Документи про операцію "Вісла" розмістили у відкритому доступі

Історики оцифрували документальні свідчення злочину

Історична правда

Документи про операцію "Вісла", примусову депортацію українців владою комуністичної Польщі, оцифровані і розміщені у відкритому доступі в інтернеті. Про це повідомляє прес-служба центру досліджень визвольного руху.

Серед оприлюднених документів можна знайти свідоцтва про сутички УПА з польськими військовими, протоколи допитів осіб, пов'язаних з українським повстанським рухом, доповідну записку про підсумки репатріації поляків з території СРСР, листи, вилучені в УПА, протокол до договору між СРСР і Польською Республікою про обмін територіями.

"Кожен може подивитися онлайн-збірку документів про перипетії примусового виселення українців у 1947 р. з території, що відійшла до Польщі після Другої світової війни - Лемківщини, Бойківщини, Надсяння, Холмщини і Підляшшя", - йдеться в повідомленні.

В архіві доступні копії 24010 документів свідоцтв злочину.

Як повідомляють розробники оцифровування архіву, місія проекту - зробити минуле доступним.

Проект реалізований спільно Центром досліджень визвольного руху, Львівським національним університетом Франка і Національним музеєм "Тюрма на Лонцького" за участю Архіву СБУ, Українського інституту національної пам'яті та Національного університету "Києво-Могилянська академія".

Операція польської комуністичної влади "Вісла" почалася 28 квітня 1947 р., в ході операції виселяли з будинків у південно-східних регіонах Польщі етнічних українців. Тих, хто намагався чинити опір - вбивали.

9 вересня 1944 р. маріонеткові Комітет національного визволення Польщі і уряд УРСР уклали угоду про взаємний обмін населенням": українського - з території Польщі до УРСР і польського - з території України до Польщі.

На виконання цієї угоди у 1944-1946 роках з Польщі в УРСР було переміщено понад 480 тис. етнічних українців. Використовували різні методи впливу на людей - від психологічного тиску (через пропагандистську агітацію, шантаж, залякування тощо) до фізичної сили із залученням військ.

Відзначимо, що в 2017 році цим подіям виповнюється 70 років.

Як повідомлялося, польські націоналісти розібрали пам'ятник воякам УПА поблизу Перемишля.

Джерело: 112.ua

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів