Новий стандарт початкової освіти: Що з вересня чекає першокласників

Українські першокласники з 1 вересня 2018 року вчитимуться за новим Державним стандартом початкової освіти. Його розроблено в рамках реформи "Нова українська школа", він визначає основні вимоги до початкової освіти в країні

З відкритих джерел

Українську школу очікують зміни. Їх вдасться побачити нескоро, оскільки проект реформування школи довгостроковий, але вже до 2027 року українцям обіцяють фундаментальні зміни. Одним із нововведень стане запровадження "Нової української школи" - за фактом, стратегії реформування середньої ланки освіти до 2029 року.

З наступного року за новими державними стандартами початкової освіти навчатимуться всі першокласники, які підуть до шкіл 1 вересня 2018 року.

Що таке держстандарт початкової освіти?

Затверджений Кабміном документ по суті визначає зміст початкової освіти. У документі йдеться, що держстандарт визначає вимоги до обов'язкових результатів навчання та компетенцій здобувачів освіти, загальний обсяг навчального навантаження у базовому навчальному плані початкової освіти та форму державної атестації.

Новини за темою: Шкільна реформа: На старт, увага...

За словами міністра освіти Лілії Гриневич, у цьому документі закладено, що саме дитина повинна знати, вміти, розуміти після завершення чотирьох перших класів.

Держстандарт початкової освіти, який діяв з квітня 2011 року, втратив чинність. Над новим працювали два роки і, як заявили у Міносвіти, використовували досвід семи країн - Фінляндії, Сінгапуру, Ірландії, Шотландії, Франції, Канади та Польщі.

Тепер школи повинні взяти за основу новий держстандарт для розробки своїх освітніх програм.

Кого він торкнеться?

Державний стандарт застосовуватиметься з 1 вересня 2018 р. для школярів, які навчаються за програмами 12-річної повної загальної середньої освіти.

Які вимоги до школярів 1–4 класів?

У програмі заявлено, що метою початкової освіти є всебічний розвиток дитини, її талантів, здібностей, компетентностей і наскрізних умінь відповідно до вікових та індивідуальних психофізіологічних особливостей та потреб, формування цінностей, розвиток самостійності, творчості та допитливості.

У документі прописано такі ключові компетентності учнів початкової школи, як вільне володіння державною мовою, здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та іноземною мовами, що передбачає активне використання рідної мови в різних комунікативних ситуаціях, зокрема в побуті, освітньому процесі, культурному житті громади тощо; математична компетентність, що передбачає виявлення простих математичних залежностей у навколишньому світі, компетентності в галузі природничих наук, техніки і технологій; інноваційність, що передбачає відкритість до нових ідей, ініціювання змін у ближньому середовищі (клас, школа, громада тощо), усвідомлення основи екологічного природокористування, інформаційно-комунікаційна компетентність, що передбачає оволодіння основою цифрової грамотності для розвитку і спілкування, громадянські та соціальні компетентності, пов'язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, усвідомленням рівних прав та можливостей; підприємливість і фінансова грамотність.

Новини за темою: Реформа освіти: Що зміниться для школярів

Передбачено визначення спільних та обов'язкових результатів навчання у 9 галузях: мовно-літературній, математичній, природничій освітній галузі, технологічній, інформатичній, соціальній і здоров'язберігальній, фізкультурній, цивільній та історичній, мистецькій.

Міністр освіти Лілія Гриневич Міносвіти України

У Міносвіти кажуть, що обов'язкові результати показують, що дитина повинна вміти, знати, розуміти після кожного з 2 циклів навчання в початковій школі. Тобто після 2-го і 4-го класу.

Яким буде навчальний план?

Держстандарт містить базовий навчальний план, на основі якого міністерство розробляє типову навчальну програму, а школи - робочі навчальні плани.

Міносвіти цього року запропонувало чотири базові навчальні плани:

- для установ загальної середньої освіти з українською мовою навчання;

- для установ загальної середньої освіти з навчанням мовою відповідного корінного народу або національної меншини;

- для спеціальних закладів (класів) загальної середньої освіти з українською мовою навчання дітей з особливими освітніми потребами;

- для спеціальних закладів (класів) загальної середньої освіти з навчанням мовою відповідного корінного народу або національної меншини.

Наприклад, у навчальному плані для шкіл з українською мовою навчання відведено на вивчення української мови та літератури для 1-4 класів - 245 годин на рік, іноземні мови – 70 годин на рік, математична галузь – 140 годин, по 70 годин на мистецьку галузь і в загальному 735 годин разом на природну, соціальну, громадянську й історичну, технологічну та інформаційну.

Цьогоріч закладено збільшення обсягу вивчення української мови в школах національних меншин.

Зазначимо, що на початку лютого Міністерство освіти і науки почало підвищення кваліфікації вчителів, які 1 вересня візьмуть першокласників. Йдеться про 22 тис. вчителів початкових класів, які навчатимуть першокласників більшості предметів.

На впровадження реформи передбачено понад 1 млрд гривень. За даними відомства, передбачено 998,7 млн на забезпечення учнів початкових класів навчальними засобами і мобільними меблями, 163,818 млн – на придбання техніки для початкової школи, 386,5 млн – на підвищення кваліфікації вчителів, 48,349 млн – на навчально-методичну літературу для початкових класів і 272,382 млн грн - на підручники для 1-го класу.

Нагадаємо, що стандарт базової школи повинен стартувати з 1 вересня 2022 року, а стандарт старшої школи – з 1 вересня 2027 року.

Новини за темою: Нові правила прийому дітей до першого класу: Відповіді на головні запитання

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>