Україна піднялася на 107-ме місце в рейтингу свободи слова "Репортерів без кордонів"
Перед Україною - Чорногорія, за нами - Гвінея
23.72 | 26.32 |
Перед Україною - Чорногорія, за нами - Гвінея
Перед Україною - Чорногорія, за нами - Гвінея
Міжнародна організація журналістів "Репортери без кордонів" опублікувала рейтинг свободи слова в 180 країнах світу, Україна зайняла 107-ме місце, піднявшись на 22 позиції вгору.
Україна розташувалася в рейтингу між Чорногорією (106-те місце) і Гвінеєю (108-ме місце). З минулого року Україна піднялася на 22 позиції зі 129-го місця. В організації пояснюють, що такий ривок зумовлений низкою прийнятих в Україні законодавчих ініціатив – про прозорість власності ЗМІ та доступ до інформації про бенефіціарів. Проте в організації зазначають, що українські ЗМІ продовжують контролюватися заможними бізнесменами, а також звертають увагу на заборону для в'їзду ряду журналістів і "параноїдну поведінку спецслужб".
У районах, що контролюються бойовиками, відсутні критично налаштовані журналісти, а також немає ніяких іноземних спостерігачів.
З сусідів нашої країни найсумніша ситуація в Білорусі, яка посіла 157-ме місце в рейтингу. Організація зазначає, що, незважаючи на спроби білоруської влади "стерти образ останньої диктатури Європи", в країні позаштатні журналісти так само піддаються тиску з боку влади, а Міністерство інформації активізувало свій контроль над друкованими ЗМІ та онлайн-виданнями, а також заборонило ПЗ, яке може допомогти обійти цензуру в мережі.
Росія піднялася на 4 позиції і тепер займає 148-ме місце, закони з питань діяльності ЗМІ в РФ "Репортери без кордонів" називають драконівськими і відзначають неухильне зростання тиску на ЗМІ, починаючи з 2012 року, коли Володимир Путін повернувся в Кремль. Зазначається, що влада взяла під контроль або знищила провідні незалежні новинні агентства, телеканали ж продовжують "наповнювати глядачів пропагандою".
"Клімат став дуже гнітючим для тих, хто сумнівається в новому патріотичному і неоконсервативному дискурсі або просто намагається підтримувати якісну журналістику", - йдеться у характеристиці ситуації в РФ.
На 4-й позиції в рейтингу опустилася Молдова - до 76-го місця, зазначається, що ЗМІ в цій країні надзвичайно поляризовані, а редакційна політика провідних медіа надзвичайно корелюється з інтересами їхніх власників.
Угорщина втратила дві позиції і опустилася на 67-ме місце, поруч виявилися Румунія і Польща – 49-те та 47-ме місця відповідно. При цьому Польща втратила відразу 29 позицій через прийняття закону про ЗМІ, який надав державі право звільняти редакторів держрадіо- і телеканалів, а ось Румунія, навпаки, піднялася на три позиції, хоча і відзначається надмірна політизація румунських ЗМІ та корумпована система фінансування.
З українських сусідів найбільш вільна преса в Словаччині – країна посіла 12-те місце, хоча в цій країні і найбільш суворе покарання за наклеп в ЄС – до восьми років позбавлення волі. А в 2014 році цензура була посилена впровадженням обмеження числа журналістів у словацькому парламенті, пересування у стінах законодавчого органу, а також введенням заборони на фотографії особистого майна парламентаріїв.
У десятці найбільш вільних країн світу для преси на першому місці Фінляндія, потім слідують Нідерланди, Норвегія, Данія, Нова Зеландія, Коста-Ріка, Швейцарія, Швеція, Ірландія і Ямайка.
Рейтинг десятки країн з найбільш плачевною ситуацією у свободі слова виглядає так: Ємен, Куба, Джібуті, Лаос, Судан, В'єтнам, Китай, Сирія, Туркменістан, Кот-Д'івуар, Північна Корея, остання у списку - Еритрея.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть кнопку "повідомити про помилку", щоб повідомити про це редакцію