Мінприроди запропонувало Раді дозволити Держгеонадрам анулювати спецдозволи на користування надрами, – експерт

Раніше до Верховної Ради України було внесено на розгляд законопроект "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо припинення права використання надр", що дозволяє позбавляти ліцензії на видобуток корисних копалин, у разі податкової заборгованості у видобувної компанії

Великі родовища в Україні практично всі розвідані і ліцензії на їх використання вже комусь належать. Значить, треба зайнятися відбиранням існуючих ліцензій у діючих надрокористувачів і перерозподілом їх на користь "своїх".

Таку думку висловив у своїй авторській колонці оглядач "Нового времени" Андрій Леденьов, передають "Українські Новини".

Раніше до Верховної Ради України було внесено на розгляд законопроект "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо припинення права використання надр", що дозволяє позбавляти ліцензії на видобуток корисних копалин, у разі податкової заборгованості у видобувної компанії.

"Для цього навіть вирішили прийняти окремий закон, очевидно, під конкретні компанії. Так, Мінприроди запропонувало українському парламенту дозволити Держгеонедрам анулювати дію спецдозволів на користування надрами - якщо надрокористувач має податковий борг понад 2 млн гривень. Розробник законопроекту навіть не приховує той факт, що основна мета його прийняття – заволодіння ліцензіями "Укрнафти" як великого боржника по сплаті рентної плати - про це прямо зазначено у пояснювальній записці", - підкреслює експерт.

"Напрошується питання, яке відношення має до боротьби з податковим боргом "Укрнафти" Мінприроди?! Правильна відповідь – жодного, але Мінприроди через підконтрольні йому органи продає (а у випадку "Аркони", практично дарує "своїм" людям) ліцензії і йому дуже хочеться мати побільше ліцензій для подальшого продажу. "Укрнафта" володіє 82 ліцензіями, залишаючись монополістом з видобутку нафти в Україні – і перспектива заволодіти цим бізнесом, очевидно, не дає можливості корупціонерам спати ночами", - пише автор.

"Як буде далі працювати ця схема? Сценарій передбачуваний. Податковий борг, незалежно від всіх судових спорів, в "Укрнафти" вже є, і цього досить, для старту легального "віджиму" ліцензій. Цікаво, законопроект передбачає, що саме чиновники Держгеонадра будуть самі вирішувати, яку саме вони заберуть ліцензію. Відбиратися не буде ліцензія, при використанні якої виник борг по ренті, а ліцензія, на яку вкажуть самі чиновники Держгеонадра (треба думати, що тут передбачається вибір і, як наслідок, торг з усіма зацікавленими особами). А адже це просто блакитна мрія будь-якого корупціонера", - повідомляється в матеріалі.

"40% "Укрнафти" належить Ігорю Коломойському, і можливість забрати родовища буде подана як боротьба з олігархами. Ось тільки ще 50% компанії є державної, а значить і 50% інвестицій, вкладених в родовища, було інвестовано державою, у якого в тому числі планують забрати ліцензії та спецдозволу віддавши їх черговим "арконам"", - пише автор.

"І ще один важливий аспект. Згідно з поданими на розгляд матеріалів законопроекту, ніхто з його ініціаторів навіть не подумав підрахувати, наскільки впаде видобуток нафти й газу в Україні в цілому після анулювання та зупинення видобутку "Укрнафтою", скільки енергоресурсів втратить економіка України і як сильно доведеться населенню в черговий раз "прикрутити". Адже анулювання ліцензії та передача її іншій особі неможливі без зупинки видобутку, а новий ліцензіат не зможе цю здобич почати, оскільки інфраструктура на родовищах належить "Укрнафті" по праву власності і, треба думати, просто так цей власник інфраструктуру нікому віддавати не збирається. Ніхто з ініціаторів законопроекту не підрахував, скільки втратить бюджет від припинення видобутку, поки нові власники ліцензій будуть домовлятися або за звичною схемою віджимати все ту ж інфраструктуру на родовищах, так як заново її будувати – задоволення не з дешевих", - йдеться у колонці.

Також вважає і голова Асоціації газодобувних компаній Роман Опімах: "В принципі, зупинка основної діяльності видобувного підприємства призводить до того, що компанія не платить податки. Країна недоотримує вуглеводневу сировину нафту або газ, які в разі газ, який ми купуємо. Я нагадаю, що за підсумками 2017 Україна купила на 11 мільярдів доларів енергоносіїв таких як: нафта, газ, сира нафта, природний газ і продукти нафтопереробки. Це величезна сума грошей, яку ми витрачаємо, купуючи імпортну сировину, тоді як сама Україна має значний потенціал для нарощування власного видобутку і для забезпечення повного обсягу своїх потреб", - підсумував експерт.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів