Зірково-коричнева коаліція в Італії: Виклик Україні та Європі

Зірково-коричнева коаліція в Італії: Виклик Україні та Європі
Луїджі ді Майо і Маттео Сальвіні Фото з відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Після півтора місяців безплідних коаліційних переговорів у парламенті Італії починає вимальовуватися альянс популістської партії "Рух п'яти зірок" Луїджі Ді Майо й ультраправої партії "Ліга Півночі" Маттео Сальвіні. На цей момент переговорний процес ще не завершено, але обидва політики дійшли взаємного розуміння ключових державних питань. В італійську газету Corriere della Sera просочилася інформація з робочого варіанту коаліційної угоди, в якому прописано бачення майбутнього відносин з ЄС, НАТО, США, Росією, врегулювання боргової та міграційної проблеми. Сальвіні та Ді Майо по черзі провели переговори з президентом Італії Серджо Матареллою з приводу майбутньої коаліції.

Залишилося визначитися з кандидатурою прем'єр-міністра і складом нового уряду. Сальвіні та Ді Майо відмовилися претендувати на прем'єрську посаду і вирішили залишити її компромісному кандидатові, який влаштує всі сторони. Переможці виборів можуть претендувати на портфелі міністра закордонних справ або внутрішніх справ. Раніше Матарелла допускав можливість проведення дострокових виборів, оскільки жодна з політичних партій не змогла зайняти більшість місць у парламенті після березневих виборів. Якщо "Рух п'яти зірок" і "Ліга Півночі" сформують коаліцію, то вони зможуть контролювати більшість місць в Палаті депутатів і Сенаті. Ось тільки подібний розклад у парламенті Італії може призвести до неоднозначних наслідків для Євросоюзу та України.

Євроскептики і популісти у владі – небезпека для ЄС

До проведення парламентських виборів за партіями "Ліга Півночі" і "Рух п'яти зірок" закріпився імідж євроскептиків. "Ліга Півночі" і поготів допускала можливість виходу північних регіонів зі складу Італії і створення нової держави Паданія. Оскільки вся Італія – це не тільки їхній електорат, то партіям довелося зробити свої політичні програми більш прагматичними, орієнтованими на широкі верстви населення, зробити головним вирішення соціально-економічних проблем. Питання про проведення референдуму щодо виходу з єврозони, виходу з НАТО більше не стоять на порядку денному переможців парламентських виборів. Зате Сальвіні та Ді Майо мають намір сконцентруватися на перегляді відносин з ЄС і більше не дотримуватися правил гри Брюсселя. В робочому варіанті коаліційної угоди запропоновано переглянути основоположні договори ЄС у частині єдиної валютно-кредитної політики, загальноєвропейського бюджету, спільного реагування на надзвичайні ситуації, контролю за податковою політикою країн-членів та щодо можливості введення проти них санкцій.

Член партії "Ліга Півночі" Клаудіо Боргі упевнений, що потрібно дати зрозуміти Євросоюзу, до бюджету якого щорічно йдуть мільярди євро, що пріоритетом для уряду є інтереси італійців. Ді Майо заявив, що потрібно переглянути всі спірні моменти, які є в європейському бюджеті. Новий уряд може скоротити відрахування в бюджет ЄС. Частка внесків Італії в європейському бюджеті становить 12,5%. Країна посідає четверте місце за обсягами відрахувань до Євросоюзу, і це спантеличує Рим.

"Ліга Півночі" і "Рух п'яти зірок" планують ввести єдиний податок за ставкою в розмірі 15% для громадян середнього достатку і 20% для тих італійців, які заробляють більше 80 тис. євро на рік, знизити пенсійний вік, скасувати збори з продажів дитячого харчування. "Рух п'яти зірок" збирався виділити 17 млрд євро на нові посібники для незаможних. Такі підходи Сальвіні та Ді Майо в соціально-економічній політиці викликають занепокоєння в Євросоюзі. Віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс попередив італійських політиків, що вони мають продовжити поступово знижувати держборг і дефіцит бюджету. Відповідно до європейських стандартів, держборг не повинен перевищувати 60% від ВВП. У минулому році держборг Італії зріс з 131,5% до 131,8% від ВВП. При цьому італійська економіка зростає повільно. Згідно з даними Єврокомісії, в цьому році зростання ВВП Італії прогнозується на такому ж рівні, як і в 2017 р. (1,5%), а в 2019 р. можливе уповільнення до 1,2%. Внутрішньополітичні плани "Руху п'яти зірок" і "Ліги Півночі" не вписуються в очікувану в ЄС політику жорсткої економії. Через нові податкові ставки прогнозується скорочення державних доходів від зборів з населення. Зниження пенсійного віку не дозволить заощадити 15 млрд євро в бюджеті країни.

Сальвіні та Ді Майо не поділяють підходів Брюсселя у сфері міграційної політики та виступають за зміну Дублінського регламенту, який вимагає надати біженцям політичний притулок в першій країні-члені ЄС, куди вони прибули. Торік 126,5 тис. ос. подали заявки на політичний притулок. Біженці з країн Азії і Африки продовжують прибувати до Італії на хитких суденцях Середземним морем. За перший квартал 2018 р. в Італію по морю прибули 6,3 тис. біженців. Єврокомісар Дімітріс Аврамопуліс висловив сподівання, що новий уряд буде дотримуватися поточного курсу міграційної політики. Однак це малоймовірно. Розуміючи, що план Єврокомісії з розселення біженців з території Італії в інші європейські країни не працює уповні, нова влада буде шукати інші варіанти вирішення міграційної кризи. Як варіант – депортація біженців туди, звідки вони прибули. Сальвіні обіцяв депортувати з Італії 100 тис. нелегальних мігрантів протягом року.

Зараз чиновникам з Брюсселя марно тиснути на Сальвіні або Ді Майо і змушувати їх дотримуватися загальноєвропейського курсу. Вони не готові вдаватися до непопулярних заходів у цьому році, оскільки їм потрібно зберегти максимально високий рівень підтримки серед населення перед муніципальними виборами, що відбудуться в червні. Розроблювана ними програма діяльності майбутнього уряду є частиною політичної гри в передвиборчій гонитві, що триває. Італійські популісти можуть піти на поступки ЄС тільки після завершення електоральних баталій. Попервах Сальвіні та Ді Майо можуть спробувати вступити в конфронтацію з ЄС і вимагати реформування блоку, скасування бюрократичних політичних структур, зміни міграційної політики. Схожа ситуація була в Греції, де на парламентських виборах 2015 р. перемогла популістська ліворадикальна коаліція СІРІЗА Алексіса Ціпраса. Так і не зумівши домогтися від Євросоюзу та іноземних кредиторів пробачення боргів своїх попередників, грецькі ліві стали слідувати курсу жорсткої економії. Прискіпливий Брюссель буде до нескінченності гнути свою лінію і домагатися від бунтівного Риму не відходити від чинних правил гри в єврозоні.

Проросійські інтриги Берлусконі

Може видатися дивним, чому "Рух п'яти зірок" і "Ліга Півночі" так несподівано домовилися про альянс. На початку травня Сальвіні та Ді Майо обговорювали можливість проведення дострокових виборів у першу неділю липня. Вони вважали, що дострокові вибори дали би консолідувати їхній електорат і набрати одній із партій достатньо голосів для формування парламентської більшості. "Рух п'яти зірок" так і не зміг домовитися про коаліцію з "Демократичною партією" і з правими партіями "Брати Італії" колишнього міністра у справах молоді (в уряді Берлусконі) Джорджії Мелоне, "Ми з Італією" Мауріціо Лупи і "Вперед, Італіє" екс-прем'єр-міністра Сильвіо Берлусконі, з якими він ішов на вибори одним списком. Жодна з партій не довіряє Берлусконі, який асоціюється з корупційними скандалами, політичною кризою і борговими проблемами, які накопичилися за роки його правління. Однак Берлусконі не заперечував, щоб Сальвіні, який йшов з ним на виборах в рамках одного альянсу, самостійно домовлявся про коаліцію з Ді Майо, який категорично проти участі членів партії "Вперед, Італіє" в уряді. Берлусконі заявив, що партії "Вперед, Італіє" і "Ліга Півночі" залишаться партнерами, оскільки контролюють місця в місцевих органах влади шести регіонів Італії.

Лідер партії "Вперед, Італія" Сильвіо Берлусконі (ліворуч) та лідер партії "Ліга Півночі" Маттео Сальвіні Фото з відкритих джерел

Крім внутрішньоіталійських розкладів, Берлусконі таким чином зробив політичний подарунок Росії і своєму давньому другові президентові Володимиру Путіну. Деякі іноземні політики відвідали анексований Крим, щоб підтримати позицію Росії в конфлікті з Україною. Серед них був Берлусконі, який побував у Криму в 2015 р. Російській владі було бажано, щоби хоч одна партія, орієнтована на зближення з РФ, опинилася при владі в Італії. Росії потрібен впливовий лобіст скасування антиросійських санкцій в Євросоюзі. Італія є однією з найвпливовіших країн в Європі, четвертою європейською економікою. Італія може в односторонньому порядку скасувати антиросійські санкції і визнати Крим російською територією, створивши прецедент для інших європейських країн. Критика санкцій час від часу звучить з вуст деяких політиків з Чехії, Австрії.

На роль агента впливу Кремля в італійському парламенті підходили Берлусконі і Сальвіні, які підтримують скасування антиросійських санкцій і виправдовують анексію Криму. "Рух п'яти зірок" менш реакційний, ніж "Ліга Півночі". Вони обмежувалися лише констатацією факту, що антиросійські санкції завдають збитку італійській економіці. Задовго до виборів депутат від "Руху п'яти зірок" Паола Карінеллі говорила про те, що за час антиросійських санкцій Італія втратила 7 млрд євро, а кількість зниклих робочих місць може досягти 200 тис. Шанси на перемогу ультраправої "Ліги Півночі" на дострокових виборах неоднозначні. У Сальвіні більш консолідований електорат серед жителів північних регіонів Італії. Проте, як показали вибори в березні, найбільше італійців (32,6%) підтримують "Рух п'яти зірок". Не факт, що "Ліга Півночі" могла би поодинці випередити "Рух п'яти зірок" на виборах.

В окремих положеннях робочого варіанту коаліційної угоди "Руху п'яти зірок" і "Ліги Півночі" вказано, що потрібно припинити сприймати Росію як загрозу, негайно скасувати санкції і реабілітуватися як стратегічний партнер у врегулюванні криз в Сирії, Лівії, Ємені. Фактично Сальвіні та Ді Майо пропонують не тільки зняти санкції з Росії, але і підтримати її позицію у близькосхідних справах. Переможці італійських виборів діють на догоду російському та італійському бізнесу. За останній рік експорт Італії до Росії збільшився на 18,1%. Подібний сценарій розвитку подій невигідний Україні. Якщо Італія під владою популістів почне лобіювати скасування антиросійських санкцій, то це негативно позначиться на двосторонніх відносинах між нашими країнами. Італія залишається одним з найбільших ринків для українських трудових мігрантів: там проживає або працює 400-800 тис. українців.

Маттео Сальвіні - прихильник Путіна Фото з відкритих джерел

Американський фактор італійських виборів

Існує думка, що перемога "Руху п'яти зірок" і "Ліги Півночі" на парламентських виборах в Італії стала своєрідним відлунням приходу до влади у США президента Дональда Трампа. Американський президент є ексцентричним політиком, який дотримується протекціонізму в економіці, проводить жорстку міграційну політику і ставить на перше місце інтереси США, а не зобов'язання перед міжнародними організаціями. У масмедіа стали з'являтися матеріали, в яких підходи Берлусконі або Сальвіні порівнювали з програмою Трампа "Зроби Америку знову великою". Сальвіні придумав свій передвиборчий слоган "Італійці на першому місці" на основі одного з гасел Трампа (America first). Сальвіні подобається політика протекціонізму Трампа, і він хотів запровадити мита відносно інших країн задля захисту інтересів італійських виробників. Навіть проросійська риторика Сальвіні чимось схожа на заяви Трампа під час передвиборчої програми. В робочому варіанті коаліційної угоди Сальвіні та Ді Майо позначили відносини з США і НАТО як важливі пріоритети зовнішньої політики.

За виборами в Італії спостерігав Стів Беннон, колишній головний стратег і старший радник Трампа. Він заявив, що перемога популістів є сигналом для Риму і Брюсселя, що люди хочуть змін. Беннон порівняв парламентські вибори в Італії з президентськими виборами в США, на яких переміг Трамп. Посол США в Італії Льюїс Ейзенберг уважає, що результат італійських виборів не став сюрпризом для Трампа і є проявом політичних процесів, притаманних сучасній Європі та Америці. Посол підкреслив, що американський бізнес в Італії зацікавлений у лібералізації податкової політики. Незважаючи на те, що для значної кількості італійців, особливо молоді, характерні антиамериканські настрої і критика членства в НАТО, США традиційно є одним із пріоритетів зовнішньої політики Італії. Свою роль відіграє наявність в Америці великої і впливової італійської діаспори. З часів холодної війни США розглядають Італію як південний фланг НАТО і гарантують її безпеку. На території Італії розташована американська авіабаза в Авіано з 1954 р. У 2017 р. США посіли третє місце (45,8 млрд дол.) серед партнерів Італії за обсягами експорту. На частку Штатів припадає 10% італійського експорту готових продуктів харчування.

У той же час США насторожує намір Сальвіні та Ді Майо домогтися скасування антиросійських санкцій, що розходиться з політичним курсом американських республіканців, які посилили тиск на Росію і ввели нові обмежувальні заходи проти російських чиновників, олігархів і підприємств. Відповідно до думки спецпредставника Держдепартаменту США з питань України Курта Волкера, одностороннє скасування обмежувальних заходів владою Італії спричинить серйозні наслідки. Адміністрація Трампа вустами американського дипломата дала зрозуміти італійським популістам, що якщо вони будуть виконувати функцію агентів впливу Кремля, лобіювати скасування санкцій, то їх самих можуть торкнутися обмежувальні заходи.

Позитивний момент полягає в тому, що США та провідні європейські країни зацікавлені зберегти Італію в орбіті свого впливу, а зовнішньополітичний розворот країни в бік Росії їм не вигідний, так само як і Україні. У США і ЄС є економічні важелі тиску на Італію. Німеччина, Франція та США входять у трійку основних торговельно-економічних партнерів країни. Торік Італія поставила в ці держави продукції на 160,6 млрд дол., що становить майже третину від загальних обсягів експорту (505,3 млрд дол.). Для порівняння, у 2017 р. Італія експортувала до Росії товарів на 9 млрд дол., а в Китай – на 15,3 млрд дол. Якщо США і ЄС на якийсь час закриють італійським виробникам доступ на свої ринки, то наявні негативні наслідки від антиросійських санкцій і російських контрсанкцій видадуться квіточками. Ймовірно, що Сальвіні та Ді Майо усвідомлюють ймовірність таких наслідків. Тому на практиці їхній політичний курс може виявитися більш стриманим і конструктивним, ніж поточні плани.

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів