Перетягування історії: Кого з відомих особистостей досі не можуть поділити Україна і Росія

Україна і Росія вже давно влаштовують своєрідне "перетягування каната" щодо окремих історичних особистостей. Спори (іноді негласні) "наш - не наш" стосовно багатьох тривають досі

Пам'ятник Іллі Муромцю на Трухановому острові в Києві  Українське фото

В столиці України встановили пам'ятник богатиреві Іллі Муромцю. Його висота разом з горбом і гранітним постаментом - 11 метрів.

"Ілля Муромець, який, за переказами, народився під Черніговом, служив князю Володимиру, охороняв місто Київ і похований у Києво-Печерській лаврі, - це наш богатир, це наша історія. Яку сьогодні, на жаль, намагаються у нас вкрасти", - заявив мер Києва Віталій Кличко.

Одна з версій - малою батьківщиною Іллі Муромця могло бути місто Моровійськ на Чернігівщині.

Таким чином, персона богатиря стала ще однією в списку тих, права на кого заявляють і Україна, і Росія.

Іноді про них сперечаються, іноді їх просто мовчки записують у "великі українці" або "великі росіяни". Список вже набрався досить великий. Про найбільш відомих персон і персонажів поговоримо детальніше.

Ілля Муромець

Пам'ятник Іллі Муромцю на Трухановому острові в Києві  Українське фото

Якщо вже на те пішло, почнемо якраз з богатиря. Тут відразу важливо підкреслити: однією з найбільш популярних разбежностей між Україною і Росією є якраз Київська Русь.

Якщо коротко – і Україна, і Росія змальовують Київську Русь як складову своєї історії. Власне, від цього і пішли дискусії з приводу найбільш відомих персонажів тих часів.

Чий Ілля Муромець? Зазвичай богатирю приписують мощі, які зберігаються в печерах Києво-Печерської лаври. Хоча, судячи з інших джерел, преподобний Ілля, чиї мощі зберігаються в Лаврі, – це один з можливих прототипів богатиря.

Все ж кістки були вивчені, і було встановлено ріст небіжчика за життя – 177 сантиметрів, що для Середньовіччя – цілком богатирські габарити.

Першу згадку про Іллю Муромця знайдено у листі, відправленому в 1574 році оршанським старостою Філоном Кмитою доглядачеві Тракайського замку. У листі Ілля названий Муравлянином.

Відомі інші варіанти прізвиська богатиря: Муровець, Муромлян, Мурин.

Цікаво, що Ілля є фігурантом і українських, і російських билин. У російських вказується, що богатир родом з "села Карачарово під Муромом", в українських – з "Муромля".

Головна проблема – однозначно визначити, де саме народився богатир. Цього так і не було зроблено.

На честь Іллі Муромця на сьогодні названо різні об'єкти – як в Україні, так і в Росії.

Наприклад, один з найвищих водоспадів Росії носить ім'я Муромця. В Києві ось тепер буде парк і унікальний пам'ятник.

Микола Гоголь

Фото з відкритих джерел

Ця пісня, напевне, відома багатьом.

"Вечори на хуторі поблизу Диканьки" - це один з найбільш відомих творів Миколи Гоголя, але, звісно, не єдиний, знаний широкому колу людей як в Україні, так і в Росії.

"Гоголь український чи російський письменник?" - дискусія досить часта і гранично складна. Хоча тут, мабуть, варто повторитися, що, як і в багатьох дискусіях, кожна із сторін жодних складнощів не бачить і розписує все дуже просто.

Письменник, що народився в Сорочинцях Полтавської губернії, зрештою став темою для дискусій на багато років.

Ось два скріни (для наочності).

Скрін номер 1:

скриншот

Скрін номер 2:

скриншот

В обох культурах – українській та російській – схильні вважати Гоголя своїм. Але не всі. Взагалі думки щодо належності письменника до тієї чи іншої сторони різні. З цього приводу виходить безліч досліджень, публікацій в ЗМІ та іншого. Хтось взагалі вважає Гоголя і українським, і російським письменником. Одночасно.

Невідомо, як довго триватиме перетягування Миколи Васильовича. Можливо, це назавжди.

Володимир Великий

Пам'ятник князю на Володимирській гірці в Києві Фото з відкритих джерел

Не так давно відбулося масштабне святкування 1030-річчя Хрещення Русі князем Володимиром. Святкували і в Україні, і в Росії.

Кілька років тому в Москві відкрили великий пам'ятник Володимиру Великому. Пам'ятники князеві тепер є і в Москві, і в Києві.

Мова знову таки про поняття Київської Русі, яку "своєю" вважають і Росія, і Україна. Аналогічно і щодо тих персон, які уособлювали собою цю державу.

Володимир Святославич офіційно – князь новгородський і київський.

Став новгородським князем у 970 році, захопив київський престол у 978 році. У 988 році прийняв християнство за грецьким обрядом, а також зробив його державною релігією Київської Русі.

У своїй промові, присвяченій відкриттю пам'ятника Володимиру в Москві в 2016 році, Володимир Путін зазначив, що, на його думку, символічно, що пам'ятник споруджено біля стін стародавнього Кремля, і назвав князя Володимира "духовним засновником російської держави".

У тому ж році Володимир Великий переміг у голосуванні в рамках спецпроекту 112.ua "Видатний державний діяч України".

Він ж здобув перемогу в масштабному проекті на українському телебаченні "Великі українці", який побачив світ у 2007-2008 році.

В контексті активних церковних подій останнім часом фігура Володимира Великого стає все більш згадуваною. В обох країнах.

Ярослав Мудрий, княгиня Ольга, Святослав Хоробрий

Ярослав Мудрий Фото з відкритих джерел

В 2017 році президент Росії Володимир Путін під час зустрічі з президентом Франції Еммануелем Макроном назвав князя Ярослава Мудрого і його доньку Анну "росіянами".

Щодо князя було використано формулювання "наш улюблений князь".

"Молодша дочка нашого улюбленого князя Ярослава Мудрого була дружиною Генріха I і зробила значний внесок у розвиток Франції, будучи однією із засновниць двох європейських династій – Бурбонів і Валуа, одна з яких досі править в Іспанії", - додав тоді Путін.

Тим часом:

Ярослав Мудрий скриншот

Князь ростовський, князь новгородський, великий князь київський Ярослав Володимирович – ще один персонаж "спірної" історії в Росії і Україні.

Як і його дочка, вищезгадана Анна. Про неї, до речі, в 2017 році висловився і президент Франції.

Макрон в ході спільного брифінгу з президентом України Петром Порошенком заявив про те, що фігура королеви Франції Анни Київської була важливою для українсько-французьких відносин.

Княгиня Ольга. По суті, принцип той самий. Київська Русь – отже, чия вона, також сперечаються.

скриншот

скриншот

Ну і ще один приклад з Київської Русі – князь Святослав Ігорович.

Князь новгородський, князь київський з 945 по 972 рік, в історії уславився передусім як полководець.

У підсумку, князь Святослав є частиною історії України, яку вивчають у школі.

Ну і паралельно з цим:

скриншот

Ілля Мечников

Ілля Мечников Фото з відкритих джерел

Знаменитий біолог, народився в Іванівці (Харківська губернія) в 1845 році. Один з основоположників еволюційної ембріології, першовідкривач фагоцитозу та внутрішньоклітинного травлення, творець порівняльної патології запалення, фагоцитарної теорії імунітету, теорії фагоцители, засновник наукової геронтології. Він теж потрапляє до різних рейтингів типу оцих:

скриншот

Але, паралельно з цим, удостоєний серйозної уваги і з боку сусідів:

скриншот

Казимир Малевич

Wikipedia

Народився в Києві. Художник-авангардист польського походження, педагог, теоретик мистецтва, філософ. Основоположник супрематизму — одного з найбільш ранніх проявів абстрактного мистецтва новітнього часу.

Цікаво, що, враховуючи походження художника, за право називати Малевича своїм змагаються відразу три країни – до Росії і Україні додалася Польща.

Польща обґрунтовує свою позицію тим, що сім'я Малевича була польською. Росія – тим, що художник багато років прожив на території їхньої держави.

Україна нагадує про те, що Малевич народився у Києві, жив у різних містечках і селах країни, тут же навчився малювати і вказував в анкетах у графі "Національність" - "українець".

У результаті на цей момент:

скриншот

скриншот

Микола Пирогов

Фото з відкритих джерел

Ще один знаменитий медик і ще один привід для дискусій між країнами. Хірург і вчений-анатом, дослідник і педагог, професор, творець першого атласу топографічної анатомії. Народився в Москві, проте з п'ятдесяти років наукової, лікарської та педагогічної діяльності більшу частину провів в Україні, де й помер у 1881 році.

Сім'я вченого вирішила зберегти тіло для історії медицини. На даний момент воно забальзамовано. У лютому 2018 року вінницьким ученим вдалося знайти гроші на його збереження.

Кожні п'ять-сім років тіло обстежують і проводять ребальзамацію.

Ілля Рєпін

Ілля Рєпін Фото з відкритих джерел

Знаменитий художник, який народився у Чугуєві (Харківська губернія). Рєпіна називають однією з ключових фігур російського реалізму. Однак звучать й інші думки:

"Яку цивілізацію світу ми принесли. Скільки унікальних шедеврів починаючи від Трипілля ми подарували світу. Як важливо мати свій національний Лувр і сказати, що Рєпін, Ріпа - це український національний художник, що Чайковський, Чайка - це український композитор, що Достоєвський - це український письменник", - в 2016 році заявляв екс-президент України Віктор Ющенко.

Хто ще?

Іван Піддубний Фото з відкритих джерел

Звісно, усі вищезгадані люди – це лише частина, що позначає загальну ситуацію. Тому що, паралельно з ними, бувають дискусії про медика Амосова, про легендарного борця Івана Піддубного… Навіть знаменитого футболіста Олега Блохіна в Росії іноді називають "нашою історією".

Так і триває. Перетягування каната.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>