banner banner banner

Новий закон про освіту: Як правильно написати мотиваційного листа під час вступу

Незабаром розпочнеться реєстрація абітурієнтів на ЗНО, а це означає, що вже час визначитися з омріяним вишем та спеціальністю. Розповідаємо про нововведення, з якими абітурієнт зустрінеться під час вступної кампанії

З відкритих джерел

У січні цього року в Україні почав діяти закон про освіту, який передбачає зміни для вступників, студентів та, зокрема, вишів. Одним із пунктів є те, що під час вступної кампанії заклади вищої освіти прийматимуть мотиваційні листи, за які абітурієнт зможе отримати додаткові бали під час вступу. Детальніше про нововведення 112.ua розповіли в Міністерстві освіти та науки (МОН). 

"Метою запровадження мотиваційного листа є стимулювання випускників до відповідального вибору закладу освіти, спеціальності та освітньої програми", - зазначили в МОН.

Що таке мотиваційний лист та які вимоги до його написання

Мотиваційний лист – це документ, в якому вступник описує, чому він хоче навчатися в обраному вищому навчальному закладі та чому саме його мають зарахувати до вишу. 

Чинним законодавством не передбачено встановлення вимог до мотиваційного листа. Відповідні вимоги може встановлювати кожен окремий заклад вищої освіти (ЗВО).

Зазвичай мотиваційний лист складається із трьох частин: вступу, основної частини та висновка. Початок листа має зацікавити членів приймальної комісії, викликати зацікавленість до особи, виявити бажання читати далі. Розтягувати вступну частину не варто.

Основна частина – це розповідь про себе. Абітурієнт може розповісти, чому він обрав саме цей навчальний заклад. Потрібно якомога краще розкрити свої знання щодо майбутньої спеціальності. Якщо є власні досягнення, що стосуються обраної професії, варто про це написати. 

У документі варто розповісти і про особисті якості: чи комунікабельна ви людина, чи знаходите спільну мову в колективі, чи є стимул навчатися та розпочинати власний проект. Можна наголосити на своїх цілях та планах на майбутнє.

Якщо абітурієнт має намір подавати документи для вступу в декілька навчальних закладів, то не варто писати мотиваційного листа з однаковим текстом для всіх вибраних ВНЗ, адже потрібно брати до уваги специфіку вишу та спеціальності.

Мотиваційний лист слід написати не в останню хвилину, а раніше, щоб мати час обміркувати кожне написане слово і своє рішення щодо вступу на конкретну спеціальність.

Які виші та на які спеціальності прийматимуть мотиваційні листи

У законі зазначено, що бали за мотиваційний лист додаватимуть лише за умови, якщо його результати оприлюднять на веб-сайті закладу вищої освіти до початку основної сесії зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). Тобто законом не встановлено обов'язкової вимоги щодо врахування цієї складової конкурсного бала.

Кожен окремий заклад має визначити, чи враховуватиме лист під час вступної кампанії 2020 року. Відповідну інформацію ЗВО мають оприлюднити після внесення змін до Умов прийому на навчання для здобуття вищої освіти. (Проект наказу щодо внесення відповідних змін розроблено МОН та готується до винесення на громадське обговорення).

Куди абітурієнт має подати мотиваційного листа під час вступу

Це також визначається кожним закладом вищої освіти окремо. Єдина вимога чинного законодавства — оприлюднення результатів їх перевірки на веб-сайті закладу (у разі врахування) до початку основної сесії зовнішнього незалежного оцінювання.

Якою є вага мотиваційного листа під час вступу та за якими критеріями їх оцінюватимуть

Вага бала за мотиваційний лист вступника може становити від О до 1 відсотка конкурсного бала за умови оприлюднення результатів оцінювання мотиваційних листів на веб-сайті закладу вищої освіти до початку основної сесії зовнішнього незалежного оцінювання. Критерії також визначає кожен окремий заклад вищої освіти.

І наостанок. Перевірте граматику, орфографію і пунктуацію. Дайте прочитати листа кільком людям, щоб переконатися, що текст є зрозумілим, структурованим і логічним.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>