Зникнення саудівського журналіста Джамала Хашоггі в інтересах Москви й Анкари

У відносинах Саудівської Аравії і Заходу з'явився проблемний момент, від якого, як не дивно, виграють Туреччина і Росія

Зникнення саудівського журналіста Джамала Хашоггі в інтересах Москви й Анкари
Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

У відносинах Саудівської Аравії і Заходу з'явився проблемний момент, від якого, як не дивно, виграють Туреччина і Росія

Вже минуло два тижні з тих пір, як в Стамбулі зник при загадкових обставинах 59-річний саудівський журналіст Джамал Хашоггі. Він зайшов у консульство Саудівської Аравії 2 жовтня, щоб отримати документи для вступу в шлюб зі своєю 36-річною турецькою нареченою Хатіс Ченгіз. Більше він звідти не виходив, що підтверджує сама Ченгіз, яка чекала свого нареченого на вулиці. Досі незрозуміло, що там сталося. На зйомці відеокамери біля входу в консульство видно, як Хашоггі туди зайшов. Самі працівники установи, включаючи саудівського консула Мохаммеда аль-Отаїбі, стверджують, що журналіста Хашоггі там немає. Консул особисто 6 жовтня провів представників преси з камерами на територію установи, щоб вони на власні очі в цьому переконалися. На думку саудитів, Хашоггі міг покинути консульство через таємний вихід. Міністр внутрішніх справ Саудівської Аравії Абдулазіз бін Сауд бін Наїф бін Абдулазіз заявив, що його держава зробить все, щоб розкрити правду.

Новини за темою

В той же час з подачі турецької сторони обговорюється версія, що Хашоггі вбили на території консульства. На думку турецьких спецслужб, журналіста вбили прямо на території консульства 15 міцних саудитів, які напередодні прибули в Стамбул приватним авіарейсом. Турки стверджують, що вони є представниками саудівських спецслужб і серед них був полковник розвідки Махер Мутреб, який працює в Лондоні. У своїх підозрах Анкара спирається на аудіозаписи, на яких чути звуки побоїв і арабська мова. Імовірно, запис було здійснено з допомогою годин Apple Watch, які носив журналіст, і викладено у сервісі iCloud, паролі від якого знає Ченгіз. Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що саудівські правоохоронці не беруть участь у розслідуванні. В Ер-Ріяді назвали безпідставними підозри турецьких колег. Однак, президент Туреччини Реджеп Ердоган налаштований рішуче і пообіцяв взяти "справу Хашоггі" під свою відповідальність.

Критик короля, який співчуває терористам

Хашоггі не простий журналіст, а людина, в минулому наближена до урядових кіл Саудівської Аравії. У 90-х, будучи головним редактором і кореспондентом саудівського видання Al Madina, він об'їздив такі країни, як Афганістан, Алжир, Кувейт, Судан. Ходять чутки, що під час відряджень в Афганістан він співпрацював з Агентством розвідки Саудівської Аравії та американськими спецслужбами. Адже в цей період в Афганістані встановився режим ісламістського руху "Талібан", який став метою американських військових після терактів 11 вересня 2001 р. в США. У 2000-х Хашоггі працював радником по зв'язках з громадськістю колишнього керівника саудівської розвідки принца Туркі аль-Фейсала, коли той обіймав посаду посла Саудівської Аравії в США.

Новини за темою

Хашоггі вже давно знаходиться в серйозних розбіжностях з саудівською владою з релігійних питань, за що його звільнили з посади головного редактора газети Al Watan в 2003 р. і 2010 р. Саудівський журналіст критикував середньовічного теолога Шейх аль-іслам Ібн Таймію, який вважається батьком ваххабізму. Ваххабізм це радикальна суспільно-політична течія ісламу сунітського толку, яку сповідує значна частина саудитів і відіграє істотну роль в укладі життя королівства та суспільства, де діють закони шаріату. Також він критикував салафізм, від якого стався ваххабізм. Хашоггі є прихильником модернізації суспільно-політичного життя Саудівської Аравії і виступає за скорочення впливу ісламу на державні справи, за дотримання прав жінок.

Парадокс в тому, що саудівська влада не піддавали Хашоггі переслідуванням, як це робить режим Ердогана в Туреччині щодо опозиційного журналіста Джана Дюндара. Хашоггі сам поїхав з королівства. Цікаво і те, що наслідний принц Мухаммед Салман, який вважається в Саудівській Аравії за своїм авторитетом другою людиною після короля, сам крізь пальці дивиться на ваххабізм і вважає, що Саудівська Аравія спонсорувала його розвиток на прохання США для стримування радянської моделі розвитку в країнах Близького Сходу. Хашоггі в 1980 р. і 1990 р. в Афганістані та Судані брав інтерв'ю у Усами бін Ладена, який підтримував джихад проти місцевих прихильників зближення з СРСР. Незважаючи на те, що Хашоггі критикував зовнішню політику Салмана: військову операцію в Ємені, блокаду Катару, він підтримує його економічні реформи, розвиток інфраструктури та залучення іноземних інвестицій в Саудівську Аравію. Таких критиків влади як Хашоггі в Саудівській Аравії греблю гати.

Reuters

Якщо саудівські спецслужби дійсно ліквідували Хашоггі, то зробити це вони могли за те, що після 2011 р. він зблизився з терористичною організацією "Брати мусульмани". Хашоггі підтримував "арабську весну" в Єгипті, де за участю "Братів мусульман" був повалений президент Хосні Мубарак, помірно-ісламістську опозицію в Сирії в боротьбі з режимом президента Башара Асада. Він став відкрито критикувати правлячий режим у Саудівській Аравії і в 2018 р. заснував свою партію "Демократія арабському світу зараз". Хашоггі мав репутацію неофіційного лідера "Братів мусульман" в Саудівській Аравії. Королівська сім'я розглядає "Братів мусульман" як загрозу своєму існуванню.

Зникнення Хашоггі в інтересах Туреччини

Надто багато уваги турецька влада приділяє зникненню Хашоггі всупереч нормам міжнародного права. Згідно "Віденської конвенції про консульські зносини" 1963 р., працівники консульської установи володіють імунітетом від арешту і судового переслідування в країні перебування, за винятком випадків здійснення тяжких злочинів. Поки достеменно невідомо, що сталося з Хашоггі. Немає доказів, що його вбили саме працівники консульства. Будь-яка дипломатична установа є частиною правового поля країни, яка її відкрила. Відповідно, розслідуванням справи Хашоггі повинні займатися саудівські правоохоронці, а не турецька сторона.

Туреччина роздула скандал у зв'язку із зникненням Хашоггі для того, щоб вбити клин у американо-саудівські відносини. Обидві країни конкурують за регіональне лідерство на Близькому Сході. Саудівська Аравія покладається на військово-політичний альянс з США та Ізраїлем, а Туреччина навпаки проводить зближення з Росією і Іраном, щоб розбавити американський вплив у регіоні. В кінці 2017 р. на конференції "Організації ісламського співробітництва" Ердоган заявив, що Саудівська Аравія не має право привласнити собі іслам, піддав критиці відсутність у місцевих жінок права на водіння автомобіля (права стали видавати з квітня 2018 р.). У свою чергу принц Салман у березні 2018 р. назвав Туреччину частиною трикутника зла разом з Іраном і екстремістськими угрупованнями.

Новини за темою

Зникнення саудівського журналіста на території Туреччини було використано Ердоганом як привід, щоб завдати удару Салману нижче пояса і це йому вдалося. Відносини Саудівської Аравії і Заходу стали погіршуватися не по днях, а по годинах. Міністр закордонних справ Великої Британії Джеремі Хант підкреслив, що насильство по відношенню до журналістів представляє серйозну загрозу свободі вираження, а дружба між Сполученим Королівством і Саудівською Аравією буде залежати від дотримання спільних цінностей. США тримали паузу з приводу інциденту в Стамбулі до тих пір, поки кохана Хашоггі публічно не звернулася до президента США Дональда Трампа і першої леді Меланії Трамп з проханням посприяти розслідуванню злочину і покаранню винних. Президент США Дональд Трамп пообіцяв суворо покарати Саудівську Аравію, якщо з'ясується, що відповідальність за вбивство журналіста лежить на її владі. Ряд великих фірм, включаючи Uber, керівництво МВФ і Світового Банку, міністри фінансів США і Велика Британія вирішили не відвідувати інвестиційний форум Future Investment Initiative в Ер-Ріяді. Британський бізнесмен Річард Бренсон призупинив переговори про інвестиції 1 млрд дол. в саудівську економіку.

Не виключено, що зникнення Хашоггі це спільна спецоперація Туреччини і окремих представників королівського двору Саудівської Аравії. На журналіста вже давно точить зуб місцеве духовенство. Не всі в Саудівській Аравії схвалили надання Мухаммеду Салману титулу наслідного принца в 2017 р. До цього спадкоємцем королівського престолу був племінник короля і колишній міністр внутрішніх справ Мухаммед Наїф ібн Аль Сауд. Мухаммед Салман нажив собі багато ворогів. У минулому році він заарештував 11 принців, включаючи одного з найбагатших людей у світі Аль-Валіда ібн Талала, кількох колишніх міністрів за корупційну діяльність. Мабуть противники Салмана розраховують на те, що король позбавить свого сина титулу наслідного принца під впливом критики Заходу. Колишній міністр закордонних справ Великої Британії Малколм Ріфкінд закликав ввести санкції проти Саудівської Аравії, якщо чинний наслідний принц продовжить перебувати при владі.

Кремль руйнує "арабське НАТО" руками Ердогана

Погіршення відносин Саудівської Аравії і Заходу на фоні зникнення журналіста Хашоггі відповідає інтересам Росії. Кремль зацікавлений у тому, щоб через інцидент в Стамбулі США і Саудівська Аравія заморозили співробітництво у військово-політичній сфері. У травні 2018 р. Трамп і принц Салман обговорювали перспективи створення Стратегічного Альянсу Близького Сходу (MESA) – свого роду аналога НАТО для стримування зростаючого регіонального впливу Ірану в зв'язці з Росією. У жовтні американці планували обговорити деталі нового військово-політичного блоку з потенційно зацікавленими країнами Близького Сходу. Крім Саудівської Аравії планувалася участь Єгипту, Йорданії, ОАЕ, Бахрейну, Оману, Кувейту. У планах було укласти нові збройові контракти на суму 350 млрд дол. протягом найближчих 10 років. США збираються поставляти в країни регіону протиракетні комплекси, військові кораблі, ракети. Проблемний момент у відносинах Вашингтона і Ер-Ріяда виник в самий невідповідний момент.

kyiveuromarathon

Росії та Ірану вигідно, щоб непорозуміння у відносинах США і Саудівської Аравії поглиблювалась і зникла взаємна довіра. Після загрози Трампа суворо покарати саудитів, влада королівства заявила, що вони будуть твердо стояти на своєму, незважаючи на загрозу санкцій. На тлі конфлікту з американцями, Москва не проти взяти Ер-Ріяд в свій обіг і переконати в доцільності придбати російську зброю. Росія намагається відняти у США ніші на ринку озброєнь Близького Сходу. Досить згадати недавні поставки протиракетних комплексів С-400 в Туреччину, договір на постачання легкої і стрілецької зброї в Катар. У жовтні минулого року Росія і Саудівська Аравія обговорювали можливість підписання оборонних контрактів на суму 3 млрд дол. Росіяни пропонували саудитам купити протиракетні комплекси С-400. Недарма Трамп заявив, що США не хочуть діяти на шкоду собі і позбавляти своїх громадян робочих місць, відмовляючись від контрактів на постачання зброї до Саудівської Аравії. Він обіцяв прийняти інші заходи.

Не виключено, що Штати можуть вивести частину інвестицій з економіки королівства і скоротити обсяги закуповування нафти. Серед партнерів США по імпорту нафти, Саудівська Аравія знаходиться на другому місці після Канади. США є 4-м торговельно-економічним партнером Саудівської Аравії після Китаю, Японії та Індії і 90% експорту королівства складає нафта і нафтопродукти. В минулому році американці скоротили імпорт саудівської нафти на 14% порівняно з 2016 р. США можуть компенсувати скорочення імпорту "чорного золота" з Саудівської Аравії за рахунок збільшення видобутку власних родовищ. У січні 2018 р. видобуток американської нафти досягла 10 млн барелів на добу, вперше з 1970 р. і в 2019 р. планується довести обсяги до 12 млн барелів. США посідають третє місце в світі за обсягами видобутку нафти після Росії і Саудівської Аравії. Ось тільки поки американці і саудити з'ясовують стосунки, росіяни, іранці і турки продовжать експансію в регіоні.

Георгій Кухалейшвілі 

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>