Мінус калорії, плюс білки: Як виглядає новий раціон харчування українців

Нові добові норми харчування відрізняються від раніше чинних не лише тим, що дітям була знижена калорійність харчування, а дорослим додали в раціон більше білків і жирів та зменшили вагу вуглеводів, у МОЗ виділили нову групу населення і розписали харчування для вагітних та жінок, які годують груддю

Мінус калорії, плюс білки: Як виглядає новий раціон харчування українців

Нові добові норми харчування відрізняються від раніше чинних не лише тим, що дітям була знижена калорійність харчування, а дорослим додали в раціон більше білків і жирів та зменшили вагу вуглеводів, у МОЗ виділили нову групу населення і розписали харчування для вагітних та жінок, які годують груддю

У Міністерстві охорони здоров'я констатували – ожиріння з кожним днем стає все більш явною проблемою сучасного українського суспільства, з ним необхідно боротися. Боротися вирішили радикально – шляхом зміни (вперше за 18 років) добових норм харчування. Нові стандарти були введені в дію 7 грудня, однак через майже тиждень так і не зрозуміло, що змінилося в раціоні українців. Спробуємо розібратися.

Мінус калорії, плюс білки 

Наказ МОЗ, яким затверджено нові добові норми фізіологічних потреб населення в основних харчових речовинах і енергії, відрізняється від раніше чинних в основному тим, що дітям була знижена калорійність харчування, а дорослим калорійність зберегли, але додали в раціон більше білків і жирів та зменшили вагу вуглеводів.

Особливості харчування дітей

Згідно з документом, калорійність їжі для дітей знижена приблизно на 10-15%.

Крім цього, дошкільнятам та молодшій шкільній групі також зменшили, порівняно з попередніми нормами, як кількість білків, так і жирів і вуглеводів. А ось середній та старшій - рекомендується їсти більше білка і менше жирного (сало, масло) і вуглеводів (каш, хліба, солодощів).

Примітно, калорійність їжі для немовлят не змінилася: для дітей до 3 місяців нормою залишається 120 кілокалорій, від 4 до 6 місяців – 150 кілокалорій, від 7 до 12 місяців – 110 кілокалорій.

Що стосується мінералів, то немовлятам збільшили потребу в селені (до 17) і йоді (до 90), дітям до трьох років – йоді (до 90), а ось старшій шкільній групі навпаки знизили (з 200 до 150).

Щодо споживання вітамінів також майже нічого не змінилося, за винятком того, що тепер МОЗ вважає, що діти мають потребу в більшій кількості вітаміну Д і фолієвій кислоті, а ось вітаміну А можна і менше.

Особливості харчування дорослих

Калорійність раціону дорослих українців, порівняно з попередніми нормами харчування, не змінилася, проте в МОЗ переглянули співвідношення білків, жирів і вуглеводів. Так, і чоловікам, і жінкам працездатного віку додали білків і жирів, а ось кількість вуглеводів зменшили.

Наприклад, у раціоні чоловіки віком від 30 до 39 років, які не займаються важкою фізичною працею (слюсар, верстатник), стало 147 г білка в добу, в тому числі 100 г білка тваринного походження (м'ясо, риба, яйця) і 47 г — рослинного походження (крупи). Це на 12 г більше, ніж раніше. Додано 15 г жирів (до 103 г) і зменшено кількість вуглеводів майже на 50 г (до 456 г).

Пропорційно, в залежності від віку, статі та фізичного навантаження, стало більше білків і жирів і менше вуглеводів і у інших груп населення.

При цьому варто відзначити, що відомство внесло нову п'яту групу - робітники особливо важкої фізичної праці, дуже висока фізична активність. До неї зараховують механізаторів, сільських робітників, вантажників, землекопів і т. п.

Калорійність харчування та потреба в білках, жирах і углеродах для 5 групи Верховная Рада

Також вперше введені норми харчування для вагітних жінок та жінок, які годують груддю.

А ось для пенсіонерів мало що змінилося: МОЗ лише зменшило для 75-річних і старше кількість споживаних жирів: чоловікам — на 16 г (до 38 г/добу), жінкам — на 4 г (до 44 г/добу).

Що стосується мінералів і вітамінів, відомство рекомендує дорослому населенню споживати в добу вдвічі більше вітаміну Д — з 2,5 до 5 мікрограмів. А жінкам ще й магнію — з 350 до 500 мг на добу.

Оцінки

У міністерстві вважають, що нові норми добового харчування більш збалансовані, ніж попередні, і корисні для здоров'я. Зокрема, щодо зниження калорійності раціону дітей МОЗ стверджує, що старі норми харчування застаріли і були завищеними щодо вживання вуглеводів, що провокувало у дітей надмірну вагу і ожиріння. Підліткам же рекомендується вживати більше білкової їжі для кращого зростання і нарощування м'язової маси.

Думка ж дієтологів з цього приводу розділилися. Одні фахівці вважають, що старі дитячі норми відповідали рекомендаціям ВООЗ, інші - що сучасні діти менш активні, тому калорійність урізана обґрунтовано. При цьому більшість сходиться на тому, що дані рекомендації дуже загального характеру і за ними не можна розраховувати норми харчування для всієї країни, адже діти і дорослі різні, в одних процеси в організмі йдуть швидше, в інших повільніше.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...