Архієпископ Климент: Те, що сталося в Стамбулі, є безпрецедентним випадком порушення території однієї канонічної церкви іншою

Гордон

Скасовуючи рішення 1686 року, Константинополь претендує на те, що вся територія УПЦ є його канонічною територією, заявив голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу Української православної церкви Московського патріархату архієпископ Климент.

Найнебезпечніше, що міститься в рішеннях Синоду Константинопольської патріархії, це породження ще одного церковного розколу, заявив голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ Московського патріархату архієпископ Ніжинський і Прилуцький Климент, повідомляє пише "Гордон" з посиланням на сайт відділу.

"Власне, те, що відбулося вчора в Стамбулі, є безпрецедентним випадком порушення території однієї іншої канонічної церкви. Є канон і правила, які визначають термін усіх вирішених спорів щодо меж єпархій, – не більше ніж 30 років. Минуло з часу, яке викликало жваве обговорення між православними церквами, вже майже 300 років. І тому досить дивні претензії Константинопольської патріархії щодо Київської митрополії, адже територія Української православної церкви в сучасному її вигляді абсолютно не тотожна території Київської митрополії у 1686 році", – наголосив речник УПЦ МП.

Він зазначив, що від проголошення про зняття анафеми з предстоятеля УПЦ Київського патріархату Філарета та глави Української автокефальної православної церкви Макарія до реалізації цього процесу повинно пройти ще багато часу і виконано багато умов.

"Відбувається, так би мовити, відкат в історичному сенсі до періоду, коли анафеми були накладені і всі рукоположення, усі священнодіяння, які були здійснені розкольниками, не є дійсними. Тобто маємо одного Філарета, без єпископів, без священиків, маємо представників УАПЦ, які навіть не були єпископами в той час, коли на них було накладено анафему, і всіх інших. Для того, щоб вони називалися церквою, потрібно, щоб патріарх Варфоломій, який, як я розумію, претендує на таку місію, заново высвятил людей у священному сані", – заявив Климент.

Священик додав, що "і президент України, і політики, і керівники українського розколу плескали в долоні", але рішення Вселенського патріархату про продовження процесу надання томосу означає рейдерське захоплення всіх церковних приміщень і всього церковного майна на території Української православної церкви.

"Тому що, скасовуючи рішення 1686 року, Константинополь претендує на те, що вся територія УПЦ є її канонічною територією. А значить, всі приміщення, всі монастирі, все храми тепер не є майном УПЦ КП, не є майном УАПЦ… І навіть вони претендують на наше майно. Тепер вони всі оголосили своєю власністю. Це я б назвав безпрецедентним шахрайством, як воно виглядає зі сторони для пересічних громадян", – переконаний речник УПЦ МП.

Він вважає, що прецедент вплине і на ситуацію в інших країнах: Румунський патріархат висловлює незгоду з тим, що на території Буковини і Бессарабії, тобто Чернівецька та частина Одеської та Закарпатської областей входять до складу УПЦ, а Угорщина є територією Сербської православної церкви. Крім того, Польська православна церква може заявити, що до неї можуть бути приєднані частини Західної України, а Донбас і Крим не сприймуть перепідпорядкування УПЦ.

"Ми прекрасно бачимо, які сьогодні політичні відносини між Україною і Угорщиною. Якщо на це накласти ще й церковний питання, то хто тоді прорахував? Хто скаже з політиків, аналітиків, які можуть бути наслідки за такі безглузді рішення щодо проштовхування всіма можливими і неможливими способами цього зміни щодо церковної ситуації в Україні?" – підкреслив Климент.

Відкликання листа 1686 року про передачу Київської митрополії він назвав "досить одіозним рішенням".

"Якщо сьогодні робити таку ревізію та піддавати сумніву те, що було 100 років, 300 років тому, тоді ми опинимося перед загрозою вселенського хаосу і загрозою того, що у кожної помісної православної церкви виникнуть конфлікти, і це, звичайно, не сприятиме місії православної церкви в сучасному суспільстві", – впевнений архієпископ Климент.

Синод Вселенського патріархату 11 жовтня прийняв ряд рішень, що стосуються автокефалії Української православної церкви. Зокрема, рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передачу української церкви в управління Московського патріархату скасовано, а з предстоятеля УПЦ КП Філарета і предстоятеля Української автокефальної православної церкви Макарія знята накладена РПЦ анафема, їм повернуто канонічний статус.

Рішення Синоду президент України Петро Порошенко назвав наданням автокефалії Української православної церкви. Офіційний томос буде отриманий після об'єднавчого собору українських православних церков, сказав глава держави.

Патріарх Філарет повідомив, що не менше 10 ієрархів Московського патріархату вже готові перейти в об'єднану церкву.

Російська православна церква готує жорстку і рішучу відповідь на рішення Синоду, повідомив секретар з міжправославних відносин відділу зовнішніх церковних зв'язків РПЦ протоієрей Ігор Якимчук. Він заявив, що 15 жовтня в Мінську відбудеться Священний синод РПЦ, де буде дана оцінка події. 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів