banner banner banner

Сексуальне домагання: Як гартується нова суспільна мораль

Останніми роками стрімко змінюються норми прийнятної для суспільства поведінки. Те, що ще 20 років тому могло здатися фліртом, сьогодні вже може розцінюватися як сексуальне домагання. Про нього говорять, його засуджують і визнають неналежним на всіх рівнях

Сексуальне домагання: Як гартується нова суспільна мораль
З відкритих джерел

Останніми роками стрімко змінюються норми прийнятної для суспільства поведінки. Те, що ще 20 років тому могло здатися фліртом, сьогодні вже може розцінюватися як сексуальне домагання. Про нього говорять, його засуджують і визнають неналежним на всіх рівнях

Останній місяць, поряд зі збройними конфліктами, економічними проблемами та суперечностями держав у зовнішній політиці, особливу увагу світового співтовариства приділяють темі сексуальних домагань. Якщо зібрати воєдино всі недавні зізнання і звинувачення, м'яко кажучи, у негідній поведінці, які через різноманітні флешмоби просочилися в соцмережі, а потім були підхоплені ЗМІ, починає здаватися, що попередні півсотні років населення планети займалося виключно цим.

Понад 50 жінок звинуватили продюсера "Кримінального чтива" і "Розумник Уілл Хантінг" Гарві Вайнштейна в домаганнях, і список жертв цього "сексуального хижака" поповнюється ледь не щодня.

Паралельно набуває масштабів історія оскароносця і зірки серіалу "Картковий будиночок" актора Кевіна Спейсі - вже понад десяти чоловіків зізналися, що він поводився щодо них неналежним чином.

Кевін Спейсі "ТАСС"

Шокують звинувачення в сексуальних домаганнях і інших зірок кіноіндустрії. Це і актор Дастін Хоффман (відомий за головною роллю у фільмі "Тутсі"), і легенда бойовиків Стівен Сігал, і режисери Бретт Ретнер ("Як вкрасти хмарочос", "Люди Х: Остання битва") і Джейм Тобэк ("Тайсон", "Любовний трикутник").

Але, напевно, найбільше потрясіння - те, що сьогодні йдеться не тільки про статеву розбещенність Голлівуду. Хвиля сексуальних викриттів почала накривати всі сфери нашої життєдіяльності - від шоу-бізнесу до політики. Ще на слуху історія британського футбольного тренера Баррі Беннелла, на якого минулого року почали сипатися звинувачення в домаганнях з боку його колишніх підопічних, не забуто заяву міністра закордонних справ Швеції Маргот Валльстрем про зростання розбещеності на найвищому політичному рівні в Євросоюзі, підозру австралійської поліції щодо домагань з боку скарбника Ватикану Джорджа Пелла, відставку через сексуальні домагання міністра оборони Великої Британії Майкла Феллона і тисячі, тисячі історій пересічних громадян на сторінках у соцмережах.

Змінюється саме поняття

При цьому варто зазначити, що вражає не сам факт наявності сексуального домагання. Те, що воно має місце в нашому житті, — вже давно не новина. Ні для кого не є секретом, що іноді шлях наверх у найрізноманітніших сферах життя простіше прокласти через ліжко, і є такі, яких це цілком влаштовує. Відповідних прикладів у світовій історії безліч. Наївно було б вважати, що в XXI столітті людство раптово різко змінилося, і ця практика зникла назавжди.

Цікаво інше: останніми роками стрімко змінюються норми прийнятного, тобто саме поняття "сексуальне домагання". Воно стає ширше.

Ми знаємо, що сексуальне домагання - це залякування, знущання або примус до сексуального характеру, а також небажана або неналежна обіцянка винагороди в обмін на інтимні послуги, інші усні або фізичні (обійми, дотики, напад з метою зґвалтування) переслідування сексуального характеру. У більшості сучасних правових контекстах воно є незаконним, хоча і в багатьох випадках безкарним.

Однак сьогодні вже не можна провести межу й сказати: "ось це - домагання, а ось це – ні". Усе дуже індивідуально. Наприклад, історія з міністром оборони Великої Британії Майклом Феллоном. Те, що офіцер Королівських збройних сил міг дозволити собі у стосунках із жінкою десяток років тому, не будучи звинуваченим у нехтуванні етичних норм, тепер розглядають як аморальний вчинок з усіма наслідками.

Майкл Феллон З відкритих джерел

Феллон зізнався, що 15 років тому повівся неналежним чином – він помацав за коліно журналістку Джулію Хартлі-Брюер. Звичайно, чиновник давно вибачився, журналістка ні в чому його не звинувачує, навпаки, вважає, що це кумедний випадок. Але все ж міністр вирішує піти у відставку. "Останніми днями спливла низка тверджень про членів парламенту, в тому числі про мою поведінку в минулому. Більшість з них є помилкові, але я визнаю, що в минулому я не відповідав високим вимогам, які ми покладаємо на Збройні сили, які я маю честь представляти. Я не вважаю правильним продовжувати службу як міністр оборони після того, як у минулому я впав нижче за ці стандарти", - зазначив Феллон.

Аналогічним чином розвиваються відносини статтей і в інших сферах. Скажімо, ще не так давно, коли жінці казали, що вона добре виглядає, це сприймалося як комплімент, сьогодні ж у деяких країнах це може стати причиною для розмов про домагання. Підтвердженням цього може бути недавнє опитування YouGov Eurotrack. Згідно з ним, у Британії 16% респондентів переконані, що сказати жінці, що вона добре виглядає, - це сексуальне домагання. Також домаганням є підморгування (так вважають 13% опитаних) або навіть погляд, який кинуто на жіночі груди (так вважають 50% респондентів).

Втрата гендерної прив'язки

При цьому варто зазначити, що "сексуальне домагання" починає втрачати своє чоловіче обличчя. Якщо 50 років тому суспільство говорило про нього як про проблему, з якою мають справу на роботі або в повсякденному житті переважно  жінки, сьогодні ми говоримо про нього як про загальне зло. Чоловіки все частіше зізнаються, що також були жертвами сексуального домагання з боку як інших чоловіків, так і жінок. Прикладом цього може бути як уже згадана історія Кевіна Спейсі і Баррі Беннелла, так і нещодавня розповідь охоронця американської співачки Мерайї Кері.

Мерайя Кері та Майкл Анелло, 2016 SplashNews.com

Напередодні стало відомо, що якийсь Майкл Анелло, який з червня 2015 року по травень 2017 року забезпечував безпеку Кері, подав на співачку до суду за сексуальні домагання. Чоловік стверджує, що Кері поводилася непристойно, а також постійно ображала його самого і його колегу. Зокрема, він згадав епізод, що стався в Кабо-Сан-Лукасу в Мексиці. Кері нібито попросила його піднятися до неї в номер, щоб допомогти з багажем. При цьому вона була одягнена в прозору сорочку. Анелло хотів піти, але співачка наполягала, щоб він залишився. Це було розцінено охоронцем як домагання.

Суспільство міцніє

Водночас зміна норм прийнятного, зростання моральності призводить не тільки до більш широкого розмаху проблеми – ми також можемо говорити про те, що суспільство міцніє. Якщо порівняно нещодавно про сексуальні домагання практично не говорили, їх не виносили, як сміття з хати, сьогодні постраждалі від рук кривдників більше не соромляться говорити, не бояться розголосу, пліток, несхвальних поглядів колег, вони домагаються покарання для тих, хто їх образили, намагаються попередити інших.

Багато в чому стають корисними соціальні мережі та ЗМІ. Так, після історії з Вайнштейном американська актриса Аліса Мілано ініціювала флешмоб у Twitter #MeToo ("Я теж). Його підтримали мільйони людей зі всього світу. Люди почали ділитися своїм травматичним досвідом, пов'язаним із сексуальним насильством і домаганнями.

З відкритих джерел

Основні флешмоби привели до появи так званих "продовжень". Наприклад, виник флешмоб #ItWasMe ("Це був я"). Під цим хештегом чоловіки почали зізнаватися в домаганнях і насильстві. "Помітив, що я робив купу речей, які мені здавалися нормальними. Мені дуже шкода, і я прошу вибачення у своїх жертв", — написав один з користувачів.

Тобто це ще одна сторона нового сприйняття "сексуального домагання". Читаючи історії потерпілих, людина аналізує свою поведінку, і якщо раніше частіше зустрічалося переконання "сам винен" або "я цього не робив", то сьогодні ми стаємо свідками того, як моральні проступки починають визнаватися.

Приміром, коли австрійського політика Пітера Пільца молода дівчина звинуватила в сексуальних домаганнях, він подав у відставку з поста голови своєї новоствореної партії "Список Пільца".

Пітер Пільц З відкритих джерел

"Я завжди боровся за строгі стандарти, і ці стандарти також стосуються мене", – зазначив він. Пільц не став заперечувати, що в 2013 році на головному щорічному дискусійному форумі в західному місті Альпбах він дозволив собі помацати дівчину без її згоди, хоч і зізнався, що зовсім не пам'ятає цього.

Засудження сильніше за закон

У тих самих випадках, коли після звинувачень у сексуальному домаганні каяття і спокута провини не приходять, виникає інший небачений раніше феномен – засудження й покарання суспільства, що часто є сильнішим за законодавчі норми.

Як відомо, засудити людину за якийсь проступок, який не був кримінальним злочином, скажімо, 20 років тому, сьогодні неможливо.

Хоча в більшості сучасних правових контекстів "сексуальне домагання" є незаконним, довести в суді, що воно мало місце, часто складно. Наприклад, в Україні такі дії регулюються ст. 154 Кримінального кодексу.

"Примус чоловіка або жінки до вступу в статевий зв'язок природним або неприродним шляхом особою, від якої чоловік чи жінка матеріально або по службі залежний (на), карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів або арештом на строк до 6 місяців", – йдеться в ч. 1 ст. 154 КК.

"Ті самі дії, поєднані з погрозою псування або вилучення майна потерпілої (го) або її родичів або розголошення відомостей, що ганьблять її (його) чи близьких родичів, караються арештом на строк до 6 місяців або позбавленням волі на строк до 3 років", – додається в ч. 2 ст. 154 КК.

Але на практиці ці норми виявляються мертвими, оскільки найчастіше в суді це слово однієї людини проти слова іншої людини.

Сьогоднішнє суспільство вже не настільки потребує доказів – воно рішуче солідаризується з імовірними жертвами сексуальних домагань, діючи за принципом "краще покарати невинного, ніж залишатися лояльним щодо винуватця".

Харві Вайнштейн Фото з відкритих джерел

Причому сила громадського осуду за сексуальні домагання може коштувати не тільки доброго імені, а й усієї кар'єри. Наприклад, Вайнштейна з ганьбою виключили з Американської кіноакадемії та звільнили з власної компанії Weinstein Company, Спейсі позбувся ролі в "Картковому будиночку", також усі сцени з ним пообіцяли вирізати з фільму "Усі гроші світу", а ось справа Беннелла після звинувачень у сексуальних домаганнях закінчилася тюремним ув'язненням на дев'ять років.

Більше того, реакція суспільства на прояв сексуальних домагань спонукає до дій і парламентаріїв. Вони починають думати, що потрібно щось змінювати на законодавчому рівні. Так, в Україні після флешмобу #яНеБоюсьСказать низка депутатів запропонувала законопроект №4952 щодо запобігання насильства щодо жінок. На цей момент його готують до другого читання. У Німеччині після флешмобу #IchAuch також вирішили переглянути наявну законодавчу базу, якою регулюється питання сексуальних домагань, зокрема посилити покарання за подібне на роботі.

До чого це все призведе, наразі важко говорити. Безперечно лише одне – світ уже не буде таким, як раніше.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>