно, є визнанням як високого наукового потенціалу України, так і активної міжнародної позиції нашої держави в питаннях збереження вразливої екосистеми Антарктиди", - зазначив керівник Національного антарктичного наукового центру МОН Євген Дикий, який особисто очолить експедицію.

Команда вчених має 3 основні мети досліджень Південного океану.

Так, за замовленням Комісії з захисту морських живих ресурсів Антарктики (ССAMLR) буде проведено дослідження запасів антарктичного криля, який є основою океанічної екосистеми. Нині Україна є однією з 6 країн (разом з Великою Британією, Китаєм, Кореєю, Норвегією і Чилі), які не тільки здійснюють промислове виловлювання криля, а й досліджують його запаси. Спільними зусиллями вчені мають знайти відповідь на запитання, чи треба обмежити виловлювання криля.

Також уперше буде здійснено автоматичний відбір проб води в Океані та її аналіз за 14 показниками на сучасному обладнанні Ferrybox протягом півроку, щонайменше до травня 2019 року, поки на поверхні океану не буде льоду. Ще одним важливим завданням учених буде відбір зразків "екологічного ДНК" (розчинене ДНК всього живого, яке перебувало в океанських водах протягом останніх трьох днів) з метою розробки комплексного "портрета" всіх жителів океану, від мікроорганізмів до китів.

Учені вирушать Південним океаном до берегів Антарктиди з Кейптауна (ПАР) на риболовно-крильєвому траулері "Море Співдружності" (корпорація "Аквамарин", Україна).

Цікаво, що Антарктида - найхолодніший материк землі. Мінімальна температура, зафіксована в Антарктиді, — мінус 91,2 °C. Такі показники зафіксували супутники в 2013 році в районі японської станції "Купол Фудзі" на висоті близько 3720 м над рівнем моря. Попередній рекорд -89,2 °C фіксували на радянській станції "Восток" у 1983-му.

Поверхню материка (95% території) вкрито крижаним панциром, середня висота якого становить 2000 м, а біля Південного полюса сягає навіть 4 тис. м. Завдяки цьому унікальному покриттю Антарктида є найвищим у світі материком і найбільшим "банком" прісної води на Землі.

Першою документально доведеною висадкою на берег Антарктиди вважають норвезьку експедицію Карстена Борхгревінка і Леонарда Крістенсена. Вони ступили на крижаний берег у січні 1895 року.

Українська дослідна станція розташована біля Антарктичного півострова, на острові Галіндез. Спочатку вона мала назву "Фарадей" і належала Великій Британії, але в 1996 році її передали Україні та назвали на честь першого президента Академії наук України Володимира Вернадського.

Джерело: 112.ua

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів