112.ua

Служба безпеки України повинна провести оцінку публікації нардепом Надією Савченко даних українських військовослужбовців, які підлягають обміну. Про це в ефірі телеканалу "112 Україна" заявив представник уповноваженого Верховної Ради з прав людини Михайло Чаплига.

"Закон про боротьбу з тероризмом передбачає особливий порядок оприлюднення відомостей про наших військовослужбовців. Саме в цьому контексті йшлося про можливе кримінальне провадження за даним фактом. Це залежить від СБУ, це не наша парафія. Слава Богу, ми не каральний орган і не відкриваємо кримінальних проваджень. Ми на цей процес впливати не можемо. Єдине, що можемо сказати з тим списками - всі їх об'єднують в одне ціле, а насправді там різні списки. Якщо мова йде про наших політв'язнів, які перебувають у РФ на території Криму, то ці 44 людини відомі... Що стосується осіб, зниклих безвісти - є така практика оприлюднення цих осіб для допомоги в їх пошуку, встановлення їх місцезнаходження та долі. Але тут є аспект того, що більшість з них – військовослужбовці, і тоді вже вступає в дію відповідна стаття закону про боротьбу з тероризмом. СБУ має провести відповідну оцінку, зважити і далі вже приймати рішення", - сказав представник омбудсмена.

При публікації даних, за його словами, потрібно враховувати моральний аспект: по-перше, це дає надію сім'ям, і цим можуть скористатися нечисті на руку люди. По-друге, серед осіб, запитуваних "ЛДНР", багато українців, і невідомо, чи хочуть вони туди.

Чаплига додав, що офіс омбудсмена спілкується з затриманими людьми зі списків на обмін у межах своїх повноважень.

"Це умови тримання, право на захист, медична допомога. Все інше і взагалі процедура обміну - це більше політичні домовленості, і вони або на межі права, або виходять за межі права... Поки з ними працюють адвокати, і у них є можливість отримати правову допомогу, тут не зовсім наша компетенція", - сказав Чаплига.

Зазначимо, що вчора Савченко опублікувала списки українців, які перебувають у полоні або вважаються зниклими безвісти на окупованій території Донбасу і в РФ, а також прізвища осіб, яких вимагають видати бойовики "ДНР" та "ЛНР". Сьогодні вона оприлюднила нові списки, в яких, за її словами, уточнено дані.