banner banner banner banner

Е-декларування, премії, гаражі та інші гучні скандали: Чим запам'ятається Наталія Корчак як голова НАЗК

Національне агентство з питань запобігання корупції незабаром може отримати нового керівника, але чим саме запам'ятається нинішній? Згадуємо найяскравіші сторінки з біографії Наталії Корчак

Голова НАЗК Наталія Корчак звітує Раді 5 квітня. Верховная Рада

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), скоріше за все, невдовзі отримає нового керівника: термін дії повноважень нинішнього – Наталії Корчак - закінчується 28 березня, і вона заявляє, що готова піти у відставку.

"Не сумнівайтеся, за посаду не тримаюсь і з великим задоволенням "брємя слави" перекладу на чужі плечі. Сподіваюсь, що на позачерговому засідання буде обрано нового Голову Національного агентства", - написала вона напередодні у Facebook.

І ці надії цілком виправдано, адже фактично відставки чинного голови НАЗК вимагали майже весь час її перебування на посаді. Бувало, навіть колеги не підтримували Корчак, заявляючи, що вона вичерпала свій потенціал і що агентство потребує "перезавантаження".

Можливих претендентів на пост голови НАЗК поки офіційно не називають, проте деякі ЗМІ з посиланням на власні джерела в антикорупційних органах передбачають, що Корчак на посаді замінить один з нових співробітників Національного агентства Олександр Мангул.

Чи так це насправді, дізнаємося найближчим часом, а поки пригадаймо: хто така Наталія Корчак і чим її запам'ятають як голову НАЗК.

Викладач Яценюка і фахівець з господарського права

Згідно з офіційною біографією Корчак Наталія Миколаївна народилася 14 жовтня 1968 року в Козятині Вінницької області.

У 1992 році вона закінчила юридичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка, потім там само захистила кандидатську дисертацію в 1996 році, а ще пізніше, в 2015 році, – докторську.

Примітно, кандидатська дисертація Корчак була на тему: "Правові питання антимонопольного регулювання підприємницької діяльності в Україні", а докторська - "Державне регулювання відносин конкуренції в Україні (господарсько-правовий аспект)".

Її руці належать понад 90 наукових та науково-методичних праць, у тому числі один підручник та чотири навчальні посібники. Деякі з них вона писала сама, деякі — в співавторстві.

Як бачимо, стихія майбутнього голови НАЗК - це юридичні науки, однак свій перший трудовий досвід вона набула в іншій області: спершу була працівником виробничої дільниці № 1 Козятинського хлібоприймального підприємства, потім недовго працювала в Антимонопольному комітеті України провідним спеціалістом відділу з питань недобросовісної конкуренції.

Голова НАЗК Наталія Корчак. Фото з архіву. law.nau.edu.ua

Свою педагогічну діяльність Корчак розпочала в 1995 році з посади асистента на кафедрі цивільного права і процесу Чернівецького національного університету ім. Федьковича, потім стала доцентом цієї самої кафедри, загалом пропрацювавши у ВНЗ близько 8 років.

Примітно, за інформацією деяких ЗМІ, серед студентів Корчак на той час були нинішній міністр юстиції Павло Петренко, а також колишній прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, роботу якого вона рецензувала.

У 2004 році Корчак переїхала до Києва і приєдналася до колективу юридичного інституту Національного авіаційного університету. Там вона працювала до 2013 року на посадах доцента, завідувача та професора кафедри господарського права і процесу.

У 2013-му Корчак перейшла на роботу до Національної академії прокуратури: спершу на кафедру адміністративного та фінансового права, а потім - на кафедру адміністративно-правових дисциплін.

Крім того, на сайті компанії "Хофф Яблонскі і партнери" Корчак була вказана як юрист Київського офісу фірми.

У грудні 2015 року кандидатуру Корчак схвалила спеціальна конкурсна комісія з обрання членів НАЗК. Того самого дня розпорядженням Кабміну її призначили членом агентства, а в березні 2016 року члени агентства обрали Корчак своїм головою.

Зв'язки з "Народним фронтом" і збій у роботі реєстру е-декларацій

Ці два роки на посаді голови НАЗК для Корчак не були простими. Фактично її відставки стали вимагати ще до того, як вона приступила до виконання своїх повноважень на новій посаді.

Зокрема, коли Корчак обрали членом НАЗК, її кандидатурою обурилися учасники платформи "Реанімаційний пакет реформ" та антикорупційні організації. Вони звернулися до тодішнього прем'єр-міністра Яценюка з відкритим листом із зауваженнями і закликом оголосити новий конкурс.

Як аргумент наводилося те, що Корчак пов'язана з прем'єр-міністром та міністром юстиції і тому не може розглядатися як неупереджений і незалежний член НАЗК, не те що його голова.

Наталія Корчак і Павло Петренко З відкритих джерел

Однак сама Корчак неодноразово заявляла, що жодних відносин із колишніми студентами Яценюком і Петренком не підтримує. Одразу після обрання в члени НАЗК в інтерв'ю програмі "Схеми" вона повідомила: "Якби я мала з ними відносини, то... Ну, які відносини? Я навіть на конкурсі сказала, що якби були відносини, то, може, я давно вже б "просунулася". По-перше, у своїй віковій категорії я старша за них, по-друге, скільки років минуло після того університету".

З часом обурення громадськості пригасло, хоча публікації про зв'язки Корчак із "Народним фронтом" ще деякий період з'являлися в ЗМІ.

Справа в тому, що для невдоволення Корчак з'явився більш значний привід, пов'язаний із впровадженням системи електронного декларування доходів і майна чиновників.

Президент Порошенко 11 серпня публічно зажадав, щоб відповідну систему було запущено в повному обсязі 15 серпня. Її запуск західні партнери Києва прямо пов'язували з наданням Україні безвізового режиму з ЄС. Однак перед широко розрекламованим запуском Держспецзв'язок відмовився видавати на систему свій сертифікат і зажадав внесення до системи термінових доробок.

Корчак свою провину в сформованій ситуації заперечувала. За її словами, систему електронного декларування було розроблено вітчизняною компанією "Міранда" за замовленням міжнародної організації Проект розвитку ООН в Україні, але при цьому розробники не передбачили вимоги Держспецзв'язку.

Вирішити цю проблему до 15 серпня не вдалося, і систему декларування рішенням НАЗК запустили в не передбаченому регламентами режимі, без сертифіката відповідності. Формально термінів було дотримано, але фактично система не працювала. Упродовж наступних двох тижнів були судорожні спроби перезапустити систему, зам'яти скандал і знайти крайніх.

Однак система декларування формально запрацювала в повному обсязі лише з 1 вересня, з двотижневим відставанням від раніше узгодженого графіка запуску і з великою кількістю невідповідностей вимогам законодавства. Це дало підстави для розмов про зрив е-декларування в березні 2017 року. Тоді прем'єр-міністр Володимир Гройсман уперше порадив Корчак піти у відставку.

Засідання Кабміну, 1 лютого 2017 Facebook Богдан Бортаков

"Ви самі нездатні організувати роботу вашого сайту, і таким чином ви ставите інших людей під загрозу двох років в'язниці. І таких сотні тисяч людей у нашій країні", - зазначив він на одному із засідань уряду, а через деякий час розкритикував не лише професіоналізм голови НАЗК, а й її адекватність.

Не стали на захист Корчак також її колеги. Наприклад, член НАЗК Руслан Рябошапка виступив за відставку керівника, заявивши, що вона вичерпала свій потенціал і що агентство потребує "перезавантаження".

Незважаючи на критику та пропозиції Кабінету міністрів, Корчак у відставку не пішла, влітку відзвітувала за рік роботи на посаді голови НАЗК, зазначивши, що її досягнення – "трійка з плюсом", і продовжила працювати далі.

Премії, гаражі та інші гучні скандали

Крім спірного призначення і критики професіоналізму, на долю Корчак на посаді голови НАЗК також випали гучні звинувачення в корупції.

Спершу таким порушенням порахували той факт, що в серпні, жовтні та листопаді 2016 року Корчак виписувала собі премію в розмірі 200 тис. грн, а також значні премії співробітникам агентства. Про це вона сама відзвітувала перед громадськістю у квітні 2017 року.

Корчак Наталія З відкритих джерел

"Я не хотіла виплачувати премію Радецькому, і я чітко сказала, що він не заслуговує і не доклав зусиль до роботи щодо реєстру. Липень та вересень - ми всі отримали по 250% премії, це десь у розмірі до 80-90 тис. грн від посадового окладу. Але далі вони отримували премії спочатку 100%, я собі в одному місяці написала 70%, а їм - 170%, щоб вирівняти нашу зарплату, а потім взагалі вирішила нічого не платити. Премії були впродовж визначених місяців, до Нового року. З грудня взагалі ніхто з членів НАЗК і дотепер не отримував", - сказала вона в ефірі телеканалу "112 Україна".

На думку Корчак, в її діях нічого незаконного не було, але громадськість обурилася, і в травні Національне антикорупційне бюро (НАБУ) розпочало перевірку, зажадавши інформації про премії, які в 2016 році отримали співробітники відомства, у Кабінета міністрів.

Пізніше Корчак стала фігурантом іншої справи, відкритої НАБУ. Вона з'явилася в листопаді 2017 року одразу ж після того, як в НАЗК оголосили, що склали на голову НАБУ Артема Ситника протокол про корупцію. Зокрема, Корчак викликали на допит до відомства у так званій "справі про паркомісця" (у грудні 2016 року в ЗМІ з'явилася інформація про те, що на паркомісці Корчак паркується машина, якої немає в її декларації).

САП, враховуючи можливий конфлікт інтересів, одержала в НАБУ цю справу і скасувала допит Корчак. Тим не менше допит голови НАЗК детективами НАБУ відбувся, а пізніше детектив НАБУ спробував вручити повістку її свекрусі, однак його зачинили у квартирі. Після останнього інциденту виник величезний суспільний резонанс. У результаті діями співробітника НАБУ зайнялася поліція, а в САП констатували, що у відносинах між антикорупційними відомствами є проблеми.

Пізніше в НАБУ заявили, що крім зазначених розслідують й інші корупційні справи, в яких згадується Корчак, однак їхньої суті претензій не розкрили.

Декларація чиновниці

Голова Національного агентства з питань запобігання корупції Наталія Корчак заробила в 2016 році (декларації за 2017 рік поки немає) понад 1,3 млн грн у НАЗК і ще 57 тис. грн у Національній академії прокуратури України.

Також Корчак задекларувала 12 тис. дол. готівкою, квартиру площею 88,3 кв. м у Києві та вказала право власності на половину квартири в Києві площею 37,58 кв. м.

У декларації зазначено три машиномісця в Києві, але транспортних засобів у власності Корчак або членів її сім'ї (чоловік і двоє синів) не зазначено.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>