banner banner banner banner banner

Знущання, ребуси, пекельні муки. Як політики скаржаться на е-декларації

На подачу декларації є ще 6 днів, але з цим краще не затягувати

Знущання, ребуси, пекельні муки. Як політики скаржаться на е-декларації
З відкритих джерел

112.ua

Редакційний блог

На подачу декларації є ще 6 днів, але з цим краще не затягувати

Ідіотський інтерфейс, абзац, все через д..пу – так відгукуються нардепи і топ-чиновники про систему е-декларування, яка запрацювала в Україні з 1 вересня. Майже ніхто з високопосадовців не зміг подати декларацію з першого разу і без головного болю. Між тим, дедлайн стрімко наближається, а на сайті НАЗК досі немає звітності від перших осіб держави.

Зараз у реєстрі майже 33 тис. декларацій, з них 42 – депутатські, 10 подали заступники міністра, близько 200 – місцеві чиновники. 

Що потрібно декларувати?

Існують чотири типи декларацій: щорічна декларація (коли чиновник подає інформацію про свої доходи за минулий рік), декларація чиновника, який припиняє свою діяльність на держслужбі або в органах місцевого самоврядування, і декларація чиновника, який вже припинив свою діяльність. Також декларацію повинна подавати людина, яка претендує на зайняття будь-якої посади.

Всього в е-декларації 16 розділів. У них входять паспортні дані, місце роботи та місце проживання декларанта, склад сім'ї, рухоме і нерухоме майно у власності, в тому числі предмети антикваріату і коштовності, цінні папери, об'єкти авторського права, зарплата, подарунки, призи і виграші, грошові кошти як в готівковому вигляді , так і на банківських рахунках, кредити і позики, інформація про витрати і правочини, роботу за сумісництвом, членство в громадських організаціях (останні 3 пункти не зазначаються щодо членів родини).

Складнощі заповнення

Віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко зіткнулася з купою глюків системи. Спочатку вона витратила 2 години на розділ "члени сім'ї", потім не могла ввести назву міста, де знаходиться її нерухомість, а потім скаржилася на те, що в розділах "доходи" та "корпоративні права" не вдається зберегти інформацію.

Нардеп Дмитро Тимчук намагався відправити декларацію протягом 3 днів і не соромився у виразах, описуючи свої враження.

"Я так розумію, найстрашніша хірургічна операція для розробників і адмінів реєстру – видалення гланд. Бо в їх світі, судячи з усього, все через д..пу робиться", - прокоментував він. Правда, через 2 години його декларація все ж з'явилась на сайті НАЗК.

"Фронтовик" Ігор Гузь назвав процес заповнення е-декларації "пекельними муками", але похвалився, що першим серед депутатів з Волині витримав це випробування. У парламентаря виникли складнощі з декларуванням житлоплощі.

Віктор Балога вивів закономірність, що система працює краще вночі.

Дмитро Добродомов підрахував, що у нього виникло 18 технічних питань щодо заповнення. Наприклад, гроші за компенсацію житла. Вказувати їх чи ні, чи треба вказувати проживання або непроживання з батьками, проблема є у людей, які нещодавно розлучилися.

Народні обранці люблять звітувати в соцмережах про те, як починають, продовжують або закінчують заповнювати декларацію. Ігор Мосійчук виклав фото себе за ноутбуком "у процесі".

Віктор Чумак пішов ще далі і зняв відео про декларацію. До цього він двічі заповнював її в тестовому режимі, але коли став заповнювати "начисто", зіткнувся з помилками.

Віталій Купрій поскаржився, що довелося "винаходити велосипед", тому що програма не відповідає тим вказівкам, що надало НАЗК для заповнення декларацій.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1340727045961222&set=a.518435054857096.122616.100000718174453&type=3&theater

У Світлани Заліщук система переписала все майно на неї, а потім з декларації зник розділ про зарплату. Такі ж проблеми виникли в Олександра Черненка. Він пожартував, що е-декларація "ніжно вбиває".

Голова Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі назвав знущанням необхідність подавати е-декларації, адже "ніхто не живе на зарплату".

"Ця е-декларація, це знущання. Бо що ми декларуємо? Ми не знаємо без е-декларацій, що ніхто не живе на зарплату? Ми повністю дестабилизируем держслужбу, тому що ми говоримо, ми будемо ловити вас пачками, ви всі повинні заповнити е-декларацію, в будь-який момент ми можемо все залучити, але при цьому ми вам не дамо зарплату. Потрібно скоротити держслужбу мінімум удвічі, додати зарплату за реальну роботу".

А ось Михайло Гаврилюк був єдиним, хто заявив, що нічого складного в е-декларуванні немає. Крім того, він першим подав декларацію, але пізніше з'ясувалося, що не вказав там заробітну плату. Його колега Володимир Парасюк стверджує, що нарахував у декларації Гаврилюка як мінімум 10 помилок.

Прем'єр радить "заплющити очі та стрибнути"

Жоден з міністрів декларацію поки не виклав. Прем'єр Гройсман заповнив її на 90% і закликав не боятися.

"Це для когось як стрибнути з парашутом: очі закрив і стрибнув. Один раз це треба зробити", - заявив він.

Однак "стрибати" чиновники Кабміну поки не квапляться. На засіданні 11 жовтня голова Мінінформполітики Юрій Стець та міністр молоді та спорту Ігор Жданов поскаржилися, що декларацію не можна роздрукувати, і це створює незручності.

Віце-прем'єр Павло Розенко зазначив, що у формі є поля, які він не повинен заповнювати, а перейти на наступні він не може.

"Тільки вчора з'явилася кнопка другого збереження декларації, щоб мати доступ до іншого комп'ютера. Вчора я намагався зберегти, і вона, якщо ти не заповнюєш всі поля, не зберігається. Технічно ми не можемо здійснити всі заходи, щоб подати технічно цю декларацію", - сказав він.

Глава МВС Арсен Аваков витратив на заповнення е-декларації близько 16 годин, а потім у гніві поскаржився на "ідіотський інтерфейс".

"Порозгадував ребуси абсолютно ідіотського інтерфейсу, пару раз особисто переконався, як зникає чернетка і введена інформація. Дав внутрішньо яскраво емоційно забарвлену характеристику авторам софта і "генію" постановника завдання", – написав він.

За словами міністра, йому довелося "помучити" адвокатів та юристів, щоб розібратися, як відповідати на деякі пункти.

Президент Петро Порошенко зазначив, що форма декларації і йому не подобається.

"Форма нової електронної декларації насправді не є досконалою, і мені вона теж не подобається, як і будь-кому, хто її заповнює, але це не привід, щоб її не заповнювати", - сказав президент.

Ажіотаж навколо е-декларацій наштовхнув деяких парламентаріїв на нестандартні ініціативи, які викликають у кращому випадку посмішку.

Народний депутат Євген Дейдей зареєстрував у Верховній Раді законопроект про йо-декларування. Документом, крім іншого, пропонується ввести поняття "порядний корупціонер" і "трудівник злочинного світу". Дейдей пояснив, що подаючи законопроект з відверто абсурдними нормами, хотів привернути увагу до проблем, які виникли навколо електронного декларування.

Однак стьоб оцінили не всі, зазначивши, що законопроект доведеться розглядати комітетам, а це "робочий час, фахівці, гроші, робота".

Зламування та неполадки

Відзначимо, що коли система ще працювала в тестовому режимі (з 15 серпня ПГО 1 вересня), нардепи Антон Геращенко та Іван Винник заявили, що її зламали. Начебто вони виявили на сайті фальшиву декларацію члена НАЗК Руслана Рябошапки, в якій повідомляється про отримання ним 20 млн грн від фіктивної комерційної компанії.

У компанії-розробнику системи спростували інформацію про злом, заявивши, що це профанація за допомогою тестового ключа, і коли система запрацює повноцінно, використання тестових ключів відключається.

Директор компанії-розробника системи Юрій Новіков 16 жовтня повідомив, що було понад 300 тис. спроб взламування системи, але всі вони провалилися.

Ще одна дискусія розгорілася з приводу форми декларацій, до якої були претензії у НАБУ. У Бюро вважали, що невідповідності в формі ставлять під сумнів легітимність заповнених декларацій. Поміркувавши, в НАЗК вирішили форму не змінювати, але підкоригувати інтерфейс програми.

Для подачі декларації у чиновників є ще 6 днів, але відкладати цю справу на останній момент явно не варто. Глава НАЗК Наталія Корчак вважає, що проблеми з заповненням декларацій мають психологічну основу, можливо, не всі хочуть збирати документи і проводити ревізію свого майна.

"За статистикою, декларації заповнюються. Значить, не для всіх це така велика складність, і це можна зробити", - додала вона.

Ажіотаж обвалив сайт

Поки готувався цей матеріал, сайт НАЗК "завис" через велику активність користувачів. Ось що побачив на своєму екрані заступник голови ЦВК Андрій Магера при спробі заповнити декларацію.

У НАЗК повідомили, що тільки за останню добу системою було зафіксовано 3,8 млн запитів. На сьогоднішній день кількість запитів на годину становить понад 200 тисяч.

"На даний момент проводяться роботи з розширення пропускної здатності фізичних каналів зв'язку і збільшення обчислювальної потужності серверного обладнання (віртуальної інфраструктури) офіційного сайту nazk.gov.ua", - йдеться в повідомленні НАЗК. Декларантам поки радять використовувати пряме посилання на портал за адресою: portal.nazk.gov.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>