banner banner banner

Зоряні війни: Навіщо США космічні війська?

Зоряні війни: Навіщо США космічні війська?
thedailybeast.com

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Міністр оборони США Джеймс Меттіс заявив 14 серпня про необхідність створення космічних військ для захисту американських супутників, на які націлені наступальні озброєння Росії і Китаю. Раніше про плани щодо створення нового роду військ для досягнення американського домінування в космосі до 2020 року говорив віце-президент США Майкл Пенс. На початку цього року президент США Дональд Трамп заявив, що космічні війська потрібні для проведення військових операцій у космосі. Пропонується задіяти в них 40 тис. чол. Риторика вищого американського керівництва може здатися чимось фантастичною, в дусі серії блокбастерів і відеоігор "Зоряні війни". Однак справжньою метою космічних військ буде не стільки оборона навколоземних рубежів, скільки політичні завдання, спрямовані на стримування можливих провокацій Москви і Пекіна.

Космічні війська: п'яте колесо у возі

З першого погляду незрозуміло, навіщо взагалі створювати космічні війська, якщо військовими питаннями, пов'язаними з космосом, вже займається Стратегічне командування США, а відповідальність за забезпечення безпеки навколоземного простору лежить на військово-повітряних силах (ВПС) США. Проти даної ідеї виступили міністр військово-повітряних сил США Хізер Вілсон і начальник штабу ВПС генерал Девід Голдфейн. Колишній міністр військово-повітряних сил США Дебора Джеймс не бачить доцільності у створенні космічних військ, оскільки з'являться різні проблеми, включаючи брак грошей на розвиток нової структури, повільне придбання необхідного обладнання, дефіцит кваліфікованих спеціалістів в сфері космічних операцій з військовим ухилом. Навіть глава Пентагону Джеймс Меттіс до недавнього часу не підтримував ідею створення космічних військ.

Створення космічних військ може відбитися і на скороченні фінансування ВПС США. В минулому році для ВПС було виділено 7 млрд дол. на витрати пов'язані з космосом. Американцям доведеться витрачати зайві гроші та час на перепідпорядкування космічним військам деяких установ і структур, включая Космічне командування ВПС США, Командування протикосмічної оборони Армії США, які зараз перебувають у віданні інших пологів військ. До того ж, діяльність військового характеру в космосі суперечить нормам міжнародного права. Відповідно до договору про космос 1967 року, учасниками якого на сьогоднішній день є більшість країн світу, включаючи США, Росію і Китай, забороняється розміщувати на навколоземній орбіті звичайні і ядерні озброєння.

Американська відповідь на "зоряні війни" Росії і Китаю

Як би скептично представники ВПС США не ставилися до ідеї створення космічних військ, вони самі визнають, що на сучасному етапі космос є театром військових дій, як суша, повітря і море. Директор Національної розвідки США Ден Коутс вважає, що потрібно звернути увагу на можливі загрози з космосу у зв'язку з розвитком засобів противоспутниковой оборони. В якійсь мірі космічні супутники можна вважати ахіллесовою п'ятою військової машини Америки. Коутс впевнений, що якщо американські супутники будуть збиті, то можливості США у військовій сфері значно скоротяться. На думку полковника Річарда Зеллмана, командувача 1-ї Космічної бригадою, 70% всіх бойових систем американської армії залежать від передачі сигналів з космосу. Супутники відіграють важливе значення при зборі інформації та фотографування місцевості в розвідувальних цілях. Конгресмен Кен Клаверт заявив, що Росія і Китай розвивають лазери та інші військові засоби, які можуть стати викликом супутників на навколоземній орбіті.

Побоювання американських військових і чиновників не безпідставні. В останні роки росіяни і китайці активно "грають" "Зоряні війни". У 2016 році російські військові випробували противоспутникову ракету ПЛ-19 "Нудоль". Передбачається, що дана зброя здатна вивести з ладу телекомунікаційні та навігаційні супутники. Ракети частиною перспективного комплексу протиракетної і протикосмічної оборони А-235, який буде базуватися на колісних шасі виготовлених на Мінському заводі колісної техніки. Для перехоплення супутників можуть також застосовуватися системи протиракетної оборони А-135 і А-35М при використанні заатмосферних ракет-перехоплювачів 51Т6.

Система ПРО А-235 topwar.ru

Росія розробляє лазери для виведення з ладу оптики військових супутників. На думку експерта Центру аналізу стратегій і технологій Василя Кашина, Росія розвиває лазерне зброя в рамках програми "Сокіл-Ешелон" з 2005 року. В рамках проекту була вражена умовна ціль на відстані 1,5 тис. км від поверхні Землі. Лазерна зброя - це добре забуте старе, яке Кремль намагається використати в космосі. У 1980–1990-х в СРСР були розроблено самохідні лазерні комплекси "Стилет", "Сангвин", "Стиснення", палубний комплекс "Аквілон" для протидії оптико-електронних приладів. Лазерні комплекси встановлювалися на літаки АН-40. За даними Дена Коутса, у росіян також є супутники-камікадзе, які можуть йти на таран. Мабуть, мова йде про російські супутники типу "Космос 2499", що здатні маневрувати на орбіті і наближатися до інших супутників.

Самохідний лазерний комплекс 1К17 "Стиснення" topwar.ru

У розробці засобів противоспутникової оборони досяг Китай. У 2007 році китайські військові знищили власний метеосупутник FY-1C з допомогою ракети. У 2016 році проходили випробування позаатмосферної ракети Dong Neng-3, призначеної для знищення супутників. В 2016-2018 роках мусувалася інформація про випробування Китаєм гіперзвукових літальних апаратів WU-14, Xingkong-2, які здатні маневрувати в щільних шарах атмосфери, долати існуючі системи протиракетної оборони і нести на своєму борту звичайні і ядерні боєголовки.

Свої напрацювання у сфері противоспутникової оборони є і в американців. Система протиракетної оборони Aegis здатна збивати супутники. У 2008 році з Aegis був збитий американський військовий супутник USA-193, який вийшов на орбіту. У США було розроблено лазерну зброю, у тому числі корабельного базування. Сьогодні Штати розробляють надзвукові ракети.

Перспективи створення космічних військ для стримування військової активності Росії і Китаю в космосі залежать від рішення Конгресу США. У минулому році конгресмени Джим Купер (демократ) і Майк Роджерс (республіканець) подготовили законопроект про створення космічних військ. У законі про національну оборону США на 2019 рік (регламентує військові витрати) міститься положення про те, що міністр оборони повинен розвивати військову політику в космосі. На думку Джеймса Меттіса, США не збираються проводити мілітаризацію космосу, розміщувати там озброєння, але країна повинна бути готова дати відсіч у разі загроз для американських супутників. Міністр оборони зберігає в таємниці те, як космічні війська будуть протидіяти загрозам для американських супутників, щоб не розкривати карти перед супротивниками. Колега Меттіса з міністерства військово-повітряних сил США Дебора Вілсон заявила про плани збільшити витрати на космічні операції на 18%. Поки невідомо, чи будуть створені космічні війська чи ні, але американські військові збираються приділяти більше уваги зміцненню безпеки в космосі на противагу Росії та Китаю.

Космічний піар у дусі Рейгана

Не виключено, що сама ідея створення космічних військ США використовується для психологічного впливу на Москву і Пекін, як це було в роки "холодної війни". У 1983 році президент США Рональд Рейган оголосив довгострокову науково-дослідну програму "Стратегічна оборонна ініціатива" (СОЇ), метою якої було створити науково-технічний заділ для розробки широкомасштабної системи протиракетної оборони з елементами космічного базування. Передбачалося, що така супер-ПРО повинна була збивати радянські балістичні ракети прямо з відкритого космосу, всупереч обмеженням договору про космос. В рамках СОЇ допускалося застосування лазерів, супутників-перехоплювачів, атомної картечі, рельсотронів, здатних розігнати снаряд до декількох сотень кілометрів в секунду. В цій воістину фантастичній програмі, яку неформально прозвали "Зоряні війни", брали участь понад 20 компаній і дослідницьких установ США і Великій Британії.

Справжньою метою СОЇ було спровокувати зростання стурбованості в радянському політбюро. Спочатку генсек СРСР Юрій Андропов скептично ставився до програми СОЇ, вважаючи, що США не зможуть реалізувати ефективну систему ПРО в космосі. Тим не менше, у міру подальших дискусій у США з приводу СОЇ, в СРСР почали вірити в те, що американці все-таки зможуть її рано чи пізно розробити. Інформаційна війна, яку вели Штати проти СРСР під соусом СОЇ, вплинула на те, що в Кремлі переконалися в безперспективності продовження гонки озброєнь. Негативно впливало на радянську економіку зниження світових цін на нафту. Згодом СРСР погодився на переговори з США про скорочення ядерних озброєнь.

Можливо, схожу мету переслідує адміністрація Трампа, ініціюючи створення космічних військ. США хочуть переконати Росію і Китай відмовитися від просування в сфері розробки ракет та інших видів озброєнь, які можуть порушити роботу американських супутників. Республіканці розвели інформаційний шум і будуть спостерігати за реакцією росіян і китайців. Сам факт того, що США створюють новий рід військ для стримування загрози з космосу, говорить про те, що в Пентагоні сприймають сучасні ракетні програми Росії і Китаю як виклик для національної безпеки і готові загрожувати заходами. Свого роду демонстрація сили США.

Мабуть американці готують ґрунт для того, щоб схилити росіян і китайців до нового багатостороннього договору у сфері обмеження озброєнь, які можуть представляти загрозу супутникам і йти в обхід умов договору про космос. Якщо Росія і Китай продовжать проводити заходи в сфері розробки противоспутниковых озброєнь, то у США з'явиться аргумент для введення нових санкцій. Американці вже прийняли рішення про введення санкцій проти Росії, використовуючи як аргумент застосування Кремлем забороненої хімічної зброї (справа Скрипаля). Не дивно, якщо аргументом для нових санкцій стане стримування програми противоспутникових озброєнь, які створюють загрозу національної безпеки США.

Кухалейшвілі Георгій, політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>