Священний Синод УПЦ обговорив ситуацію в церковному житті України і в світовому Православ'ї

Заява Священного Синоду Української Православної Церкви щодо ситуації в українському і світовому Православ'ї

Центр інформації УПЦ

Священний Синод Української Православної Церкви на засіданні 3 квітня 2019 року обговорив ситуацію в церковному житті України і в світовому Православ'ї після антиканонического надання Константинопольським Патріархатом Томосу про автокефалію новоствореної "Православної Церкви України", і заявляє наступне:

 • Констатуємо, що ідея подолання церковного розколу в Україні через надання Томосу про автокефалію неканонічних церковних угруповань ("УПЦ КП" і "УАПЦ") виявилася помилковою. Жодна з Помісних Православних Церков не визнала цього незаконного діяння Константинопольського Патріархату, а значна частина Помісних Церков, зокрема Антіохійська, Російська, Кіпрська, Сербська, Польська, Албанська і Православна Церква в Чеських землях і Словаччині в різних формах вже висловили свою незгоду з рішеннями Константинопольського Патріархату. Помісні Церкви також заявили, що не визнають новостворену "Православну Церкву України", не визнають дійсність хіротоній у цій структурі і забороняють своєму духовенству мати будь-молитовне спілкування і літургійне співслужіння з її представниками. Таким чином, не сталося рецепції, тобто сприйняття світовим Православ'ям цих дій Константинопольського Патріархату, який фактично спробував легалізувати розкол. Відповідно, легалізація розколу – це не той шлях, яким можна досягти церковної єдності. Нагадуємо, що згідно з історико-канонічної традиції Церкви, автокефалія надається тільки єдиної Церкви в межах конкретної держави, а не якоїсь частини, відокремленої від Тіла Церкви.
 • Слід визнати, що історична і канонічна аргументація, що приводиться Константинопольським Патріархатом щодо власного права і можливості втручання в справи інших Помісних Церков, є безпідставною, штучною, надуманою і суперечить церковним канонам. Відповідно, Константинопольський Патріархат не мав ніякого права втручатися в церковне життя України. Дії і аргументація Константинопольського Патріархату, який незаконно зняв анафему з головного винуватця українського церковного розколу Філарета Денисенка, а також визнав ієрархію "УАПЦ", в якій апостольське преємство взагалі відсутня, свідчать про те, що на Фанарі не розуміють до кінця суті того, що відбулося і відбувається в православному середовищі України. Насправді, Філарет Денисенко був анафематствован не за те, що прагнув до автокефалії, як заявляють в Константинопольському Патріархаті, а за аморальну особисте життя, нерозкаяний тяжкий гріх учинення розколу в Церкві, за створення паралельної розкольницької ієрархії і квазицерковной структури, яка протягом всього свого існування протистояла і продовжує вже під іншим ім'ям боротися з канонічною Українською Православною Церквою, а тепер навіть загрожує зруйнувати єдність між Помісними Православними Церквами.
 • Слід констатувати, що дії Константинопольського Патріархату в Україні завдали великої шкоди українському Православ'ю, а також стали загрозою для всеправославної єдності. Вважаємо, що Константинопольський Патріархат і особисто Патріарх Варфоломій має визнати свою помилку і працювати над її виправленням. Способом виправлення цієї помилки міг би стати відгук Томосу, заклик до розкольників про покаяння в гріху розколу і скликання Всеправославного зборів для соборного розв'язання українського церковного питання.
 • Церковна дійсність в Україні свідчить, що для православних християн Томос не приніс ні єдності, ні миру, ні спокою, як це обіцяли рік тому ініціатори цієї ідеї з церковних і державних кіл. Замість цього, плодами Томосу стали насильство, конфлікти, протистояння, сльози і страждання віруючих Української Православної Церкви. Всі ці факти свідчать, що проста легалізація розколу не змінює розкольників, які залишаються ворожими і агресивними до Церкви. Тільки покаяння і щире визнання розкольниками своїх помилок перед Церквою і повернення в її лоно може принести мир і єдність в церковне життя України.
 • Насильство, дискримінація та порушення прав віруючих Української Православної Церкви вже потрапили в поле зору міжнародних правозахисних організацій. Зокрема, це знайшло відображення в останній доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини. Ці правопорушення, які найчастіше підтримуються представниками влади на місцях, компрометують нашу державу в світі. Насильство, захоплення наших храмів та інші протиправні дії не призведуть до церковної єдності в Україні. Це хибний шлях і треба мати мужність визнати цю помилку. З повагою просимо представників чинної влади припинити штучне ініціювання зміни підпорядкованості наших парафій, оскільки серед нашого духовенства і парафіян немає на це внутрішнього запиту. Вважаємо, що кампанія з дискредитації Української Православної Церкви, заборона на присутність духовенства нашої Церкви в армії, спроби насильно змінити назву нашої Церкви та інші подібні антицерковные дії є стратегічною помилкою влади у сфері внутрішньої політики та стабільності в державі.
 • Особливу стурбованість викликає факт кримінального переслідування клірика Рівненської єпархії Української Православної Церкви протоієрея Віктора Земляного. Вперше за роки незалежності України священика, який захищає права віруючих і свободу віросповідання, безпідставно притягують до кримінальної відповідальності і звинувачують в розпалюванні релігійної ворожнечі.
 • Просимо державну владу не втручатися в церковні справи, своїми діями не сприяти розпалюванню релігійної ворожнечі, скасувати вимоги Закону України №2673-VIII від 17.01.2019 року про перейменування Української Православної Церкви як антиконституційні і суперечать нормам українського та міжнародного законодавства і базовим принципам прав і свобод людини, а також не сприяти рейдерському захопленню парафій нашої Церкви шляхом незаконного їх перереєстрації. Господь наділяє владою правителів не для породження розбрату в суспільстві, а для збереження миру, спокою і злагоди між усіма громадянами країни.
 • Звертаємося до представників новоствореної структури – "Православної Церкви України" із закликом згадати слова Христа про те, що саме любов до ближнього є ознакою справжніх християн (див. Ін. 13:35). Чим більше насильства з вашої сторони буде сьогодні до наших віруючих, тим більш віддаленій буде перспектива відновлення церковної єдності в Україні. Те, що ви захоплюєте наші храми із залученням політичних, державних і навіть іноді парамілітарних структур, виганяєте наші громади на вулицю, внаслідок чого вони змушені молитися під відкритим небом або в непристосованих приміщеннях, що ми сприймаємо з християнським терпінням. "Лихословлять нас, ми благословляємо; як нас, ми терпимо; ганьблять нас, ми молимося" (1 Кор. 4: 12-13). У цьому терпінні ми смиренно молимося і чекаємо того часу, коли християнська любов переможе ненависть, злобу і ворожнечу, і ми зможемо зустріти вас на порозі Церкви і обійняти як братів і сестер, які повернулися додому.
 • Висловлюємо подяку тим Помісним Православним Церквам, які вже виступили на підтримку канонічного церковного порядку і не погодилися з легалізацією розколу. Дякуємо також тих священиків і віруючих, які втративши свої храми, які були захоплені, зберегли вірність Церкві. Закликаємо духовенство та віруючих Української Православної Церкви допомагати і надавати підтримку тим священикам і громадам, у яких відібрали храми, пам'ятаючи слова святого апостола Павла: "Носіть тягарі один одного і так виконаєте закон Христовий" (Гал. 6:2).
 • У ці спасительні дні святого Великого посту, коли ми вже пройшли половину шляху до великого свята Світлого Христового Воскресіння, просимо всіх молитися, щоб Господь зберіг єдність Святого Православ'я, зміцнив нас у непохитному стоянні за Істину Божу, дарував мир, спокій і взаєморозуміння нашій Українській державі і благословив усіх нас!
 • Джерело: 112.ua

  відео по темі

  Новини за темою

  Новини партнерів

  Загрузка...

  Віджет партнерів

  d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>