Спалах кору в Україні: Чому масово хворіють діти і як захиститися від хвороби

В Україні спостерігається колосальне зростання захворюваності на кір, і медики стверджують, що це ще не межа: у недалекому майбутньому кількість хворих ще збільшиться. Що це за хвороба, чому так стрімко зростає захворюваність і, головне, як захистити від кору себе і своїх близьких? Надаємо відповіді на найбільш поширені запитання

Минздрав Украины

Упродовж останнього року в Україні в понад 43 рази збільшився показник захворюваності на кір. Якщо в 2016-му ми говорили про 78 випадків, то за підсумками 2017 року йдеться вже про понад 3000, і кількість хворих продовжує зростати.

На сьогодні спалахи захворюваності на кір зафіксовано в 17 регіонах (лідери Івано-Франківська, Одеська, Чернівецька і Тернопільська області), хоча поодинокі випадки захворювання реєструють по всій країні. І, на превеликий жаль, вже є летальні випадки: в Одеській області внаслідок ускладнень недуги померло п'ятеро осіб, у тому числі двоє дітей.

У МОЗ запевняють, мовляв, це не епідемія, але те, що найближчим часом ситуація істотно зміниться, не обіцяють. Можливо, тільки з другої половини 2018 року.

Що це за хвороба і як вона передається?

Кір вважають небезпечним гострим інфекційним вірусним захворюванням з високим рівнем чутливості (індекс контагіозності наближається до 100 %), на який хворіють переважно діти віком 2-5 років і значно рідше дорослі, які не перехворіли на це захворювання в дитячому віці.

Його головні характеристики - висока температура (до 40,5 °C), запалення слизових оболонок порожнини рота і верхніх дихальних шляхів, кон'юнктивіт, плямисто-папульозний висип шкірних покривів, загальна інтоксикація.

Як і грип, кір передається повітряно-крапельним шляхом: вірус виділяється в зовнішнє середовище хворою людиною зі слизом під час кашлю, чхання тощо. Однак, за словами лікарів-імунологів, заразитися ним можна також через предмети побуту. Наприклад, якщо користуватися одними речами або предметами гігієни із хворою людиною (ванна, санвузол, рушник, ложка, кружка тощо).

Новини за темою: Спалах кору у Києві: Понад 20 дітей захворіли після походу в цирк

За кімнатної температури вірус зберігає активність до 2 діб, за низької температури — протягом декількох тижнів.

Зараження відбувається таким чином: вірус проникає в організм здорової людини через слизову оболонку верхніх дихальних шляхів, потім з потоком крові потрапляє в лімфатичні вузли й уражає всі види білих кров'яних клітин, після розмноження (десь на 3 день) у лімфовузлах вірус знову потрапляє в кров, і починають з’являтися основні симптоми хвороби.

Більшість випадків кору спостерігають у зимово-весняний (грудень-травень) період з підвищенням захворюваності кожні 2-4 роки.

Основні симптоми та особливості перебігу

Першим симптомом кору, як уже згадувалося, є сильне підвищення температури (іноді до 40,5°C). Воно настає через 8-14 (дуже рідко 17) днів після зараження і триває від 4 днів до тижня.

Крім того, у хворих спостерігають чхання, сухий кашель, нежить, почервоніння очей, сльозотечу й світлобоязнь, запалення горла, головний біль, набряк повік та почервоніння кон'юнктиви, діарею, а також маленькі білі цятки на внутрішній поверхні щік.

Новини за темою: У Києві дітям без щеплення від кору заборонять відвідувати школи і дитсадки

Характерний для кору висип з дрібних папул, оточених плямою і схильних до злиття, можна побачити на 4-5-й день перебігу захворювання. Спочатку він з'являється на обличчі, шиї та за вухами, наступного дня - на тулубі, потім - на кінцівках. І не зникає на шкірі впродовж 5-6 днів.

Зворотний розвиток елементів висипу починається з 4-го дня висипань: температура нормалізується, висип темніє, буріє, пігментується, лущиться (тією самою послідовністю, що й висип). Пігментація зберігається 1-1,5 тижня.

Госпіталізують хворого залежно від тяжкості його стану і наявності ознак захворювання. За необтяжених форм кору людину можуть залишити вдома, під карантином, але з активним наглядом дільничного терапевта або педіатра.

При цьому варто зазначити, що різниця між захворюваністю дітей і дорослих на кір є доволі значною. У дорослих це відбувається набагато складніше, і це пов'язано з особливостями імунологічної реакції організму, специфікою регенераторної функції.

Також при захворюванні кору може виникнути низка ускладнень, серед яких найбільш поширеними є ларингіт, круп (стеноз гортані), трахеобронхіт, отит, первинна корова пневмонія, вторинна бактеріальна пневмонія, коровий енцефаліт, гепатит і лімфаденіт.

Минздрав Украины

Як захистити себе і близьких

На жаль, специфічного лікування кору немає, його лікують виключно симптоматично. Тобто для полегшення запальних процесів дихальних шляхів призначають відхаркувальні, муколітики та протизапальні аерозолі; для зняття лихоманки і болю використовують жарознижувальні засоби; зі сверблячкою на шкірі борються за допомогою щоденного ополіскування тіла тощо.

Єдиним дієвим способом захисту від хвороби вважають її профілактику шляхом вакцинації. Процедуру потрібно зробити двічі.

Минздрав Украины

Зокрема, дітям рекомендують робити перше щеплення від кору, починаючи з 1 року, тому що до цього часу в них ще може зберігатися імунітет від матері (якщо, звичайно, її вакцинували), друге – у шість років. Відбувається процес згідно з календарним графіком.

Новини за темою: Спалах кору в Одесі: школярам продовжили на тиждень зимові канікули

Якщо з якихось причин цього не було зроблено в рекомендованому віці, до лікаря слід звернутися негайно. Друге щеплення в такому випадку лікар призначає не менше ніж через місяць.

При цьому варто пам'ятати, що вакцинацію дітей віком від 1 до 9 років роблять безкоштовно. У МОЗ стверджують, що всі лікарні забезпечено достатньою кількістю вакцини. В іншому випадку вакцину доведеться купити в аптеці за власні кошти.

Минздрав Украины

Буває і таке, що людина не знає, чи є в неї антитіла і чи необхідне їй щеплення. Справа в тому, що більшість дорослого населення прищеплювалося від кору в часи Радянського Союзу, а тоді вважалося, що вистачить і одного щеплення. Отримати відповідь на це запитання допоможе лабораторний тест, який можна зробити в місцевій лікарні.

Також не варто забувати, що вакцинація є дуже ефективною, але і тут бувають промахи, тому під час спалахів кору навіть привитому від хвороби населенню рекомендують уникати великого скупчення людей. Крім того, важливим є дотримання правил гігієни, режимів навантаження та сну, правильного харчування.

Чому в Україні так багато хворих на кір?

Враховуючи все вищенаписане, отримуємо доволі просту відповідь на це запитання: на сьогодні рівень вакцинації населення України є далеким від стовідсоткового.

Минздрав Украины

На шляху до посилених заходів з імунізації населення став і високий показник випадків відмов (7,4% - понад 56 тис. дітей), і високий відсоток протипоказань, низький відсоток охоплення посиленими заходами щодо вакцинації дітей старшого віку, а в окремих регіонах - відсутність достатньої кількості вакцин, що свідчить про проблеми з перерозподілом препаратів на місцях.

При цьому, як зазначалося, дітей, які не отримали жодної дози КПК, вакцинують значно пізніше, ніж необхідно.

Найменший прогрес щодо вакцинації наразі фіксують саме в тих регіонах, де було зареєстровано спалахи захворюваності, - Тернопільській, Одеській, Львівській, Закарпатській та Івано-Франківській областях.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів