Активна фаза протистояння на Майдані розпочалася 18 лютого.

Вранці 18 лютого протестувальники з вимогою обмеження повноважень президента почали ходу до Верховної Ради. У Маріїнському парку "майданівці" вступили в протистояння з "антимайданівцями" і "тітушками", серед яких, як потім стало відомо, були й представники силових органів. Зав'язалася масова бійка, яка переросла в контртерористичну операцію, яку СБУ оголосила того ж дня. У Києві закрили метро, почалися масові виступи в інших містах України. За результатами слідства встановлено, що події (як вранці 18 лютого, так і під час штурму Майдану ввечері) були пов'язані між собою єдиним планом.

Встановлено, що на озброєння силовикам були надані спецзасоби посиленої дії, які надійшли з РФ протиправним чином, не пройшли експертизи, а деякі з них містили вкрай шкідливі речовини, які в ніяких спецзасобах країн світу не застосовуються. Станом на 18 лютого були роздані шумові, газові гранати правоохоронцям. Був план застосувати максимально насильство щодо протестувальників, не зупиняючись перед вчиненням вогнепальних поранень, смертей, для того щоб протестувальники опинилися в такій ситуації, аби були змушені захищати своє життя і здоров'я.

Найкривавішим було протистояння на вул. Інститутській, де силовики відкрили вогонь по протестувальникам з вогнепальної зброї. Там загинули 105 людей, яких тепер називають Небесною сотнею. Слідчі встановили причетність спецроти київського "Беркута" до розстрілів 48 протестувальників і заподіяння вогнепальних поранень 80 протестувальникам 20 лютого 2014 р.  на вулиці Інститутській. За результатами слідства, повідомлено про підозру 25 співробітникам цієї спецроти і керівному складу полку "Беркута" у причетності до цих подій, з яких 20 оголошено в розшук та 5 перебувають під вартою. Стосовно двох кримінальну справу слухають у суді.

Під час Революції гідності вбито 13 правоохоронців, 1100 зазнали різного ступеня тілесних ушкоджень. Протягом листопада 2013 р. - лютого 2014 р. за фактами правопорушень, вчинених стосовно працівників "Беркуту" та інших працівників правоохоронних органів під час Революції гідності, ГПУ відкрила 345 кримінальних проваджень. Крім того, за два роки ГПУ закрила дві кримінальні провадження за фактами вбивств і замахів на правоохоронців.

Крім того, ГПУ і СБУ поінформували про те, що знайдено зброю, з якої вбивали "майданівців". Було виявлено фрагменти 23 одиниць вогнепальної нарізної зброї. За результатами проведеної експертизи СБУ ідентифіковано 12 із 23 одиниць зброї.