"Твій Валентин": Все, що потрібно знати про історію та традиції Дня всіх закоханих

У Дня святого Валентина багато і прихильників, і противників. Перші обожнюють рожево-плюшеву атрибутику та інші "ніжності", а другі бачать у святі маркетинговий хід і елемент масової культури. Відзначати його чи ні - справа індивідуальна, ну а ми поки розповімо, звідки він до нас прийшов

З відкритих джерел

Весь світ, а разом з ним і Україна, сьогодні, 14 лютого, святкує День святого Валентина або День всіх закоханих. Це свято прийшло до нас порівняно недавно, приблизно 15-20 років тому, і зараз відзначається повсюдно, без прив'язки до релігії, а швидше як додатковий привід сказати своїй другій половинці про почуття і влаштувати щось особливо романтичне, але історія його давніша і оповита багатьма легендами. Так, наприклад, одним з головних питань донині залишається: а чи існував взагалі святий Валентин і чи дійсно він вперше подарував коханій романтичну валентинку?!

Історія свята

Католицька церква визнає, принаймні, трьох різних святих на ім'я Валентин, які були вбиті.

Одна з легенд свідчить, що Валентин був молодим священиком, який також цікавився природничими науками та медициною. Він жив у третьому столітті в Римі. Саме тоді, коли імператор Клавдій II вирішив, що самотні чоловіки є кращими солдатами, ніж ті, що обтяжені родинами, і заборонив воїнам одружуватися.

Валентин, розуміючи несправедливість указу, кинув виклик імператору і продовжував таємно вінчати закоханих. Коли Клавдій дізнався про це, то засудив священика до смертної кари. Але під час очікування виконання смертного вироку у в'язниці Валентин закохався у дочку тюремника Юлію.

Перед стратою священик залишив їй прощальне послання і підписав його "Твій Валентин". Саме з цим неймовірним моментом і проявом любові пов'язують і появу Дня всіх закоханих, і звичай дарувати валентинки.

Священику відрубали голову, а пізніше Валентин був канонізований католицькою церквою.

Згідно з іншою легендою, Валентин був римським патрицієм і таємним християнином, який звернув у нову віру також і своїх слуг. Одного разу він проводив обряд вінчання для двох з них. Але за доносом або за збігом обставин всі троє були затримані вартою.

З відкритих джерел

Валентин як особа, яка належала до вищого класу, міг уникнути смерті, але не його слуги. Тоді, бажаючи підбадьорити приречених одновірців, Валентин написав їм листа у вигляді червоних сердець, що означають християнську любов. Послання нареченим повинна була передати сліпа дівчинка, але несподівано в темницю прийшов сам Валентин, який умовив варту відпустити його слуг взамін на його життя.

Перед виходом на арену смерті Валентин передав останній лист, освячений вірою і добротою, сліпий дівчинці, яка після цього прозріла і стала красунею.

Третя легенда свідчить, що Валентин жив у Єгипті приблизно у 100-153 рр. Він був цінним кандидатом на пост римського єпископа (тобто Папи), у своїх проповідях звеличував цінності шлюбу як втілення християнської любові. Про обставини його смерті практично нічого невідомо.

Крім цього, здогадками оповита і дата святкування. Одні вважають, що День святого Валентина святкується в середині лютого, щоб відзначити річницю смерті або поховання святого, інші стверджують, що церква, можливо, вирішила призначити Валентинів день на цей час у спробі "християнізації" язичницького свята Луперкалій, яке також відзначалося у цей день.

Луперкалії були святом родючості, присвяченого Фавну, римському богу сільського господарства, а також засновникам Риму Ромула і Рему.

На початку свята Луперкалій римські священики збиралися в священної печери, де немовлята Ромул і Рем, засновники Риму, як вважалося, були вигодувані вовчицею. Вони приносили в жертву козла і собаку, потім обробляли шкіру козла на смужки, занурювали їх у жертовної крові і стібали цими смужками перехожих.

Вважалося, що дотик шкури приносить родючість, а жінкам забезпечить легкі пологи.

В кінці 5-го століття Папа Геласій оголосив Луперкалії поза законом і постановив святкувати 14 лютого День святого Валентина. У середні століття у Франції і Англії вважали 14 лютого початком шлюбного сезону птахів, і згодом цей день став днем закоханих і романтики.

У Римсько-католицькій церкві св. Валентин офіційно вважається покровителем не закоханих, а людей, які страждають на нервові захворювання: ікони часто зображують Валентина в одязі священика або єпископа, який оздоровлює юнака від епілепсії.

За церковними переказами, на могилі св. Валентина один юнак, хворий на епілепсію, довго молився - і видужав.

У 1969 році покровитель закоханих був вилучений із календаря святих як такий, чию історичність взяли під сумнів. Тепер 14 лютого римо-католики відзначають День святих Кирила та Мефодія, яких Папа Римський Іван II проголосив святими покровителями Європи.

У християн східного обряду пам'ять трьох святих Валентинів шанують 7 травня, 19 липня і 12 серпня. Що стосується свята 14 лютого, ставлення до нього неоднозначне: православні священики попереджають про те, що потрібно розрізняти тілесну і духовну любов. Кращим способом довести чистоту своїх намірів вони вважають похід в цей день в храм зі своєю другою половинкою.

Традиції та атрибути свята

Традиційно на День всіх закоханих люди дарують один одному різні солодощі у формі сердечок, квіти і сувеніри. Незмінними атрибутами свята залишаються валентинки, голуби й купідони.

З відкритих джерел

Згідно легендам, найпершою валентинкою в світі вважається записка, відправлена герцогом Карлом Орлеанським в 1415 році. Перебуваючи в англійському полоні після битви під Азенкуром, він нібито надсилав із лондонської в'язниці віршовані любовні послання своїй дружині. Одна з тодішніх "валентинок" нині зберігається в Британському музеї.

Через кілька років після першої валентинки король Генріх V найняв письменника на ім'я Джон Лідгейт, щоб той склав "валентинку" для Катерини Валуа.

З плином часу звичай посилати коханим 14 лютого невеликі сувеніри та записки-валентинки існував тільки на території Англії та Франції. Пізніше про нього дізналися завдяки емігрантам у Новому Світі (сучасні Північна і Південна Америка).

Спочатку перші "валентинки" створювалися власними руками: талановиті художники писали романтичні вірші на аркушах паперу, згодом у Великій Британії стали друкувати збірки віршів – закохані обирали найкращі і переписували їх в "валентинки".

З відкритих джерел

Десь з цього часу і почалося масове виробництво "валентинок" в промислових масштабах. Ця ідея виникла у американки Естер Хауленд. Всього за рік вона продала листівок на суму 5000 доларів.

За кількістю продажів, "валентинки" займають перше місце, поступаючись тільки різдвяним листівкам. Більшість "валентинок" купують жінки, чоловіки більше "спеціалізуються" на цукерках, шоколадках і букетах троянд. У зв'язку з цим прагматичні люди вважають День святого Валентина грандіозним маркетинговим ходом.

Різні країни - різний підхід

При цьому варто зазначити, що підхід до святкування Дня закоханих в різних країнах не однаковий. Так, в Японії цей день вважається святом чоловіків, відповідно, і подарунки 14 лютого найчастіше отримує сильна стать.

Традиційно, жінки дарують чоловікам подарунки (зазвичай кондитерські вироби, шоколад, які купують або роблять своїми руками) в знак вдячності і любові. Причому шоколад буває двох видів. Перший називається giri-choco і дарується друзям, колегам і родичам чоловічої статі. Цей подарунок не несе в собі любовного підтексту і сприймається отримувачами як люб'язність. Другий тип шоколаду, так званий hon-mei, купується лише для коханих чоловіків: чоловіків або бойфрендів. Нерідко такий шоколад виготовляється індивідуально.

З відкритих джерел

В Польщі прийнято 14 лютого відвідувати Познанську метрополію, де покояться мощі святого Валентина, а над головним престолом висить його чудодійна ікона. Самотні люди, здійснюючи паломництво в цю метрополію, вірять, що Валентин допоможе їм знайти другу половинку. Крім того, існує повір'я, що треба запитати ім'я у першого чоловіка, який зустрінеться незаміжній дівчині в День святого Валентина, щоб дізнатися ім'я майбутнього нареченого.

В Уельсі перед святом закохані вирізають з дерева ложку, прикрашають її сердечками, ключами й замковими щілинами і дарують один одному. Такий подарунок буквально означає: "Ти знайшов шлях до мого серця".

У Данії чоловіки посилають своїм подругам "валентинки" без підпису. Якщо дівчина здогадається, хто відправник, то повинна надіслати йому в відповідь на Великдень шоколадне яйце.

У Голландії саме в цей день не вважається ганебним, якщо жінка першою підійде до чоловіка і ввічливо скаже йому: "Одружуйся зі мною!" Якщо цей високий жест чоловік не оцінить, він може нарікати на себе, так як тепер повинен подарувати дамі сукню, причому, переважно шовкову.

У Саудівській Аравії святкування Дня святого Валентина заборонено під загрозою великих штрафів.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів