Зустріч у Мезеберзі: Путін і Меркель проти США та України

Німецький канцлер дала зрозуміти, що у Німеччини є інтереси у відносинах з Росією, якими вона не збирається жертвувати, незважаючи на політику антиросійських санкцій та експансію Кремля в Україні

Зустріч у Мезеберзі: Путін і Меркель проти США та України
Володимир Путін і Ангела Меркель The Associated Press

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Німецький канцлер дала зрозуміти, що у Німеччини є інтереси у відносинах з Росією, якими вона не збирається жертвувати, незважаючи на політику антиросійських санкцій та експансію Кремля в Україні

Увечері в суботу, 18 серпня, відбулася зустріч президента РФ Володимира Путіна і канцлера Німеччини Ангели Меркель у її резиденції в Мезеберзі – передмісті Берліна. Вони говорили понад три години. Путін відвідав резиденцію німецького канцлера вперше з 2014 р. Дорогою до Мезеберга Путін заїхав на весілля до міністра закордонних справ Австрії Карін Кнайсль і її нареченого Вольфанга Мейлінгера, який працює у спільних проектах у сфері біогазу з австрійською компанією OMV, що бере участь у реалізації проекту газопроводу "Північний потік - 2". Політики поспілкувалися з журналістами, перед тим як усамітнитися в парку Мезеберзького палацу. Путін і Меркель підтвердили свій намір реалізувати проект газопроводу "Північний потік - 2", прихильність ядерній угоді з Іраном, наголосили на важливості врегулювання збройних конфліктів в Україні, Сирії та Ємені. Що конкретно обговорювали Путін і Меркель наодинці, залишається загадкою. Послання зустрічі в Мезеберзі адресовано США та Україні. Меркель обговорила з російським президентом саме ті питання, які є каменем спотикання у відносинах зі США та Україною.

Плювок в обличчя Трампу

Зустріч у Мезеберзі відбулася напередодні засідання Ради російської компанії "Газпром" 28 серпня, на якому планується обговорити заходи у відповідь у разі санкцій США щодо проекту газопроводу "Північний потік - 2". США планують запровадити нові санкції проти Росії у відповідь на хімічну атаку в британському місті Солсбері після 22 серпня. Путін і Меркель підтвердили свій намір реалізувати цей проект. Газопровід планується побудувати між Росією і Німеччиною по дну Балтійського моря до кінця 2019 р. Путін наголосив, що "Північний потік - 2" має виключно комерційний характер, і закликав не політизувати це питання. Минулого року "Газпром" поставив Німеччині 53 млрд куб. м природного газу, що на 13% більше, ніж у 2016 р. "Північний потік - 2" дозволить збільшити поставки газу до Німеччини до 110 млрд куб. м газу на рік і перетворити країну на найбільший маршрут з транзиту російського блакитного палива в європейські країни. Введення в дію нового підводного газопроводу підірве потенціал країн Центральної і Східної Європи у сфері транзиту російського природного газу. Проти реалізації цього проекту виступають Україна і Польща.

Ідея реалізації проекту "Північний потік - 2" не популярна в адміністрації президента США Дональда Трампа. Під час саміту НАТО американський лідер висловив здивування, чому США повинні захищати європейські країни від російської загрози, тим часом як Німеччина укладає газові угоди з Росією. На думку Трампа, в разі реалізації проекту газопроводу "Північний потік - 2" Німеччина платитиме Росії мільярди доларів. Новий російський газопровід не вигідний США з економічної точки зору, оскільки американські виробники природного газу збираються збільшити постачання скрапленого газу до Європи. Американці хочуть звільнити собі нішу на європейському газовому ринку за рахунок скорочення частки Росії. На зустрічі з Путіним у Гельсінкі Трамп заявив, що не впевнений у тому, що реалізація проекту "Північний потік - 2" відповідає інтересам Німеччини, і наголосив, що США конкуруватимуть із Росією у сфері постачання природного газу.

Володимир Путін і Ангела Меркель The Associated Press

Меркель і Путін підтвердили свою прихильність ядерній угоді з Іраном, тим часом як США дотримуються іншої думки. Трамп оголосив про вихід США зі Спільного всеосяжного плану дій щодо ядерної програми Ірану 2015 р. і відновлення санкцій у травні цього року. Згідно з умовами ядерної угоди, Іран зобов'язався припинити збагачення урану в обмін на поступове скасування міжнародних санкцій. Зараз республіканці намагаються схилити Іран до нової угоди і змусити режим аятол відмовитися від розробки балістичних ракет, спонсорування терористичних організацій і втручання у внутрішні справи інших країн Близького Сходу. Інтереси Меркель і Путіна щодо Ірану зійшлися. Для Євросоюзу на чолі з німецькою економікою Іран є великим постачальником нафти. Для Росії ісламська республіка є військово-політичним союзником Сирії.

Меркель шантажує США зближенням з Росією, для того щоб спонукати Штати не запроваджувати високі імпортні мита на продукцію європейських виробників. Візит Путіна до Німеччини - це частина психологічної атаки Берліна на Вашингтон. У березні Трамп оголосив про введення 25% і 10% мит на сталь та алюміній виробництва ЄС заради захисту інтересів американських металургів. У червні господар Овального кабінету пригрозив запровадити 20% імпортні мита на автомобілі європейського виробництва, якщо ЄС обмежуватиме імпорт американських товарів. Це не вигідно Німеччині, на яку припадає 55% експорту автомобілів ЄС.

Меркель, по суті, плюнула в обличчя Республіканської партії США, яка підтримує жорсткість і запровадження нових антиросійських санкцій. Замість того, щоб підтримати нові санкції США проти Росії, заморозити реалізацію проекту "Північний потік - 2" у відповідь на небажання Росії вивести війська зі Східної України, як личить союзнику по НАТО, німецький канцлер запросила до себе в резиденцію президента країни-агресора. Навіть Трамп не поспішає кликати Путіна в Білий дім. Недавні поїздки Путіна в Австрію і Німеччину - це своєрідна психологічна атака на США. Трампу дають зрозуміти, що при бажанні Німеччина та низка інших країн-членів ЄС почнуть зближення з Росією, чийого президента, як і раніше, вітають в європейському істеблішменті, і будуть витісняти американські інтереси з Європи, оскільки їх не влаштовує те, що вони повинні нести збитки через його протекціоністські заходи. Меркель дала зрозуміти республіканцям, що Німеччина та інші європейські країни нібито роблять США послугу, беручи участь в антиросійських санкціях. Зустріч у Мезебурзі свідчить про поглиблення розколу у відносинах Америки та Європи.

Локшина на вуха Україні

Щодо України нічого нового не прозвучало. Як завжди, Меркель і Путін декларували прихильність "нормандському формату", мінським домовленостям, незважаючи на те, що вони не працюють, а українські військові продовжують гинути внаслідок провокацій російсько-терористичних військ. За даними українських ЗМІ, з квітня по липень 2018 р. під час бойових дій на Донбасі загинув 41 український військовик. Від початку агресії Росії в 2014 р. по листопад минулого року загинуло 2378 захисників України. Ні слова не прозвучало про те, коли Росія збирається повертати Україні анексований Крим. За інформацією редактора російського видання "Ехо Москви" Олексія Венедиктова, під час переговорів Меркель запропонувала Путіну варіант розміщення 40-тис. миротворчого контингенту ООН у районі конфлікту на Донбасі.

Путін і Меркель приділили увагу проблемі транзиту російського природного газу через територію України. Меркель заявила, що проект газопроводу "Північний потік - 2" буде реалізовано за умови продовження транзиту російського природного газу через газотранспортну систему України, і привітала початок проміжних переговорів з Росією з цього питання. Путін висловився вельми завуальовано: "Майбутній транзит російського газу через Україну при його збереженні має відповідати економічним вимогам і бути економічним у всіх сенсах цього слова".

Володимир Путін і Ангела Меркель The Associated Press

Лідери Росії і Німеччини явно лукавлять. Минулого року Росія поставила 193,9 млрд куб. м газу до Європи (крім території України, природний газ з Росії йде транзитом через Білорусь і газопровід "Північний потік" з 2012 р.). Транзит російського блакитного палива через Україну становив 93 млрд куб. м (44% поставок російського газу). При збереженні нинішніх обсягів реалізація проекту газопроводу "Північний потік - 2" потужністю 55 млрд куб. м газу на рік дозволить скоротити транзит блакитного палива через територію України до 38 млрд куб. м. Ну а якщо буде введено в експлуатацію газопровід "Турецький потік" (дві перші нитки сукупною потужністю 31,5 млрд куб. м газу на рік), то обсяги транзиту блакитного палива з Росії через газотранспортну систему навряд чи перевищать 6,5 млрд куб. м. Потреба в газотранспортній системі України, яку жодного разу не модернізували за весь час незалежності, збережеться, якщо виправдаються прогнози британської фірми National Grid про збільшення поставок природного газу в Європу на 47 млрд куб. м до 2035 р. І то це можуть бути менші обсяги, ніж зараз. Якщо попит на природний газ в Європі зростатиме повільно, а застосування енергозберігальних технологій та альтернативної енергетики збільшуватиметься, то обсяги транзиту блакитного палива через газотранспортну систему України скоротяться. Левова частка прибутку від транзиту газу осідатиме в кишенях німецьких бізнес-партнерів "Газпрому".

Інтереси німецького бізнесу

Новини за темою

Свою роль у зустрічі Меркель і Путіна зіграла стурбованість німецького бізнесу щодо негативних наслідків антиросійських санкцій для їхніх інтересів. Напередодні зустрічі в Мезеберзі серед 800 фірм, які беруть участь у Німецько-російській зовнішньоторговельній палаті, було проведено опитування про їхнє ставлення до санкцій проти Росії. За результатами дослідження, 94% опитаних фірм підтримали негайне або поетапне скасування обмежувальних заходів. На думку голови правління Німецько-російської зовнішньоторговельної палати Маттіаса Шеппа, нові санкції проти Росії, які США планують запровадити після 22 серпня, завдадуть шкоди німецьким компаніям. Представники Німецько-російської зовнішньоторговельної палати критикували антиросійські санкції, які США ввели проти російських держслужбовців та олігархів у квітні 2018 р. На їхню думку, збитки Німеччині внаслідок цих обмежувальних заходів можуть становити 1,5 млрд євро.

Бізнес є одним із ключових спонсорів та електоральною базою партії "Християнсько-демократичний союз" Ангели Меркель. Не виключено, що візит Путіна якраз і був розрахований на те, щоб підіграти Меркель, дати зрозуміти її виборцям, що незважаючи на політику антиросійських санкцій США, Росія цінує напрацьовані зв'язки зі своїми німецькими партнерами. Путін заявив, що Німеччина є одним із ключових торговельно-економічних партнерів Росії. Візит Путіна важливий для Меркель, щоб зміцнити свої позиції у протистоянні з опозиційною партією "Альтернатива для Німеччини", яка відкрито закликає до скасування антиросійських санкцій і за підсумками останніх парламентських виборів має значну кількість місць у бундестазі. Судячи з усього, деякі німецькі підприємці втомилися від політики антиросійських санкцій і для них важливіша торгівля з Росією, ніж інтереси США та України.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів