Всі розповіді про міць тієї або іншої спецслужби, вони у значній мірі не відповідають дійсності.
Якщо ви будете говорити, що КДБ - організація нікудишня, ви здивуєтеся, але ЦРУ на вас дуже образиться. І навпаки, природно.
Тобто, вона була різна. КДБ, грубо кажучи, можна розділити на 2 частини: одна - зовнішня розвідка, в штатах це типу ЦРУ, а інша - це зовнішня внутрішня структура, грубо - відповідає ФБР у США. Я працював саме в розвідці, що в штатах називається ЦРУ.

З моєї точки зору, розвідка повинна бути компактною, оскільки вербування агентури, робота з нею - це, як кажуть американці, one-man job, це ремесло однієї людини.

У той час це був найбільший сплеск Холодної війни, завербувати громадянина США як агента – це було все одно, що злітати пілотові кукурузника на місяць і повернутися назад. Тобто теоретично це можливо, а практично – ні. Ми з моїм начальником, я приїхав у резидентуру у 85 році, і ми намагалися простежити, за 15 років до того, виявилося, жоден опер з трьох резидентур, а це була Вашингтонська, Нью-Йорк та Сан-Франциско, жоден сам не знайшов. Завдання полягало в тому, щоб знайти, розробити і завербувати, як у кіно. І не було жодного такого випадку.
Коли Радянський Союз розвалився і виявилося, що на останньому видиху у нас у розвідці були великі агенти, які самі прийшли. Виявилося, що з середини 60-х до кінця 80-х у США працювало близько 15 агентів. Причому всі вони прийшли самі, ніхто їх не розробляв і не вербував......КДБ був такий, що, наприклад, за кордоном, де можуть при вербуванні взяти і після цього ти будеш до кінця своїх днів гнити у в'язниці, це було складно, ніхто не хотів ризикувати таким. А в Радянському Союзі підійти до професора і сказати: "Ваші погляди збігаються з поглядами Комуністичної партії? Ви за кордон на симпозіум збираєтеся чи ні?" І теж саме зі студентами. Тут вербування всередині Радянського Союзу, всередині країни було таким, вербували все, що ворушилося.

Юрій Швець

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.