banner banner banner banner

Росія втратила гумориста: Чим запам'ятається світу Михайло Задорнов

Тонка іронія зробила Задорнова найпопулярнішим і впізнаваним гумористом у Радянському Союзі, монологи якого не припиняли навіть заради новорічного привітання президента, однак вона ж згодом зіграла з ним і злий жарт. Яким він був? Чим запам'ятається світу? Пропонуємо згадати найяскравіші сторінки з біографії сатирика

Михайло Задорнов З відкритих джерел

Сьогоднішній день став останнім для популярного радянського і російського письменника-сатирика Михайла Задорнова. Він помер на 70-му році життя після тривалої боротьби з онкологічним захворюванням.

Першим про смерть артиста заявив телеканал РЕН-ТВ, в ефірі якого виходили його передачі. Невдовзі цю інформацію підтвердило близьке оточення Задорнова.

"Так, дійсно, Михайло Миколайович помер. Більше нічого не можу сказати, несподівана інформація", - зазначила Агентству міських новин "Москва" телеведуча Регіна Дубовицька, яка працювала із сатириком.

"Це так. Я знав про це (хворобу, - ред.), я з ним лежав разом в одній лікарні в Москві, я знав, що він дуже хворий", — розказав РБК його колега Роман Карцев.

Як зазначив Nation News друг сатирика Максим Забєлін, зараз сім'я Задорнова в дуже пригніченому стані: питання про те, як відбуватиметься прощання з артистом і коли відбудеться похорон, все ще вирішується.

Тим часом сторінки сатирика в соцмережах з кожною секундою поповнюються новими коментарями зі словами співчуття і жалю.

Яким був Михайло Задорнов? Чим він запам'ятається світу? Пропонуємо згадати найяскравіші моменти з біографії сатирика.

Сім'я, дитинство, юність

Михайло Задорнов з'явився на світ у латвійському курортному місті Юрмалі 21 липня 1948 року. Його батько – Микола Павлович Задорнов – був письменником, який спеціалізувався переважно на історичній тематиці. Мама – Олена Мельхіорівна Покірно-Матусевич – походила зі старовинного дворянського роду, спочатку працювала коректором, а потім стала домогосподаркою.

Михайло Задорнов З відкритих джерел

Ще в школі майбутній сатирик почав серйозно захоплюватися театром. Як він сам зізнався в одному з виступів, вперше вийшов на сцену у другому класі, грав ріпку. "Витягався так елегантно, що кричали: „Біс, браво, мовляв, витягніть його ще раз!“ - згадував Задорнов.

Наступною роллю, за твердженням його знайомих, став ряджений ведмідь у постановці "Прибуткового місця" за Островським. Слів у його персонажа не було, але гарчав Михайло настільки переконливо, що його запросили до драмгуртка на постійну основу.

Однак успіхи в шкільному театрі не запаморочили Задорнову голову. Після отримання середньої освіти він вирішив вступати до Ризького інституту інженерів цивільної авіації, позаяк у цьому виші була непогана збірна з гандболу, а йому подобалася ця гра. Втім, подальша спортивна кар'єра не склалася: якось на тренуванні Задорнов впав і зламав меніск. Це призвело до того, що юнак знову повернувся до театрального мистецтва, але вже в Московському авіаційному інституті, куди перевівся після травми.

Дебют і зростання популярності

Фактично все студентство Задорнова було пов'язано з агіттеатром МАІ „Росія“. З 1970 по 1980 рік він був його художнім керівником, режисером-постановником і актором. З колективом агіттеатру сатирик об'їхав багато куточків СРСР і всесоюзних будівництв, був нагороджений премією Ленінського комсомолу. Заради нього він також залишився після закінчення навчання в МАІ як науковий співробітник на кафедрі 204 „Авіаційно-космічна теплотехніка“.

Хоча свою дебютну літературну роботу (повість "Точка перетину") Задорнов написав ще у 18 років, побувавши в експедиції на Курильських островах, перші його публікації почали з'являтися в журналі "Юність" з 1974 року. Подейкують, що спочатку сатирик не вразив редакторів.

Михайло Задорнов З відкритих джерел

Саме залученість до літератури призведе далі до того, що Задорнов в 1984 році відмовиться від роботи в МАІ та очолить відділ гумору і сатири журналу "Юність", а згодом зовсім присвятить себе літературній кар'єрі. Передувало цьому те, що двома роками раніше (1982 рік) він вперше виступив на телебаченні з монологом „Лист студента додому“, і з цього моменту почалося зростання його популярності. З кожним новим роком оповідання і мініатюри Задорнова читали зі сцени все більше і більше відомих артистів, а згодом і він сам.

З початком 90-х років Задорнов став автором і ведучим відомих телепередач, таких як „Аншлаг“, „Сміхопанорама“, „Сатиричний прогноз“, „Дочки-матері“.

Крім цього, приблизно в той же час світ побачила його перша збірка оповідань "Лінія довжиною 15 тисяч метрів", що вийшла у складі антології "Бібліотека „Крокодила“". Виданий услід збірник "Загадка блакитної планети" був випущений накладом у 100 тис. примірників. За ними пішли й інші книги: „Кінець світу“, „Не розумію!“, „Повернення“, одноактна комедія „Сучасні люди“, весела п'єса для сумного кіно „Кофтинка“, чотиритомник „Велика країна з непередбачуваним минулим“, „Ми всі з чі-Чі-Чі-Пі“, „Маленькі зірки“, „Задирки“.

Про неабияку популярність сатирика може розповісти той факт, що 31 грудня 1991 року саме Михайло Задорнов, а не Борис Єльцин, який ще не встиг вступити в президентські повноваження замість Михайла Горбачова, вітав жителів нової держави з Новим роком.

А в 1993 році незважаючи на те, що у своїх виступах він часто критикував керівництво країни і самого президента, гуморист одержав квартиру в "номенклатурному" будинку на вул. Осінній, де жили Борис Єльцин, Віктор Черномирдін, начальник охорони президента Олександр Коржаков та інші високопоставлені чиновники.

Також у дев'яності роки Задорнов спробував себе в ролі сценариста й актора кіно. Однією з найбільш відомих його робіт став фільм "Хочу вашого чоловіка", знятий у 1992 році за його ж сценарієм.

Кадр з фільму З відкритих джерел

У стрічці фігурувало лише троє акторів: сам Задорнов, актриси Катерина Вороніна і Ганна Дубровська. За сюжетом до жінки на ім'я Олена, яка готується до святкування порцелянового весілля, заявляється юна красуня Оксана і пропонує викупити чоловіка Олени, який, як виявилося, зраджував дружині вже довгі роки. Впізнавані "задорнівські" діалоги і тонко переданий відбиток минулої епохи забезпечили фільму визнання і любов глядачів. У 2003 році навіть було випущено на екрани своєрідний ремікс цієї історії "Куплю вашого чоловіка".

Творче самогубство

На початку 2000-х величезна популярність і та простота, з якою її отримав Задорнов, зіграли з ним злий жарт. Головною темою його гумористичних текстів стала "американська дурість". Фірмова фразочка Задорнова "Ну тупыыыые!" й досі не сходить з язиків. Ефект від неї  як від пінопласту по склу, адже повторював її сатирик майже в кожному своєму виступі протягом наступних 13 років.

Далі була підтримка анексії Криму і різні жарти з цього приводу. Про війну між Україною і Росією Задорнов теж не боявся говорити, а апогеєм його творчості про це став "жарт" про збитий над Донбасом "Боїнг". Як Задорнов висловився, він "впав, бо був важчий за повітря". І це зовсім не смішно, особливо для сотень сімей, які втратили внаслідок цієї авіакатастрофи своїх рідних.

Саме тоді талановитий гуморист, якого називали одним з найкращих у Росії, для багатьох перестав існувати як комік і письменник.

Ба більше, ані Вашингтон, ані Київ не стали терпіти такого "гумору" - Задорнову заборонили в'їзд на територію США та України.

Почала слабшати популярність сатирика і в Росії. Особливу роль у цьому зіграв знятий Задорновим псевдодокументальний фільм "Рюрик. Втрачена бувальщина", який згодом було показано каналом РЕН-ТВ. Стрічка розповідала про протистояння прихильників "норманської теорії" і тих, хто стверджував, що вікінги не могли правити Руссю. Його творчість розкритикували, стверджуючи, що в останні роки саме цей псевдоісторичний і відверто політизований підхід почав превалювати у творчості естрадного сатирика.

Особисте життя та цікаві факти

Задорнов був офіційно одружений лише один раз. Його дружина - Велта Янівна Калнберзіна, дочка високопоставленого латвійського політика, вчилася з ним в одній школі, потім була його однокурсницею в МАІ.

Михайло Задорнов із першою дружиною Велтою Калнберзиною З відкритих джерел

Нині вона доктор філологічних наук, професор кафедри англійського мовознавства філологічного факультету Московського державного університету ім. М. В. Ломоносова.

Однак залишок життя сатирик прожив з іншою жінкою – Оленою Бомбіною, молодшою за нього на 16 років. Вона стала його цивільною дружиною у 80-х роках, а пізніше у них народилася дочка. Також Олена Бомбіна донині була помічницею Задорнова.

Михайло Задорнов з дочкою (праворуч) і другою дружиною (ліворуч) З відкритих джерел

Серед іншого цікавого можемо виділити таке: Задорнов був вегетаріанцем (приблизно з 50 років), займався йогою, підтримував рух "Дзвінкучі кедри Росії", що пропагує ідеологію так званих "родових помість". В останні роки життя навернувся у православну віру.

Останні роки

Про те, що у Задорнова серйозні проблеми зі здоров'ям, стало відомо торік. 12 жовтня 2016 року він повідомив на особистій сторінці в соціальній мережі „ВКонтакте“, що він має пройти курс хіміотерапії і що через це багато концертів скасовується (насамперед ті, які вимагають довгих перельотів).

Михайло Задорнов З відкритих джерел

За тиждень після цього сатирика було госпіталізовано через напад в одному з міських концертних залів Москви, а згодом перенаправлено до берлінської клініки „Шаріте“, де йому провели біопсію головного мозку.

До останнього Задорнов проходив курс лікування в одній із приватних клінік у Прибалтиці. Його останньою волею стало прохання не дати закритися російськомовній бібліотеці ім. Миколи Задорнова в Ризі і бажання бути похованим в одній могилі з батьком.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>